Haber

Angelina Jolie, Yakın Zamanda Ajansı Eleştirdikten Sonra BM Çalışmasına Son Verdi

Angelina Jolie, Yakın Zamanda Ajansı Eleştirdikten Sonra BM Çalışmasına Son Verdi

Angelina Jolie, Yakın Zamanda Ajansı Eleştirdikten Sonra BM Çalışmasına Son Verdi

Angelina Jolie, yirmi yılı aşkın bir süredir Birleşmiş Milletler mülteci teşkilatının yüzü olarak görevinden ayrıldı. Oscar ödüllü aktör ve hükümetler arası kuruluş Cuma günü yaptıkları ortak açıklamada, Jolie’nin “daha geniş bir insani ve insan hakları meselelerini” ele almak için özel elçilik görevinden ayrılacağını duyurdu.

Jolie’nin kenara çekildiği haberi, bir Guardian makalesinde BM’yi cinsel şiddeti sona erdirmekte başarısız olduğu için alenen eleştirmesinden ve BM Güvenlik Konseyi üyelerini “veto yetkilerini kötüye kullanmakla” suçlamasından sadece haftalar sonra geldi.

Cuma günkü açıklama bu hayal kırıklıklarına değinmedi ve bunun yerine Jolie, doğrudan mülteciler ve yerel kuruluşlarla çalışarak yaklaşımını değiştirmenin doğru zamanı olduğuna inandığını söyledi.

Jolie, “Mültecileri ve yerinden edilmiş diğer insanları desteklemek için önümüzdeki yıllarda da elimden gelen her şeyi yapmaya devam edeceğim” dedi.

“Bu dehşet verici olaylarla buluşup tartışıyoruz ve bunların bir daha asla olmasına izin verilmemesi konusunda hemfikiriz. Bu çizgiyi çizmeye – ve tutmaya – söz veriyoruz. Ancak iş bu vaatlerin nasıl uygulanacağına dair zor seçimler söz konusu olduğunda, aynı sorunlarla tekrar tekrar karşılaşıyoruz,” diye yazdı Jolie, 28 Kasım’da yayınlanan Guardian makalesinde. Çatışmalar diğerlerinden daha önemli.”

Jolie, son yıllarda hükümetlerin savaş bölgelerinde cinsel şiddetle mücadelenin önemini “uluslararası barış ve güvenlikle doğrudan bağlantısına rağmen” değersizleştirdiğini de sözlerine ekledi.

Maleficent’in yıldızı ajansa 2001 yılında BM iyi niyet elçisi olarak katıldı ve 2012’de özel elçisi oldu.

Yıllarca reklamlarda yer aldı ve Yemen ve Ukrayna’daki krizlere karşı konuşan en kamu elçilerinden biri olarak konuşmalar yaptı. Jolie 60’tan fazla saha görevi gerçekleştirdi ve kısa bir süre önce Burkina Faso ülkesine seyahat etmişti.

BM Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi yaptığı açıklamada, ayrılma kararını desteklediğini söyledi. “Mülteci davasının kalbinde kalacağını biliyorum ve aynı tutku ve ilgiyi daha geniş bir insani yardım portföyüne göstereceğinden eminim” dedi.

Ajans, Jolie’nin yerine kimin geçeceğini henüz açıklamadı.

Kaynak: buzzfeednews

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir