Animasyon Sektörünün Hızla Gelişmesi

Animasyon Sektörünün Hızla Gelişmesi yazımızda animasyon sektörünün teknolojinin gelişmesine paralel olarak büyümesi, insan kaynaklarının en önemi etken olmasını, animasyonun her yerde olmasını, animasyonu kimlerin takip ettiğini ve animasyonda kullanılan programları yazdık.

Animasyon Sektörünün Hızla Gelişmesi-İnsan Kaynağı

Teknolojinin gelişmesi bilgisayarlar ile hazırlanan animasyonların kalitesini de büyük bir şekilde geliştirmiştir. Animasyon sektörü birçok alana girmiş bulunmaktadır. Türkiye’de ve dünyada gelişmesini hızla sürdürmektedir. Ülkemizde animasyona verilen önem devletin destekleriyle birlikte, animasyon tarafına çok daha fazla yatırım yapılmasını sağlamıştır. Animasyon içeriklerinin sayısı gün geçtikçe daha kaliteli ve daha çok olmaya başladı. Animasyon sektöründe en önemli oyuncu insan kaynağıdır. Animasyon firmaları teknolojinin gelişimine ayak uydurarak hem de kaliteli insan kaynaklarını bünyelerinde barındırarak iyi markalar çıkarmaya çalışıyorlar. Animasyon da sadece animasyon karakterleri üretilmemektedir, daha sonrasında müzikal tiyatrolarla, AVM etkinlikleriyle ve diğer etkinliklerle desteklenmektedir.

Çizgi Filmlerdeki Mantık Hataları Örnekleri

Animasyonu En Çok Takip Edenler

Üretilen animasyon karakterleri hayatın birçok alanında karşımıza bu şekilde çıkmaktadır. Üretilen markalar ile katma değerli başka ürünler yaparak gelir elde etmektedirler. Animasyonda en temel başlangıç karakter oluşturmaktır. Çocuklar tarafından sevilen karakter, animasyon firmasına büyük kazanç sağlamaktadır. O karakter ile katma değerli ürünler üretilip satılarak yüksek gelirler sağlanmaktadır. Animasyonda en çok beğenilenler ise eğlenceli animasyonlar, çocuk serileri, sinema filmleri çok fazla talep edilmektedir. Özellikle çocuklar, bu tür animasyonları çok fazla tüketmektedir. Bunların yanı sıra özellikle online platformlarda eğitici çocuk içeriklerine çok sık rastlanmaktadır.

Dünyada da en çok izlenen içeriklerin çocuk, müzik ve oyun olduğu görülmektedir. Çocukların ilk sırada gelmesinin ne büyük sebebi ise çocukların aynı ürünü sıkılmadan defalarca tüketmesidir. Beğendikleri bir şeyi yüzlerce kez izleyebilmektedirler. Bazen bir çocuğun uyumasını sadece dinlemiş olduğu çizgi filmdeki müzik sağlamaktadır. Bu nedenle de çocuklara yönelik içerikler en fazla takipçiye sahiptirler. Çocuk kanalları da çok fazla izlenmektedir.

6 Yaşındaki Ryan'ın

Animasyonda Kullanılan Teknolojiler

Animasyonlar üretilirken bilgisayarlar üzerinden Maya veya 3D max programları kullanılmaktadır. Zaman içerisinde bu programlarda gelişerek daha iyi içerikler ortaya konulmaktadır. Üretilen içeriklerde arttığı için yeni yapılan tüm animasyonlar eskilerden faydalanarak gelişmektedir. Bir karakter oluşturduktan sonra yeni bir projede aynı karakter, kodlar sayesinde çağrılmaktadır veya değiştirilmektedir, bu nedenle de yeniden yapılmasına gerek kalmamış olunur.

Yorum yapın