İçeriğe geç
Anasayfa » Haber » Amerika’da Savcılar, Trump’ın Şirketinde Vergi Kaçakçılığından Haberdar Olduğunu Söylüyor

Amerika’da Savcılar, Trump’ın Şirketinde Vergi Kaçakçılığından Haberdar Olduğunu Söylüyor

Donald Trump

Amerika’da Savcılar, Trump’ın Şirketinde Vergi Kaçakçılığından Haberdar Olduğunu Söylüyor

Amerika’da Savcılar, Trump’ın Şirketinde Vergi Kaçakçılığından Haberdar Olduğunu Söylüyor

Trump Organizasyonu vergi kaçakçılığı davasındaki savcılar Cuma günü kapanış tartışmalarında, eski başkanın üst düzey şirket yöneticilerine kayıt dışı tazminat ödemeye yönelik 15 yıllık kapsamlı bir planı onayladığını söylediler.

Jürinin davayı teslim etmesinden kısa bir süre önce savcılığın dikkatini Donald Trump‘a çevirmesi, büyük ölçüde aile şirketindeki diğer üst düzey yöneticilere odaklanan haftalarca süren bir davada dikkate değer bir kaymaya işaret ediyor. Trump herhangi bir suçla itham edilmedi.

“Donald Trump açıkça vergi kaçakçılığını onaylıyor. Bölge Savcı Yardımcısı Joshua Steinglass, Cuma günü Manhattan Ceza Mahkemesi’nde jüri üyelerine, bu belgenin gösterdiği şey bu” dedi. “Donald Trump’ın mutlu bir şekilde cahil olduğu anlatısının tamamı gerçek değil.”

Savunma avukatları, Perşembe günkü kapanış tartışmalarının başında Trump’tan da bahseden savcılığın geç yargılama hamlesine itiraz etti. Davada Trump Payroll Corporation’ı temsil eden Michael van der Veen, yargıçtan yanlış yargılama talebinde bulundu. Cuma günü yaptığı açıklamada, “Donald Trump’ın yargılanmadığına dair halkın beyanlarına dayanarak bir jüri seçtik” dedi ve savcılığın artık onu “komplo ortağı yaptığını” da sözlerine ekledi. Van der Veen, bu davadaki suçla bağlantılı olarak Trump’ın adının kullanılmasının yanlış olduğunu söyledi. “Tamamen uygunsuz, jüriye yüklediği ve geri alınamayacak bir önyargı.”

Steinglass, “Siyasetten dini olarak kaçındık” diyerek yanıt verdi. Steinglass ayrıca, dava kendi şirketine karşı olduğunda CEO’nun adını yükseltmesine izin verildiğini savundu. “Donald Trump olduğu gerçeğiyle değil, şirketin CEO’su olduğu gerçeğiyle ilgisi vardı. Adı John Doe olsaydı, burada bir itiraz olmazdı.

Dava, New York’un en yüksek mahkemesi olan eyalet Yüksek Mahkemesinde görülüyor. Davadaki 15 maddelik iddianame, şirketi ve uzun süredir CFO’su olan Allen Weisselberg’i dolandırmak, vergi yolsuzluğu ve kayıtları tahrif etmekle suçluyor. Weisselberg ayrıca büyük bir hırsızlık suçlamasıyla da vuruldu. Savcılar, pozisyonunu 1,7 milyon dolarlık gelir üzerinden vergi ödemekten kurtulmak için kullandığını söylüyor. 75 yaşındaki Weisselberg, Ağustos ayında kendisine yöneltilen 15 ağır suçlamayı kabul etti. Başka kimse suçlanmadı.

Trump, şirketine yönelik soruşturmayı siyasi amaçlı bir “cadı avı” olarak alenen patlattı

New York Yüksek Mahkemesi Yargıcı Vekili Juan Merchan, bu hafta davada Trump’a yönelik yeni ilgiye şaşırdığını belirtti, ancak savcılara suçlamalarını kapanış tartışmaları sırasında yapabileceklerini çünkü duruşma öncesi tartışmaların çoğu ve jüri seçimi sırasında döndüğünü söyledi. Trump’ın savunma masasında oturmadığı gerçeği etrafında.

Ek olarak, Trump Corporation ve Trump Payroll Corporation’ın avukatları, Perşembe günü eski başkanın adına birkaç kez atıfta bulundu ve birkaç kez, herhangi bir vergi planı veya Weisselberg’in kabul ettiği yasadışı faaliyet hakkında bilgisi olmadığını söyledi. Cuma günü Merchan, savunmanın yanlış yargılama talebini reddetti. “Yanlış yargılama ilan etmenin gerekli olduğuna inanmıyorum, bunun bir düşünce bile olduğunu düşünmüyorum” dedi. Jürinin Pazartesi günü duruşmadaki müzakerelerine başlaması bekleniyor.

Amerika’da Savcılar, Trump’ın Şirketinde Vergi Kaçakçılığından Haberdar Olduğunu Söylüyor-Kaynak: nbcnews

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir