Ekonomi ve ParaNasıl YapılırYaşam

Amazon Teslimat Sürücüsü Ulises Perez, İşinin Avantajlarını ve Dezavantajlarını Anlatıyor

Amazon Teslimat Sürücüsü Ulises Perez, İşinin Avantajlarını ve Dezavantajlarını Anlatıyor

Amazon Teslimat Sürücüsü Ulises Perez
Ulises Perez

22 Yaşındaki Amazon Teslimat Sürücüsü Ulises Perez, İşi Hakkında Bilgiler Veriyor

22 yaşındaki Ulises Perez, 2020’den beri Salt Lake City’de Amazon teslimat sürücüsü. Zihinsel olarak her sabah önlerindeki yorucu ve telaşlı güne hazırlandığını söyledi. Perez, iş ipuçlarını paylaşmak ve diğer sürücülerle iletişim kurmak için TikTok videoları çekmeye başladı.

İşin varlığından haberdar olur olmaz hep bir Amazon şoförü olmak istemişimdir. Bunun nedeni, reklamı yapılan çekici esneklik ve işle birlikte gelen avantajlardı. Genel olarak, benim için uygun olacak gibi görünüyordu. Bir buçuk yıl oto yıkamada genel müdür olarak çalıştım ama maaşım çok iyi değildi ve çok sayıda çalışandan sorumlu olduğum için kendimi tükenmenin eşiğinde buldum.

Amazon şoförü olarak çalışmak için resmi yaş olan 21 yaşıma kadar vaktimi beklemeye başladım ve hayalimdeki mesleğe katılabildim. Önceki işimden ayrıldıktan bir süre sonra, Indeed‘de başvurduğum bir sürücü ilanıyla karşılaştım. Başvuru süreci nispeten kolaydı ve Ekim 2020’de şoför oldum.

işin esnekliğinden zevk alıyorum

Genelde kargo bölmesinin genişliği ve içindeki diğer uygun aksesuarlar nedeniyle tercih ettiğim klasik bir step minibüsle dolaşırım. Sıcak hava dalgaları sırasında yardımcı olan bir fan ve hareketlerimi erişilebilir kılan bir arka kapı var.

Birlikte çalıştığım bağımsız müteahhitler, iş dışında diğer yaşam olaylarına ve önemli faaliyetlere katılmama izin veren zamanlama konusunda esnekler. Ben bir spor salonu tutkunuyum ve farklı sosyal medya platformlarında içerik oluşturucuyum, bu yüzden bu çok yardımcı oluyor. ( Editörün notu: Birçok Amazon teslimat sürücüsü gibi Ulises, yerel bir teslimat hizmeti ortağı tarafından işe alındı ​​ve Amazon ile bağımsız bir taşeron olarak kabul edildi. )

Amazon ABD'de

Daha az nüfuslu bir şehirde şoför olmanın avantajları var

Büyük şehirlerde çalışmaya kıyasla işim çoğu zaman daha kolay. Ara sıra köpekler tarafından kovalanıyorum ama bunun dışında, binalara erişmekte zorlandığım durumlar dışında, genellikle kendime saklıyorum ve müşterilerle konuşmamı sınırlandırıyorum. Teslimat yaparken müşterilerin paketlerini kapılarına bıraktığımdan emin oluyorum. Verilen tüm rotaları başarıyla tamamlayabilmek için her zaman yüksek tetikte olmalı ve turlarımı hızlı ve verimli bir şekilde yapmalıyım. Bazen tanıdık bir yoldan teslimat yaparken arkadaşlarım ve ailem gibi tanıdığım insanları görüyorum. İşteyken hayatımdaki insanlarla bu küçük şekilde bağlantı kurabildiğim için kendimi kutsanmış ve minnettar hissediyorum.

Zihinsel olarak kendimi yoğun değişimlere hazırlamalıyım.

Amazon’un sürüş sırasında hareketlerimizi algılamak için kullanılan yapay zeka destekli 270 derecelik kameraları, başlangıçta benim ve diğer sürücüler için işin en can sıkıcı kısımlarından biriydi, ama artık kabullendim. Genellikle sadece bir dur işaretini veya hızı atlarsam kaydeder, ancak bu benim yapmadığım bir şey olduğundan, bunu iş yerinde gerekli bir eklenti olarak görmeye başladım. Yakın zamanda bir yere varacak gibi değil.

İşyerinde tipik bir gün, uyanma ve kendimi zihinsel olarak yoğun güne hazırladığım biraz zaman geçirmemle başlar. Daha sonra, genel bir toplantı yaptığımız, genellikle sabah 8 civarında depoya giderim. Daha sonra içinde minibüsün anahtarlarının bulunduğu poşetlerimizi alıp, teslimat paketlerini kamyonetlerimize yüklemek için sıraya giriyoruz.

Genellikle bundan hemen sonra 10 saat veya daha fazla, arada çok az mola vererek veya hiç mola vermeden yola çıkarım. Her hafta yolda ortalama 40 saatin üzerinde bir süre ile akşamları eve geç geliyorum. Denetçilerimiz ve yöneticilerimiz, bu zaman dilimi içinde bir günde kaç tane daha ürün teslim edebileceğimiz konusunda sürekli olarak çıtayı yükseltiyorlar.

TikTok Z Kuşağı

Diğer sürücüler ve ben bazen öğle yemeğine çıkamıyoruz.

Bazı yönlerden, bir Amazon sürücüsü olmak, azarlanmaktan veya yazılmaktan kaçınmak için yüksek tetikte olmanız gereken fiziksel olarak yorucu bir iştir, ancak aynı zamanda kolaydır. Öğrenciler ve ek iş arayanlar için uygun olacağını düşünüyorum. Ancak, yoğun dönemlerde şehrimin mevsimsel hava kamçısı kesinlikle işin stresini arttırıyor.

Sosyal medyayı stresimi azaltmak için bir araç olarak kullanıyorum

İşle ilgili bilgileri paylaşmayı ve sürücü arkadaşlarımla iletişim kurmayı seviyorum. Yoldayken eğlenceli ve ilgi çekici videolar oluşturmak için TikTok’umu düzenli olarak kullanıyorum. Bazıları Amazon veya diğer platformlarda yol arkadaşı olan takipçilerimle ipuçlarını, bilgileri ve genel bilgileri paylaşıyorum. Bir tür niş topluluk yarattığımı düşünmeyi seviyorum. Şirkete katılmadan önce zaten TikTok yapıyordum, ancak iş deneyimlerimi içerik oluşturmak için kullanmaya karar verdim ve çok tatmin edici bir yolculuk oldu.

Hatta bazen yolda giderken bazı takipçilerim tarafından tanınıyorum. Bu ilk kez olduğunda, beni gerçekten üzdü. Şaka olduğunu ya da başkasıyla karıştırılıyor sandım ama gerçek çıktı. Ben yola çıkmadan önce ikimiz de tüm bunların saçmalığına güldük.

Daha iyi ücret için savunuculuk yapmalıyız

Ben ve tanıdığım diğer Amazon çalışanları bir sendikanın örgütlenmesini desteklediğini söyleyebilirim. Umarım hepimiz daha iyi yaşam ücretlerini ve daha az gerilimle dolu sağlıklı bir çalışma ortamını hak ettiğimizde bu gerçekleşir.

Amazon Teslimat Sürücüsü Ulises Perez, İşinin Avantajlarını ve Dezavantajlarını Anlatıyor-Kaynak: businessinsider.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir