Andrea Pirlo Kariyeri Futbol

Andrea Pirlo Kariyeri

Haber

Andrea Pirlo Kariyeri yazımızda İtalyanların en iyi orta saha oyuncu olarak bilinen Pirlo’nun kimi zaman inanılmaz pasları ve imkansız nitelendirilen frikik gollerini aklımızdan çıkartmamışızdır, Pirlo’nun kısa futbol hayatı ve kariyerini yazdık.

Andrea Pirlo

İtalyan futbol efsanesi Andrea Pirlo, futbolda Maestro olarak biliniyordu. 2000 Ağustos ayında İtalya takımı İnter, Şampiyonlar Ligine katılma mücadelesi veriyordu. Rakibi ise İsveç takımı Helsingborg’du. İnter takımının ön sol tarafında Pirlo yerini almıştı. Maç bittiğinde Helsingborg, İnter’i elemişti. Bu eleniş İnter için yıkım olmuştu. Kaybedilen maçta en çok eleştirilen isimlerin başında Pirlo vardı. Bir sonraki sezon Pirlo, Brescia’ya ya kiralandı. Burada kendi mevkisi olan orta sahasının merkezinde oynadı ve bir daha başka bölgede oynamadı. Roberto Baggio’nun hemen arkasında yeşil sahada oynadı. Yeteneklerini göstermeye başlayan Pirlo, İnter’in komşusu Milan’a 18 milyon Euro’ya transfer oldu. Gennaro Gattuso ile orta sahada inanılmaz ikili olmuşlardır. Tam 10 sezon Milan forması giyen Pirlo, unutulmaz şampiyonluklar ve zaferler yaşadı. Milan’ın en iyi zamanlarını yöneten oyuncu olarak tüm futbol severlerin aklında yer etmiştir.

32 yaşında Milan’dan Juventus’a transfer oldu. Kimilerine göre bu transfer onun için sondu fakat Pirlo yeniden futbolunu yükseltti ve Juventus ile şampiyonluklar yaşadı. Üst üste 3 kere yılın futbolcusu seçildi. Son olarak İtalyan takımı Juventus’tan ayrılıp, Amerikan futbol ligi takımı New York City ile anlaşmıştı ve futbolu bu takımda bırakmıştır. Maestro Andrea Pirlo Kariyeri burada son bulmuştur.

Andrea Pirlo Özellikleri

Andrea Pirlo’nun Kişisel Bilgileri

Andrea Pirlo, 19 Mayıs 1979 tarihinde doğmuştur. Doğum yeri İtalyanın Flero kentidir. 1,77 metre boya sahiptir. 1985 yılında kariyerine başlamıştır. Pirlo, FIFA Dünya Kupası ve UEFA Şampiyonlar Ligi kazanmış İtalyan futbolcudur. İtalya milli takımı formasını 116 kez giymiş ve 13 gol atmıştır. Takım kariyerinin yanında milli takıma da harcadığı emek çok fazladır. Gençliğinde A.S.D.Calcio Amatori Flero (1985-1988), US Voluntas Brescia (1988-1992), Brescia Calcio (1992-1996) takımlarında oynamıştır.

Andrea Pirlo Milan

Kupaları

2006 yılında İtalya ile Dünya şampiyonu olmuştur. 2002/2003 ve 2006/2007 yıllarında Milan ile Şampiyonlar ligi şampiyonu olmuştur. 6 kere İtalya ligi şampiyonluğu yaşamıştır (4 Juventus, 2 Milan). 2 kere TALİENİSCHER POKALSİEGER (Juventus, Milan), 2 kere ITALİENİSCHER SUPERPOKALSİEGER (Juventus, Milan), 1 kere FIFA-KLUB-WELTMEİSTER (Milan), 1 kere U21 AVRUPA ŞAMPİYONU (italya), 1 kere ITALİENİSCHER ZWEİTLİGAMEİSTER (Brescia Calcio), 1 kere VİAREGGİO (Brescia Calcio), 1 kere DÜNYA KUPA GALİBİ (Milan), 2 kere UEFA-SUPERCUP-SİEGER (Milan) ve 3 kere YILIN FUTBOLCUSU 2012-2013-2014 (Juventus) kupalara ve ödüllere sahip olmuştur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir