İçeriğe geç
Anasayfa » Ekonomi ve Para » Altın Firmaları Orta Doğu Endişeleriyle Güvenli Liman Talebini Artırıyor

Altın Firmaları Orta Doğu Endişeleriyle Güvenli Liman Talebini Artırıyor

Altın Yatırımı

Altın Firmaları Orta Doğu Endişeleriyle Güvenli Liman Talebini Artırıyor

Altın Firmaları Orta Doğu Endişeleriyle Güvenli Liman Talebini Artırıyor

Altın fiyatları Cuma günü, Orta Doğu’da artan çatışma korkularının, beklenenden güçlü ABD enflasyon verilerinin doları ve Hazine tahvil getirilerini artırmasına rağmen güvenli liman metalin cazibesini artırmasıyla değer kazandı.

Spot altın, GMT 12:54’te %1 artışla ons başına 2.048,20 dolara yükseldi ve 2.000 dolar seviyesinin üzerindeki yükselişini neredeyse bir aya kadar uzattı. ABD altın vadeli işlemleri %1,7 artışla 2.053,50 dolardan gerçekleşti.

Kunal Shah, “Altın, Orta Doğu’da devam eden jeopolitik çatışmanın etkisiyle yükseliyor… Beklenenden daha güçlü olan TÜFE verilerine rağmen, altın fiyatları bugün toparlandı, yükseldi ve muhtemelen daha da yükselecek” dedi. Mumbai’deki Nirmal Bang Commodities’in araştırma başkanı.

Gazze’deki savaşın aniden genişlemesi, borsaların ne kadar süre toparlanabileceği ve merkez bankalarının faiz oranlarını ne zaman düşüreceği konusunda soruları gündeme getiriyor.

ABD ve İngiltere, Yemen’deki Husi hareketiyle bağlantılı bölgelere saldırı düzenledi ve Suudi Arabistan, saldırılar ışığında itidal çağrısında bulundu.

Perşembe günkü verilerin ABD tüketici fiyatlarının Aralık ayında beklenenden fazla arttığını göstermesinin ardından piyasalar şimdi GMT 13:30’da yayınlanacak ABD üretici fiyatları verilerini bekliyor. Ancak değişken gıda ve enerji maliyetleri hariç tutulduğunda, fiyat artış hızı yıllık bazda %4’ten %3,9’a düştü.

ABD Merkez Bankası yetkilileri, Mart ayında faiz indirimine başlamak için enflasyonda yeterli ilerleme kaydedilmediğinin sinyalini verdi. Ancak CME Fedwatch aracına göre trader’lar Mart ayında faiz indirimi olasılığını hâlâ %71,4 olarak görüyor.

Daha yüksek oranlar verimsiz külçenin çekiciliğini azaltıyor.

UBS analisti Giovanni Staunovo, “Piyasa katılımcıları, Fed’in önümüzdeki aylarda faiz indirimine izin verecek şekilde ABD ekonomisinde yumuşak bir iniş beklemeye devam ediyor” dedi ve bunun altın fiyatlarını desteklemesi gerektiğini ekledi.

Spot gümüş %1,2 artışla ons başına 23,03 dolara, platin %0,9 artışla 922,85 dolara ve paladyum %0,2 artışla 985,99 dolara yükseldi.

Kaynak: reuters

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir