İçeriğe geç
Anasayfa » Bilim ve Teknoloji » AMD, Yeni Modellerin Kullanıma Sunulmasını Hızlandıracak Gelecekteki Yapay Zeka Çiplerini Duyurdu

AMD, Yeni Modellerin Kullanıma Sunulmasını Hızlandıracak Gelecekteki Yapay Zeka Çiplerini Duyurdu

AMD, Yeni Modellerin Kullanıma Sunulması Lisa Su

AMD, Yeni Modellerin Kullanıma Sunulmasını Hızlandıracak Gelecekteki Yapay Zeka Çiplerini Duyurdu

AMD, Yeni Modellerin Kullanıma Sunulmasını Hızlandıracak Gelecekteki Yapay Zeka Çiplerini Duyurdu

Advanced Micro Devices Inc., Nvidia Corp.’un bu kazançlı pazardaki hakimiyetini kırmaya çalışırken yeni yapay zeka işlemcilerinin tanıtımını hızlandırıyor.

Tayvan’daki Computex konferansının açılış konuşmasında, CEO Lisa Su, MI325X’in dördüncü çeyrekte satışa çıkacağını söyledi. Şirket, MI300’ün halefi olan bu çipin daha fazla belleğe ve daha hızlı veri çıkışına sahip olacağını söyledi. Bunu 2025 yılında MI350 ve bir yıl sonra da MI400 modeli takip edecek. Yaklaşık olarak yıllık bir sürüm döngüsüne geçiş, Nvidia’nın, CEO Jensen Huang’ın önceki gece Taipei’de yaptığı bir konuşmada ortaya koyduğu planlarıyla örtüşüyor.

AMD, yeni yapay zeka eğitim sistemlerine akıtılan para selinden yararlanmayı amaçlayan yeni ürünlerle pazara koşan şirketler arasında yer alıyor; bu para şu anda ağırlıklı olarak Nvidia’nın tekliflerine harcanıyor. Su, şirketin mevcut MI300 ürünlerine yönelik hala güçlü talep aldığını ve yeni modellerinin rakip ürünlerle kıyaslandığında avantajlı olacağını söyledi.

Santa Clara merkezli AMD, Nvidia’yı takip eden grup arasında en fazla ilerlemeyi gösterdi. AMD, yapay zeka hızlandırıcıları olarak adlandırılan satış hedefini bu yıl 4 milyar dolara çıkardı. Geçen yıl neredeyse sıfırdan başlayan bu hızlı artış, Nvidia ile karşılaştırıldığında hala sönük kalıyor. Tahminlere göre, Nvidia’nın veri merkezi birimi tek başına 100 milyar doları aşan yıllık satışlara sahip olacak ve bu rakam AMD ve Intel Corp.’un toplam yıllık gelirinin üzerine çıkacak.

AMD, tüketicilere Strix Point adı verilen ve Temmuz ayından itibaren satışa sunulacak üçüncü nesil Ryzen AI işlemcilerinden bahsetti. Bunlar dizüstü bilgisayarlar için özel olarak tasarlandı ve RDNA 3.5 mobil grafiklerini, yapay zeka görevlerini hızlandırmak için XDNA 2 sinirsel işlem birimlerini ve en yeni Zen 5 işlem çekirdeklerini birleştiriyor. Su, AMD’nin yeni Ryzen platformunu içeren yeni makineler hakkında görüşmek üzere HP Inc. CEO’su Enrique Lores ve Lenovo Group Ltd. Genel Müdür Yardımcısı Luca Rossi’den Asustek Computer Inc. Yönetim Kurulu Başkanı Jonney Shih’e kadar bir dizi ortağı sahneye davet etti.

AMD, en yeni Ryzen sisteminin yapay zeka görevlerinde, Microsoft Corp.’un yeni Copilot+ bilgisayarlarının kalbinde Computex’te ağırlıklı olarak yer alacak olan Qualcomm Inc.’in Snapdragon X Elite çipinden daha iyi performans gösterdiğini öne süren bir slayt gösterdi. Microsoft’un Windows şefi Pavan Davuluri de Su’ya sahnede katılarak ekibinin Copilot PC+ projesinde “ilk günden bu yana AMD ile işbirliği yaptığını” söyledi.

Davuluri, “Cihaz içi yapay zeka bizim için gerçekten daha hızlı yanıt süreleri, daha iyi gizlilik ve maliyet anlamına geliyor” dedi. “Ancak bu, milyarlarca parametre içeren modellerin PC donanımında çalıştırılması anlamına geliyor. Sadece birkaç yıl önceki geleneksel bilgisayarlarla karşılaştırıldığında, yapay zeka iş yükleri için 20 kat daha fazla performanstan ve 100 kata kadar daha fazla verimlilikten bahsediyoruz.”

AMD ayrıca dizüstü ve masaüstü bilgisayarlar için yeni oyun odaklı işlemcilerini de tanıttı. Su, AMD’nin Ryzen 9 9950X çipini tutarken “Bu dünyadaki en hızlı tüketici CPU’su” dedi. Bu 16 çekirdekli işlemci, hız artırma modunda 5,7 GHz kadar hızlı çalışacak.

Kaynak: bloomberg

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir