Airbnb Sitesinin Avrupa Ülkelerinde

Amerika’da Airbnb Kullanımı Giderek Artıyor

Ekonomi ve Para Haber Seyahat Yaşam

Amerika’da Airbnb Kullanımı Giderek Artıyor

Amerika’da Airbnb Kullanımı Giderek Artıyor

Los Angeles merkezli YouTubers Kristen ve Michael, pandemi sırasında gelir getiren bir mülk satın almak için tek şanslarının Kaliforniya çölüne girmek olduğunu biliyorlardı. Geçen yıl çift, Joshua Tree Ulusal Parkı yakınında 2 yataklı 1 banyolu bir çiftlik satın aldı ve yeniledi. Sadece ilk isimleriyle gitmek isteyen çift, burayı kısa süreli kiralama platformu Airbnb‘de “Seventh Ray House” olarak listeledi.

Michael, “Yavaş geçen aylarda, hatta yaz aylarında bile her hafta sonu rezervasyon yaptırdık” dedi. Yaklaşık bir yıl sonra ve daha sonra deneyim hakkında düzinelerce YouTube videosu, çift kesinlikle daha fazla rekabet fark ediyor. Kristen, “Caddemizde geçen yıl içinde satılan her bir ev Airbnb oluyor veya Airbnb oldu” dedi. “Ve aslında mahallemizde bunu yapan ilk kişilerden biriydik.”

Pandemi sırasında Airbnb listeleri fırladı. Kısa süreli kiralama (STR) veri ve analiz sağlayıcısı AirDNA’ya göre, Eylül ayında olduğu gibi, 2020’den bu yana aktif listelemelerin %54’ü platforma eklendi. 2022’nin üçüncü çeyreğinde aktif Airbnb teklifleri yıldan yıla %17,5 ve 2019’un aynı dönemine göre %22,1 arttı. Kısa vadeli kiralama listelerindeki artış, ipotek oranları geçen yıl tüm zamanların en düşük seviyelerine ulaştığı için pandemik konut çılgınlığıyla aynı zamana denk geliyor. “Bu [kısa vadeli kiralama] sektörünün 2031 yılına kadar büyüdüğünü göreceğiz. Bu yavaşlamayacak. Paranın geldiğini görüyoruz,” PMI’nin kısa vadeli kiralamadan sorumlu yöneticisi Marianne Heder belirtti.

Airbnb Sitesinin Avrupa Ülkelerinde Evlerde

Pandeminin büyük bir bölümünde ev sahipleri, konutları için en yüksek doları yönetebildiler

Uzaktan çalışma ve nakit parayla yıkanan tüketiciler, talebin artmasına yardımcı oldu. Airbnb ortalama günlük kalışlarının maliyeti bir yıl öncesine göre %5 ve iki yıl öncesine göre %40 daha fazla.

Çıkıştan önce temizlik görevleri gibi bazı ev sahiplerinin kiralama gereklilikleri ve platformdaki ön fiyatlandırmada şeffaflık eksikliği, kısa süre önce viral #Airbnbbust hashtag’i aracılığıyla eleştirilere neden oldu. (Şirket yakın zamanda bu şikayetleri ele almak için değişiklikler duyurdu.)

Çevrimiçi tepki ayrıca, bazı STR sunucularının doluluklarının son zamanlarda neden düştüğünü merak eden ekran görüntülerini de vurguladı. Bu, çok beklenen bir durgunluğun ortasında kısa vadeli kiralama piyasasına ne olabileceğine dair tahminlere yol açtı. Ancak daha az rezervasyon alan ev sahipleri için sorun, güçlü olmaya devam eden talepten çok arzla ilgili olabilir.

Airbnb kısa süre önce şimdiye kadarki en karlı çeyreğini açıkladı. 3. çeyrekte rezerve edilen geceler ve deneyimler geçen yılın aynı dönemine göre %25 arttı. Küresel olarak, çeyrek boyunca gelen konuk sayısı 90 milyonu aştı; bu rekor bir seviye.

Şirketin kurucu ortağı ve CEO’su Brian Chesky, 1 Kasım’da şirketin kazanç çağrısı sırasında, “Pek çok tüketicinin harcamalarını azaltmasına rağmen, onların bu kadar geri çektiğini görmediğim bir alan seyahat” dedi. “Tıpkı bu çeyrekte insanların seyahat etmeye devam etmesi gibi, gelecek yıl Airbnb’ye gerçekten güçlü bir talep bekliyoruz” diye ekledi.

1+1 Dairelerin Artması-Emlak Seçimi

Birçok insan bunun ‘para basmak gibi olacağını’ düşündü

Ev sahipleri Kristen ve Michael, Eylül ayında rezervasyonlarda bir yavaşlama gördüklerini paylaştılar , ancak geçen yılla karşılaştırabilecekleri kompozisyonları yoktu. Ayrıca kısmen Airbnb’nin algoritması, farklı seyahat alışkanlıkları ve yine daha fazla kayıtla ilgili olabilirdi.

Michael, “Akıyla ilgili gördüğümüz şeylerden biri, kendinizi bir şekilde farklı kılmanız gerektiğidir. Bu listelemeyi nasıl rekabetçi hale getirebiliriz?” “Bu işe girmenin para basmak gibi olacağını düşünen pek çok insan. Sanırım bunun bir iş olduğunu anlamaya başlıyorlar.”

PMI’den Heder, daha fazla ilan, daha yüksek mülk bakım maliyetleri ve yavaşlayan bir ekonominin, belirli bölgelerdeki STR sahiplerini diğer kiralama stratejilerine doğru genişlemeye sevk edebileceğini söylüyor.

“Bu endüstri, dönmenizi ve hızlı bir şekilde dönmenizi gerektirecek” dedi. “Daha çok orta vadeli kiralama tipi bir pazar olacağını tahmin ediyorum.” Çevrimiçi aramalar ne olacağına dair herhangi bir göstergeyse, endüstri pazara daha fazla ev sahibinin girdiğini görebilir.

Airbnb’den Chesky geçtiğimiz günlerde “Yalnızca geçen yıl, ev sahipliği hakkında bilgi edinmek için Airbnb’ye 30 milyon ziyaretçi geldi” dedi.

Şirket, Büyük Durgunluk sırasında ev sahiplerinin ek gelir elde etmesinin bir yolu olarak başladı.

Chesky, “Bazı yönlerden 2008’e benzer olacağını düşünüyorum” dedi. “Ev sahipliği yapmayı düşünmeyen pek çok kişi muhtemelen şimdi bunu düşünüyor.” dedi.

Amerika’da Airbnb Kullanımı Giderek Artıyor-Kaynak: yahoo

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir