İçeriğe geç
Anasayfa » Haber » Amerika’da Uzaktan Çalışma Sayesinde Aşırı İstihdam Sağlayan Gençler, Fazla İşlerini Devrediyor

Amerika’da Uzaktan Çalışma Sayesinde Aşırı İstihdam Sağlayan Gençler, Fazla İşlerini Devrediyor

Amerika'da Uzaktan Çalışma

Amerika‘da Uzaktan Çalışma Sayesinde Aşırı İstihdam Sağlayan Gençler, Fazla İşlerini Devrediyor

Amerika’da Uzaktan Çalışma Sayesinde Aşırı İstihdam Sağlayan Gençler, Fazla İşlerini Devrediyor veya Maaşlarını Artıyor

Bazı beyaz yakalı işçiler, daha fazla nakit için gizlice ikinci ve hatta üçüncü tam zamanlı işleri üstleniyor. 23 yaşındaki bir kişi The Guardian’a üçüncü işini iş bulmaya çalışan kız kardeşine verdiğini söyledi. Gazeteye, “Yüzümü göstermek için toplantılara katılırım ve işin büyük kısmını o yapardı” dedi.

Milyonlarca Amerikalı işini bırakmayı düşünürken, başka bir işçi alt grubu, plakalarına daha fazla iş eklemek yerine çok farklı bir karar veriyor.

The Guardian, uzaktan çalışan bazı beyaz yakalı çalışanların gizlice ikinci ve hatta üçüncü tam zamanlı işleri üstlenerek “fazla istihdam” haline geldiğini bildirdi. Gazeteye göre, ABD’de üç işi olan 23 yaşındaki bir kişi, bunlardan birini iş bulmakta zorlanan kız kardeşine verdi.

Makalede Sam olarak tanımlanan işçi The Guardian’a “Ona kurumsal oturum açma bilgilerimi verdim ve ne yapması gerektiğini söyledim” dedi. “Toplantılara yüzümü göstermek için katılırım ve işin büyük kısmını o yapardı.”

Aşırı istihdam eğilimi, genellikle daha az işveren denetimi anlamına gelen uzaktan çalışmanın yükselişiyle hız kazandı. Bu, birden fazla işi gizlice yürütmenin varlıklı, beyaz yakalı işçiler için genellikle daha uygun olduğu anlamına gelir, çünkü işleri sıklıkla uzaktan yapılabilir; bu genellikle mavi yakalı işçiler için geçerli değildir.

Yerli Yazılımın Önemi Nedir

Yazılım Mühendisi Boş Zamanını İkinci İşinde Çalışarak Değerlendiriyor

İngiltere’de 25 yaşındaki bir yazılım mühendisi, The Guardian’a boş zamanlarında sık sık video oyunları oynadığını ve bunun yerine daha fazla para kazanmak için bu zamanı kullanması gerektiğini düşündüğünü söyledi. Makalede Jamie olarak tanımlanan adam, yazılım geliştirmede ikinci bir tam zamanlı iş aldığını ve şimdi eve eskisinden iki kat daha fazla para getirdiğini söyledi.

Jamie, The Guardian’a “Düşündüğümden çok daha kolaydı” dedi. “Her iki şirketin de beklentileri çok düşük, bu yüzden iki işten kurtulmak için gerçekten mücadele etmiyorum.”

Aşırı istihdam edilen işçiler bazen aynı anda birden fazla işe yönelme konusunda sorun yaşayabilir. Örneğin, hokkabazlık toplantıları zor olabilir.

Jamie, The Guardian’a verdiği demeçte, “Ya kamera olmadan hem de sesiniz kapalı olmalı ya da çok meşgul olduğunuz için bunlardan birine katılamıyormuş gibi davranmalısınız” dedi. “Hiçbir sorunla karşılaşmadım. Oldukça soğuk.”

Para Kazandıran Meslekler

Aynı Anda İki İşi Yapanlar Oldukça Fazla Para Kazanmaya Başladı

Reddit, Discord ve Overemployed.com’da birden fazla tam zamanlı işi olan çalışanlar için dijital bir topluluk şekillendi. Web site kurucusu, ABD’de 37 yaşında bir teknoloji çalışanı olan Isaac, The Guardian’a işyerinde işten çıkarmaları duyduktan sonra iş aramaya başladığını ve sonunda maaşını iki katına çıkararak 160.000 dolardan 340.000 dolara çıktığını söyledi.

Gazeteye verdiği demeçte, “Aynı anda iki uzak işi yapmak zaten oluyordu; bu, teknolojideki en büyük açık sırdı” dedi. “Salgın sadece trendi hızlandırdı ve çevreyi sadece teknolojiye değil, çevre dostu hale getirdi.”

Adı 47 yaşındaki Katya olarak tanımlanan bir Kaliforniyalı işçi, The Guardian’a, oğlunun ölümü nedeniyle hastane faturaları üzerinden büyük miktarda borç biriktirdikten sonra ikinci bir maaş bordrosu işine girdiğini söyledi. Gazeteye verdiği demeçte, “Bunu yapan tek kişi olduğumu düşündüm ve bir süre için kendimi çok kötü hissettim” dedi. “Ama sonunda faturalarımı ödeyebildim ve parama başka ne için ihtiyacım olduğu konusunda endişelenmeden yiyecek alabildim.”

Guardian, makalesindeki kaynaklar için istihdamı doğruladığını açıkça söylemedi.

Amerika’da Uzaktan Çalışma Sayesinde Aşırı İstihdam Sağlayan Gençler, Fazla İşlerini Devrediyor-Kaynak: businessinsider.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir