Amerikalılar İçin Türkiye’de Emekli Olmak Ne Kadar Zor?

Amerikalılar İçin Türkiye’de Emekli Olmak Ne Kadar Zor?

Amerikalılar İçin Türkiye’de Emekli Olmak Ne Kadar Zor?

Türkiye, güzel mimarisi, sanatı ve binlerce yıl öncesine dayanan bir kültür karışımıyla ağzına kadar dolu. Hititler, Eski Yunanlılar, ilk Hıristiyanlar ve Moğollar gibi 82 milyonluk bu ulusu zengin bir tarih duygusuyla dolduran toplulukların eserlerine ev sahipliği yapıyor. Avrupa ve Asya‘nın bir kavşağında olduğu gibi, ziyaretçiler Batı ve Doğu etkilerinin eşsiz bir karışımını görebilirler. Akdeniz ve Karadeniz sahilleri güzellikleriyle ünlüdür. İstanbul‘daki Kapalıçarşı, yaklaşık 1.200 mağazaya ev sahipliği yapan 58 kapalı cadde boyunca uzanır. Türkiye’de emekli olmayı düşünüyorsanız, bu makale ihtiyaç duyacağınız bazı temel bilgilere genel bir bakış niteliğindedir. Yurtdışında emekli olmayı (ABD İçin) düşündüğünüzde bir mali danışman değerli rehberlik sunabilir.

Türkiye'deki Enflasyon Kapalıçarşı
Kapalıçarşı

Türkiye’de Yaşam Maliyeti ve Barınma

Türkiye’de yaşamak ABD’de yaşamaktan çok daha ucuzdur. Bir yaşam maliyeti veri tabanı olan Numbeo‘ya göre, kira hesaba katılmadan, Türkiye’nin yaşam maliyeti ABD ortalamasından %53,56 daha düşük.

ABD kira fiyatları, Türkiye’deki kira fiyatlarıyla karşılaştırıldığında ortalama %556,13 daha yüksek. Bir şehir merkezinde tek yatak odalı bir daire kiralamak, Türkiye’de yaklaşık 215,26 ABD Doları tutarken, ABD’de karşılaştırılabilir bir kurulum yaklaşık 1.340,16 ABD Doları tutar. Türkiye’de bir daire satın almak isteseydiniz, bir şehir merkezinde metrekare başına fiyatın ortalama 83,07 $ olduğunu görürsünüz. Buna karşılık, ABD’deki benzer bir şehir konumunda aynı kare görüntü yaklaşık 328,96 dolara mal olur. (Amerikalılar için fiyatlar uygundur.)

Zıtlığı daha iyi göstermek için, Türkiye’nin en kalabalık şehri olan İstanbul’u ABD’nin New York şehri ile karşılaştırabiliriz. Aynı yaşam standardını sürdürmek için, New York’ta yaklaşık 8.203,10$’a ihtiyacınız olacaktır ki bu, İstanbul’da gerekli olan yaklaşık 1.960.45$‘dan (her ikisinde de kiraladığınızı varsayarsak) tamamen farklıdır.

Bu nedenle, tasarruflarınızdan en iyi şekilde yararlanmak için hem uygun kiralama fiyatları hem de daha düşük emlak maliyetleri ile emekli olmak için bir ülke arıyorsanız, Türkiye sağlam bir seçenek olabilir.

Ekaterina Usmanova İstanbul
İstanbul

Türkiye Vizeleri ve Oturma İzinleri

Türkiye’de emeklilik için özel bir vize yoktur, bunun yerine oturma izni başvurusunda bulunmanız gerekir. Bu gereklilik, ülkede üç aydan fazla kalmayı planlayan herkes için geçerlidir. Öncelikle kısa dönem oturma izni başvurusunda bulunmanız gerekecek ve bunu Türkiye’ye gelişinizden itibaren bir ay içinde yapmalısınız. TC İçişleri Bakanlığı’nın internet sitesinde dolduracağınız online başvuru var. Bitirdiğinizde, sürece devam etmek ve vizenizin gerektirdiği ücreti ödemek için en yakın GİGM ofisinden randevu almanızı isteyecektir.

Kısa dönem oturma izni iki yıllık olarak verilir. Kısa dönem vizeniz kapsamında Türkiye’de sekiz yıl kesintisiz yaşadıktan sonra uzun dönem ikamet izni başvurusunda bulunabilirsiniz. Bunlar süresiz olarak uzar.

Hangi oturma izni için başvuruyor olursanız olun, muhtemelen yeterli varlığa sahip olduğunuzu kanıtlamanız gerekecektir. Bu, bakmakla yükümlü olduğunuz kişilerin olup olmadığına göre değişebilir, ancak genellikle tek bir kişinin bir aylık Türk asgari ücretine eşdeğer olması gerekir. 2021’in başlarında, bu yaklaşık 400 dolar olacak.

Türkiye'nin Doktorları Ülkeden Ayrılıyor
İstanbul

Türkiye’de Emekli Olurken Sağlıkla İlgili Hususlar

Dünya Sağlık Örgütü‘nün ulusal sağlık sistemleri sıralamasında Türkiye 191 ülke arasında 70. sırada yer almaktadır. Sağlık ve ilgili politikalardan sorumlu merkezi hükümet organı Sağlık Bakanlığı’dır (SB). Bir de özel sektör ve üniversite temelli bir bakım var; ancak Sağlık Bakanlığı, sağlık hizmetlerinin sağlanmasından sorumlu ana organdır. Türkiye’deki sağlık hizmetlerinin kalitesinin bölgelere göre değişmesini bekleyebilirsiniz. Bazı Avrupalı ​​komşularından daha ucuz olmasına rağmen, daha kırsal alanlarda erişim sınırlıdır. İstanbul gibi büyük şehirlerde yüksek kaliteli bakım alma ve ayrıca sağlık hizmeti sağlayıcılarınızla İngilizce iletişim kurabilme olasılığınız daha yüksektir. Kalitedeki bu artış, çoğu gurbetçinin kamu hastaneleri yerine özel tıbbi tesislere gitmeyi seçmesinin nedenidir.

65 yaşın altındaki tüm sakinlerin kamu veya özel sağlık sigortası olması gerekir. Oturma izni kapsamında Türkiye’de bir yıldan fazla ikamet eden gurbetçiler, devlet tarafından işletilen Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) aracılığıyla kamu sağlık sigortasına sahip olmak için başvurabilirler. Gurbetçiler, özel tesislerde ek ücretleri karşılamak için genellikle bunu özel sigortayla tamamlamayı (veya sadece özel olanı) seçerler.

Türkiye bir ülke ve siyasi varlık olarak büyürken, sağlık sistemi çevresinde büyük bir reform yaşadı. Muhtemelen gelecekte daha fazla değişiklik yaşamaya devam edecektir.

Türkiye, ABD Yaptırım Uyarısı

Amerikalılar İçin Türkiye’de Emekli Olmak İçin Vergi Hususları

Birçok ülke gibi Türkiye’de de yerleşik ve yerleşik olmayanlar farklı vergilere tabidir. Yerleşikler dünya çapındaki gelirleri üzerinden vergi öderken, yerleşik olmayanlar yalnızca Türkiye kaynaklı gelirleri üzerinden vergi ödemek zorundadır. Ülke, gelir diliminize bağlı olarak %15 ila %35 arasında değişen artan oranlı bir vergi ölçeği kullanıyor.

Türkiye’nin ABD ile bir miktar rahatlama sağlayabilecek bir vergi anlaşması var. Sonuç olarak yalnızca bir ülkenin Sosyal Güvenlik programına ödeme yapmanız gerekecek ve bu Türkiye’de çalışanlar için %14 sabit vergidir. Aksi takdirde, ABD gelir vergileriniz için daha az ödeme yapmanıza izin verebilecek vergi muafiyetleri de vardır. Bir örnek, Türkiye’de ikamet ettiğinizi kanıtlayabilirseniz, ilk (yaklaşık) 100.000 $’lık yabancı geliri hariç tutmanıza izin veren yabancı gelirlerin hariç tutulmasıdır.

Geçen Yıl Emekli Olan 1,7 Milyon Amerikalı

Türkiye’de Emekli Olmak Ne Kadar Güvenli?

Her göçmenin deneyimi benzersizdir. Bazıları Türkiye üzerinden seyahat edebilir ve güvenlik düzeyinde çok az veya hiç sorunla karşılaşmadıklarını görebilir. Bu, dikkatli olmamanız gerektiği anlamına gelmez. ABD Dışişleri Bakanlığı’nın seyahat danışmanlığı, Türkiye’yi ziyaret eden veya Türkiye’den geçen yolcuları hem terörizm hem de keyfi gözaltılara karşı dikkatli olmaları konusunda uyarıyor.

Bu danışma belgesi, terörist faaliyetlerden kaçınmak için ülkenin güneydoğusundaki Şırnak ve Hakkari illerinin yanı sıra Suriye sınırının altı mil içindeki herhangi bir bölgeden uzak durmanızı şiddetle tavsiye ediyor. Dışişleri Bakanlığı’nın Türkiye’deki insan hakları uygulamalarına ilişkin en son raporu, özellikle 1. ve 6. bölümler, dikkatli bir okuma içeriyor.

Yerel halkla konuşup kültürün tadını çıkarmanız gerekse de çevrenize karşı dikkatli olmalı ve siyasi gelişmeleri takip etmelisiniz. Ayrıca, yine de tehlike işareti olabileceğinden, çevrimiçi olarak siyasi konulara da girmemeniz önerilir.

Türkiye, ortalama bir emekli için yerleşmeyi zorlaştıran önemli siyasi değişim sürecindedir. Bu, terörizm endişeleriyle birlikte, sizi bunun yerine diğer ülkelere bakmaya teşvik edebilir. Ancak Türkiye, kültürlerini paylaşmak isteyen sıcakkanlı bir nüfusa sahip olduğu için güçlü bir kimlik duygusuna sahiptir. Bu aidiyet duygusu, ülkenin güzel özellikleri ve düşük yaşam maliyetleri ile birlikte, sizin için zorluklara değer olabilir.

Emekli Olmak İçin İpuçları

  • İdeal konumunuza geçmeden önce emekliliğe hazır olduğunuzdan emin olmanız çok önemlidir. Bir finansal danışmanla çalışmak, istediğiniz emekliliğe hazır olduğunuzdan emin olmanın anahtarı olabilir. Nitelikli bir finansal danışman bulmak zor olmak zorunda değildir. SmartAsset’in ücretsiz aracı, bölgenizde hizmet veren en fazla üç mali müşavirle sizi eşleştirir ve sizin için doğru olana karar vermek için danışman eşleşmelerinizle ücretsiz olarak görüşebilirsiniz. Mali hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olabilecek bir danışman bulmaya hazırsanız, şimdi başlayın.
  • Emekliliğinizi planlamak, özellikle yurt dışına taşınmayı düşünüyorsanız, zorlukları da beraberinde getirir. Türkiye düşük yaşam maliyetlerine sahip olsa da, ele almanız gereken başka mali yükler olabilir. Sizi nelerin beklediğine dair bir fikir edinmek için emeklilik hesaplayıcımıza uğrayın.

Amerikalılar İçin Türkiye’de Emekli Olmak Ne Kadar Zor?-Kaynak: smartasset

Yorum yapın