İçeriğe geç
Anasayfa » Ekonomi ve Para » Altın, Faiz Beklentileriyle 2024’e Parlak Başladı

Altın, Faiz Beklentileriyle 2024’e Parlak Başladı

Altın Yatırımı

Altın, Faiz Beklentileriyle 2024’e Parlak Başladı

Altın, Faiz Beklentileriyle 2024’e Parlak Başladı

Altın fiyatları Salı günü ABD’nin para politikasını gevşeteceği beklentileri ve yatırımcıların faiz indirimlerinin zamanlamasına daha fazla ışık tutabilecek ekonomik verileri beklemesiyle yükseldi.

Spot altın 2023’te %13 artış göstererek 2020’den bu yana ilk yıllık kazancını gerçekleştirdi. Salı günü GMT 12:15’e göre %0,2 artışla ons başına 2.066,39 dolara yükseldi. ABD altın vadeli işlemleri de %0,2 artışla 2.075,20 dolardan gerçekleşti.

ActivTrades kıdemli analisti Ricardo Evangelista, ABD merkez bankasına atıfta bulunarak, “Piyasalar, Fed’in er ya da geç faiz indirimine gideceği inancıyla yıla başlıyor; altın fiyatlarının yüksek olmasının nedeni budur” dedi.

“Enflasyon yavaşlamaya devam ederse ve ekonomik aktivite de yavaşlarsa, o zaman bu senaryo altın için çok olumlu olur ve 2024’te Hazine getirilerinin daha da düşmesi ve doların da yumuşaması ile güçlü kazanımlar görebiliriz.”

CME FedWatch aracına göre piyasalar şu anda ABD Merkez Bankası’nın Mart ayında faiz indirimi yapma ihtimalini %86 olarak fiyatlıyor.

Düşük faiz oranlarının getirisi olmayan külçeyi tutmanın fırsat maliyetini azaltmasıyla altın fiyatları 2024’te rekor seviyelere ulaşabilir.

Bu hafta piyasanın odak noktası Fed’in Perşembe günü yapılacak son toplantısının tutanakları olacak. ABD’de açılan iş fırsatları ve Aralık ayı tarım dışı istihdam verileri Cuma günü yayınlanacak.

FXTM kıdemli araştırma analisti Lukman Otunuga, “ABD’den gelen istihdam verilerinin büyük ölçüde hayal kırıklığı yaratması ve Fed’in Mart 2024’te faiz indirimine ilişkin beklentileri güçlendirmesi halinde altın yükseliş görebilir” dedi.

Otunuga, bir diğer tetikleyicinin ise artan jeopolitik gerilimler olabileceğini ve bunun da yeni bir riskten kaçınma dalgasını tetikleyerek yatırımcıları güvenli liman destinasyonlarına yönlendirebileceğini ekledi.

Diğer değerli metallerde spot gümüş yüzde 0,5 artışla ons başına 23,8794 dolara, paladyum yüzde 0,2 artışla 988,72 dolara, platin ise yüzde 0,3 düşüşle 1.095,36 dolara geriledi.

Kaynak: reuters

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir