İçeriğe geç
Anasayfa » Ekonomi ve Para » Ankete Göre Euro Bölgesi Pandemiden Bu Yana İlk Resesyona Girecek

Ankete Göre Euro Bölgesi Pandemiden Bu Yana İlk Resesyona Girecek

Avrupa Birliği'ne Üye Ülkeler Listesi

Ankete Göre Euro Bölgesi Pandemiden Bu Yana İlk Resesyona Girecek

Ankete Göre Euro Bölgesi Pandemiden Bu Yana İlk Resesyona Girecek

Bloomberg analistleri arasında yapılan bir ankete göre, euro bölgesi pandemiden bu yana ilk kez resesyona girecek ve ekonomi yılın son aylarında üst üste ikinci çeyrekte küçülecek.

Eylül ve Aralık ayları arasında tahmin edilen %0,1’lik daralma, önceki anketin üretimin değişmeden kalacağı öngörüsüyle karşılaştırılıyor. 2024 yılı başında hafif bir toparlanma görülüyor.

Bantleon Bank’tan ekonomist Joerg Angele, “Bir yükselişin başlangıcında olduğumuzdan şüpheliyiz” dedi. “Karşı rüzgarlar güçlü olmaya devam ediyor, özellikle de faiz oranlarındaki büyük artıştan kaynaklananlar.”

Bu zayıflığa Avrupa’nın en büyük ekonomisi olan ve üretimdeki sıkıntıdan kurtulmaya çalışan Almanya öncülük ediyor. Bütçe krizi ve zayıf küresel talebin kuşattığı ülkenin dördüncü çeyrekte %0,2’lik bir gerileme yaşaması bekleniyor; bu, başlangıçta öngörülen %0,1’lik düşüşten daha fazla.

Anket sonuçları, Avrupa Komisyonu’nun, 20 ülkeden oluşan euro bölgesinin, enflasyondaki hızlı gerileme ve güçlü istihdam piyasasının yardımıyla bu çeyrekte büyümeye geri döneceğini öngören Kasım ayı tahminiyle çelişiyor.

Eurostat Perşembe günü verileri, bölgenin son zamanlardaki zayıflığını stoklardaki değişikliklere bağladı ve hane halkı tüketiminin güçlü kaldığını gösterdi. Ancak sanayi üretim rakamlarının azalması bölgenin kalıcı zayıflığının bir hatırlatıcısı oldu.

Sıkı para politikasından büyük bir olumsuz rüzgar gelse de, tüketici fiyat büyümesindeki son yavaşlama hem piyasaları hem de politika yapıcıları şaşırttı ve Avrupa Merkez Bankası’nın baharda faiz indirimine gitmesi yönündeki bahisleri harekete geçirdi.

Ekonomistler enflasyon tahminlerini Eylül 2024’e kadar düşürdüler. Ancak üç aylık tahminler bunun ötesinde yükseltildi ve anketin kapsadığı dönemde fiyat artışlarının ECB’nin %2 hedefine kadar gerileyeceğini öngörmüyor.

Kaynak: bloomberg

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir