Haber

Amerika’da Biden Yönetimi, Trump Dönemi Göçmenlik Kuralını Geri Aldı

Amerika‘da Biden Yönetimi, Trump Dönemi Göçmenlik Kuralını Geri Aldı

Amerika'da Biden Yönetimi İç Güvenlik Bakanlığı

Amerika’da Biden Yönetimi, Trump Dönemi Göçmenlik Kuralını Geri Almaya Karar Verdi

Biden yönetimi, göçmenlerin belirli devlet yardımlarından yararlanmış olmaları halinde yasal oturma izni almalarını engelleyen ve daha dar kapsamlı bir önceki politikaya dönüşe izin veren Trump dönemi kuralını resmen geri aldı.

İç Güvenlik Bakanlığı Perşembe günü yaptığı açıklamada, Biden yönetimi geçen yıl önceki sürümü uygulamayı durdurmuş olmasına rağmen, “kamu ücreti” kuralı için yeni bir düzenlemenin Aralık ayı sonlarında yürürlüğe gireceğini söyledi.

İç Güvenlik Bakanı Alejandro Mayorkas yaptığı açıklamada, geçişin “adil ve insani muameleyi garanti ettiğini” söyledi.

Amerika’nın temel değerleriyle tutarlı olarak, sağlık yardımlarına ve kendilerine sunulan diğer ek devlet hizmetlerine erişmeyi tercih ettikleri için bireyleri cezalandırmayacağız” dedi.

Kamu harcama yönetmeliği, Amerika Birleşik Devletleri’ne yük olacaklarsa, insanların yeşil kart almasını engelliyor. Trump yönetiminden önceki yıllarda, bu, uzun vadeli kurumsallaşma için öncelikle nakit yardımına, gelirin korunmasına veya devlet desteğine bağlı olarak yorumlandı.

Ancak Trump yönetimi, gıda pulları ve Medicaid dahil olmak üzere nakdi olmayan yardımı içerecek şekilde faydaları genişletti. Çok sayıda yasal zorluk vardı, ancak 2020’de uygulanmasına izin verildi. Yasal zorluklar devam etti ve 2021’de Biden yönetimi kuralı savunmaya devam etmeyeceğini söyledi.

Perşembe günkü duyuru, Trump yönetiminin genişletilmiş kuralının yasal ikamet isteyenler için zor bir atmosfer yarattığını söyleyen göçmen savunucuları tarafından memnuniyetle karşılandı.

Amerikan Göçmenlik Avukatları Derneği Başkanı Jeremy McKinney yaptığı açıklamada, “Kamu harç yönetmeliği, yeşil kart için yasal olarak başvurmaya çalışan göçmenler arasında öyle bir korkuya neden oldu ki, birçoğu sağlık hizmetlerinden ve hayati ekonomik destekten vazgeçmeyi seçti” dedi.

“Kuralı basitleştirmek ve gizemini ortadan kaldırmak için yapılan bu değişiklikler, ulusumuzdaki yaşamları gerçekten değiştirecek.” dedi.

Kaynak: ap.org

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir