Bilim ve Teknoloji

Android Hala Dünya Çapında Akıllı Telefonlara Hükmediyor Ancak Apple Zemin Kazanmaya Devam Ediyor

Android Hala Dünya Çapında Akıllı Telefonlara Hükmediyor Ancak Apple Zemin Kazanmaya Devam Ediyor

Apple İphone

Android Hala Dünya Çapında Akıllı Telefonlara Hükmediyor

Apple bugün iPhone 14‘ünü piyasaya sürmeye ayarlandığından, çoğu insanın iPhone’u olduğunu düşünmek benim için kolay. ABD’de bu doğru, son araştırmalar iPhone’ların ülkedeki akıllı telefonların %50’sinden fazlasını oluşturduğunu gösteriyor. Dünya çapında, bu başka bir hikaye.

Web analitiği hizmeti StatCounter verilerine göre, Ağustos itibarıyla Android mobil küresel pazar payının %71,54’üne sahipken, Apple’ın iOS’u %27,81 oranında yer tutuyor. Şimdi, “çoğu telefon bu” diye düşündüğünüz sayılara bakıyorsanız, haklısınız. Bir sonraki en büyük rakip Samsung, dünya çapında mobil işletim sistemi pazar payının yalnızca %0.42’sini talep edebilir.

iPhone’ları çevreleyen tüm hullaballo için, Android hala dünya çapında baskın mobil işletim sistemidir. Ve yakın bile değil. Yine de, dünyanın en büyük iki ekonomisinde zaten tercih edilen akıllı telefon olması da dahil olmak üzere, Apple’ın nihayetinde küresel hakimiyet elde edebileceğine dair kanıtlar var.

Silikon Vadisi’nin ilk yıllarında geliştirilen Android, 2005 yılında Google tarafından 50 milyon dolara satın alındı. Bugün, Android’ler genellikle Chrome veya Google Play gibi önceden yüklenmiş Google uygulamalarıyla birlikte geliyor ve Business of Apps’e göre dünya çapında 2,5 milyardan fazla Android kullanıcısı olduğu tahmin edilmektedir.

Geç Apple kurucu ortağı Steve Jobs tarafından 2007 yılında tanıtılan iPhone, şık tasarımı ve kullanım kolaylığından yararlanarak ABD ve Japonya gibi pazarlara hakim oldu. 2021’de Apple, 1 milyardan fazla aktif iPhone kullanıcısı olduğunu duyurdu ve bu, uzun zamandır beklenen bir dönüm noktasıydı. 2016 yılında milyarıncı iPhone satılmıştı.

Windows 98-Steve Jobs
Steve Jobs

Apple Hala Bir Güç

Android’lerin genellikle iPhone’lardan çok daha ucuz olduğu gerçeği de dahil olmak üzere, Android’in bugüne kadar küresel olarak bu kadar baskın olmasının birçok nedeni vardır. Ortalama iPhone satış fiyatı, üst düzey iPhone’lara olan talep arttıkça geçen yıl 873 dolarla rekor seviyeye ulaştı. Bu arada, Statista tahminleri, bir Android telefonun ortalama fiyatının pop başına 261 dolardan geldiğini gösteriyor.

Bununla birlikte, pazar payı kazanma söz konusu olduğunda, ölçekler Apple’ın lehine olacak şekilde ayarlanabilir.

Citizens’a ait JMP Securities analisti Andrew Boone’a göre, Android’in dünya çapındaki hakimiyetine rağmen, uzun vadeli yörünge Apple’ın lehine. Kuşkusuz, iPhone’un ABD’yi ne ölçüde etkisi altına aldığı bu görüşü desteklemektedir. Counterpoint Research’ün verilerine göre iPhone, ABD’deki tüm akıllı telefon gönderilerinin yaklaşık yarısını oluşturuyor.

Ek olarak, Apple’ın Çin’de önde gelen akıllı telefon oyuncusu haline geldiğine dair kanıtlar var. Huawei, Çin’in akıllı telefon pazarına hükmediyordu – dünyadaki türünün en büyüğü – Ocak ayında yayınlanan araştırma, Apple’ın daha fazla yerel Çin merkezli rakiplerini geride bırakarak zemin kazandığını gösterdi.

Apple, pandemiye rağmen Çin’de de yerini korudu ve 2022’nin ikinci çeyreğinde Çin’e 9,9 milyon iPhone sevk etti. Şirket, Çin’deki iPhone’lara yönelik talebin COVID-19 kilitlenmeleri arasında düştüğünü gördü, ancak talep yeniden hızlandı.

Apple CEO’su Tim Cook, analistlere verdiği demeçte, “COVID karantinalarının etkilediği şehirlerdeki COVID karantinalarına bağlı olarak daha düşük bir talep gördük ve aynı şehirlerde Haziran zaman diliminde çeyreğin sonuna doğru bir toparlanma gördük.” şirketin Temmuz kazanç çağrısı bu yöndeydi.

Şimdilik, Android küresel olarak baskın, ancak bu onların paranoyak olmaları için sebepleri olmadığı anlamına gelmiyor.

Android Hala Dünya Çapında Akıllı Telefonlara Hükmediyor Ancak Apple Zemin Kazanmaya Devam Ediyor-Kaynak: yahoo.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir