İçeriğe geç
Anasayfa » Araçlar » Amerika’nın En Ucuz Elektrikli Aracı Chevrolet Bolt Yıl Sonu Satışa Çıkıyor

Amerika’nın En Ucuz Elektrikli Aracı Chevrolet Bolt Yıl Sonu Satışa Çıkıyor

Amerika'nın En Ucuz Elektrikli Aracı Chevrolet Bolt

Amerika’nın En Ucuz Elektrikli Aracı Chevrolet Bolt Yıl Sonu Satışa Çıkıyor

Amerika'nın En Ucuz Elektrikli Aracı Chevrolet Bolt

Amerika’nın En Ucuz Elektrikli Aracı Chevrolet Bolt

Elektrikli arabalar pahalıdır ve çoğunlukla daha pahalı hale gelmektedir. Kelly Blue Book verilerine göre, otomobil üreticileri erken elektrikli araç (EV) çabalarını lüks otomobiller ve yüksek performanslı SUV’ler ve kamyonetler üzerinde odaklarken, yeni bir EV’nin ortalama fiyatı Mart ayında yaklaşık 66.000 dolardı.

Ancak trendi belirgin şekilde alt üst eden bir EV modeli var: Chevy Bolt. 2023 modeli bu yılın sonlarında satışa çıktığında, 26.595 dolardan başlayan bir etiket fiyatına sahip olacak ve Nissan Leaf‘i piyasadaki en uygun fiyatlı elektrikli otomobil olarak yerinden edecek.

Chevy, 2021 model yılından bu yana Bolt EV’nin başlangıç ​​fiyatını %27 düşürdü; yarı iletken kıtlığı, pandemi ile ilgili fabrika kapanmaları ve yüksek pil metal fiyatları aynı dönemde ABD’de yeni araba fiyatlarını %14 artırdı.

Chevy, uygun fiyatlı, toplu pazar EV’leri satmak için yarışta erken bir pozisyon alıyor

Chevy’nin ana şirketi GM, düşük maliyetli Ultium pillerini kullanarak 30.000 doların altında satacak bir dizi elektrikli otomobil piyasaya sürme sözü verdi. Detroit otomobil üreticisi ayrıca gelecek yıl yaklaşık 30.000$ ‘a satışa çıkacak olan Equinox crossover modelinin elektrikli versiyonunu da piyasaya sürmeyi planlıyor.

Ömür boyu yakıt ve bakım maliyetini hesaba katarsanız, çoğu EV modeline sahip olmak, benzer benzinle çalışan arabalardan zaten daha ucuzdur. Ancak EV’ler genellikle potansiyel alıcıları korkutan benzinle çalışan arabalardan daha yüksek etiket fiyatları ile geliyor. Ayrıca, elektrikli otomobiller için ABD vergi kredisinin süresi dolmaya başladı ve Kongre krediyi genişletemedi veya genişletemedi, bu da elektrikli otomobilleri daha da pahalı hale getirdi.

Daha ucuz EV’ler karbon emisyonlarını azaltmanın anahtarıdır

Kelly Blue Book’un ana şirketi Cox Automotive tarafından Kasım ayında 5.000 ABD’li otomobil alıcısıyla yapılan bir ankette, insanların sadece %38’i bir sonraki otomobilleri olarak bir elektrikli araç satın almayı düşüneceklerini söyledi. Ancak araba alıcılarının %60’ı, etiket fiyatı benzinle çalışan bir araba ile aynı olsaydı bir EV düşüneceklerini söyledi.

Elektrikli otomobiller benzinli otomobillerle fiyat paritesine ne kadar hızlı ulaşırsa, kitlesel benimsemeyi o kadar hızlı gerçekleştirecek ve ABD ekonomisindeki en fazla karbon kirletici sektör olan ulaşımdan kaynaklanan karbon emisyonlarını azaltma sözünü yerine getirecekler. Chevy Bolt gibi uygun fiyatlı EV’ler bu yönde atılmış bir adımı temsil ediyor.

Amerika’nın En Ucuz Elektrikli Aracı Chevrolet Bolt Yıl Sonu Satışa Çıkıyor-Kaynak: qz.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir