Altın, Fed’in Faiz Zirvesine Yaklaştığını Görmesiyle Yükseldi

Altın, Fed’in Faiz Zirvesine Yaklaştığını Görmesiyle Yükseldi

Altın, Fed’in Faiz Zirvesine Yaklaştığını Görmesiyle Yükseldi

Yatırımcılar enflasyonu dizginleme mücadelesinin oyunsonuna yaklaştığını görürken, ABD Merkez Bankası‘nın günün ilerleyen saatlerinde geniş çapta beklenen bir faiz artırımı açıklaması öncesinde bir miktar güvenli liman talebi nedeniyle altın fiyatları Çarşamba günü yükseldi.

Spot altın %0.4 artışla ons başına 1.971.46$’a yükselirken, ABD altın vadeli işlemleri %0.5 artışla 1.972.90$’a ulaştı.

Euro fiyatlı altın 20 Haziran’dan bu yana en yüksek seviyesini gördü.

StoneX analisti Rhona O’Connell, PacWest birleşmesi bankacılık sektörü krizini yeniden manşetlere taşıyarak külçenin güvenli liman rolünü desteklediğini söyledi.

Ancak, “bugünkü FOMC toplantısının sonucunu görene kadar kimse gerçekten bir şey taahhüt etmeyecek.”

Fed’in, son 12 politika toplantısındaki 11’inci ve muhtemelen sonuncusu olan faiz oranlarını çeyrek puan artırması bekleniyor.

IG’nin piyasa stratejisti Yeap Jun Rong, “Daha geniş piyasalar, yılın geri kalanında daha uzun bir faiz duraklaması ararken, Fed yetkilileri Eylül veya Kasım’da bir zam daha için kapıyı açık bırakarak geri adım atabilir” dedi.

CME’nin Fedwatch aracına göre, çoğu tüccar oranların 2023’te %5,25-%5,5 aralığında kaldığını görürken, %35’i gelecek yıldan önce en az bir zam daha yapma şansı görüyor.

Yükselen faiz oranları, getiri sağlamayan külçe tutmanın fırsat maliyetini artırıyor.

Kinesis Money piyasa analisti Carlo Alberto De Casa, “Altın piyasalarında bir iyimserlik hakim, çoğu yatırımcı altının merkez bankalarının sıkılaştırma sürecinin sona ermesinden kâr elde edeceğini tahmin ediyor” dedi.

Dolar ve ABD Hazine tahvil getirileri iki haftanın en yüksek seviyesinden geriledi ve dolarla fiyatlanan, sıfır faizli altını destekledi.

Yatırımcılar ayrıca Perşembe günü Avrupa Merkez Bankası’ndan politika rehberliği bekliyor.

Gümüş %0,1 artışla ons başına 24,72 dolara, platin %0,13 düşüşle 963,77 dolara, paladyum %0,4 düşüşle 1.279,40 dolara ulaştı.

Kaynak: reuters

Yorum yapın