İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Altınmatik

Altınmatik yazımızda devletin ve yerli firma olan Elektronet‘in çalışmaları ile günün her saati altın ihtiyacınızı karşılayacak ATM cihazı benzeri Altınmatiğin kullanımını, nasıl çalıştığını, hangi ödeme yöntemi ile alınabildiği ve özelliklerini yazdık.

Altın Almak İçin Altınmatik Kullanılıyor

Altınmatik, altın ihtiyacını gidermek için ATM sistemi gibi çalışan makine sistemidir. Kişiler nakit para veya kredi kartını Altınmatiğe takarak dilediği türde sertifikalı altınını alabilmektedir. 1 gram ile 50 gram ağırlığı arasındaki sertifikalı altın külçelerinin satışını yapabilmektedir. Yerli firmanın yaptığı makine, ATM’lerin yanına kurularak altın dağıtacaktır. Altınmatiğin şekli sıradan bir ATM gibi durmaktadır. Boyutları biraz daha büyüktür. Cihaz sayesinde hediyelik altına 24 saat boyunca vatandaşlar ulaşabilecektir. Düğünlerde ve önemli günlerde geleneksel olarak altın takan milletimiz altın aramaktan kurtaracaktır. Parayı nakit veya kredi kartı ile verebilmektesiniz.

Bitcoin’in hızla gelişmesi ile yakın zamanda Bitcoin karşılığında altın da alabileceksiniz. Bitcoin’in ne olduğunu yazımızda okuyabilirsiniz. Altınmatik yapımında Ekonomi Bakanlığı, TÜBİTAK ve yerli bir firma çalışmalar yapmıştır. Elektronet yerli firmanın Türk mühendis ve Yazılımcıları Altınmatik projesini hayata geçirmek için çalışmıştır. Makine sayesinde tam 16 çeşit altın alabiliyorsunuz. En çok satın alınan altın çeşitleri ekranın en üst kısmında belirtilmiştir. Çeyrek, yarım, tam ve gram altın burada da en çok satılan altın çeşididir. O günün altın fiyatlarına göre altın alınabilmektedir.

altinmatik-yerli

Altınmatikten Altın Alma İşlemi

Öncelikle nakit para yatıracaksanız, Altınmatiğin sağ alt kısmına parayı yatırıyorsunuz. Daha sonra ekrandan almak istediğiniz altını seçip dokunuyorsunuz, işlemi onayladıktan sonra altınınız makinenin ön alt kısmından çıkmaktadır. Para üstünüz var ise de onlarda çıkmaktadır. Kart ile alımlarda ise; Makinenin sağ üst tarafından kartı sokuyorsunuz ve bilgileri girdikten sonra altını seçip ödemeye onay veriyorsunuz ardından altınınız aynı şekilde bölmeden çıkıyor.

altinin-degeri

Altınmatiğin Özellikleri

  • Kimlik Tanımlama Ünitesi
  • Dokunmatik Ekran Kullanımı
  • Banknot ve Madeni Para Kabul Ünitesi
  • Para Geri Ödeme Ünitesi
  • Kredi Kartı ile Ödeme Kabul Ünitesi
  • Termal Yazıcı
  • Barkod Okuyucu
  • Güvenli Karantina Bölmesi

Altınmatiğin İlk Çalışması

Altınmatiğin ilk olarak Dubai‘de bir alışveriş merkezinde kullanılması planlanıyor. Bu ilk kullanımdan 6 ay sonra ise ülkemize gelmesi bekleniyor. Ülkemizde ise Evlendirme Dairelerine ve hastanelere kurulması planlanmaktadır. Daha sonra altının ihtiyaç duyulduğu yerlere kurulumu yapılacaktır. Altınmatiğin kullanım arayüzü Türkçe olmakla birlikte ATM yapısına çok benzemektedir. Makine 24 saat boyunca güvenlik kameraları ile gözlenmektedir. Altınını haznede unutanlar için uyarı da verecektir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir