Altın, ABD’deki Zayıf İstihdam Verilerinin Fed’in Faiz İndirimi Beklentilerini Canlandırmasıyla Değer Kazandı

Altın, ABD’deki Zayıf İstihdam Verilerinin Fed’in Faiz İndirimi Beklentilerini Canlandırmasıyla Değer Kazandı

Altın, ABD’deki Zayıf İstihdam Verilerinin Fed’in Faiz İndirimi Beklentilerini Canlandırmasıyla Değer Kazandı

Altın fiyatları, beklenenden zayıf gelen istihdam raporunun Fed’in bu yıl faiz indirimine gideceğine dair beklentileri yeniden canlandırmasının ardından zayıf ABD dolarından destek alarak Pazartesi günü yükseldi.

Spot altın GMT 09:52 itibarıyla %0,8 artışla ons başına 2.320,33 dolara yükseldi. ABD altın vadeli işlemleri %0,9 artışla 2.329,10 dolara yükseldi.

Kıdemli Ricardo Evangelista, “Cuma günü, ABD’de yeni istihdam yaratımında bir düşüş, tahmin edilenden daha fazla bir yavaşlama gördük ve ücret artışları da yavaşladı, bu da Fed’in 2024’te faiz indirimine başlaması için biraz alan yaratıyor” dedi. ActivTrades’te analist.

İstihdam raporunun ABD’de istihdam büyümesinin Nisan ayında beklenenden fazla yavaşladığını ve yıllık ücretlerdeki artışın yaklaşık üç yıldır ilk kez %4’ün altına düştüğünü ortaya koymasının ardından ABD doları yaklaşık bir ayın en düşük seviyesine geriledi.

Veriler, CME’nin FedWatch Tool’una göre Eylül ayında faiz indirimi yapılacağı yönündeki bahisleri Pazartesi günü %71’e yükseltti. Düşük faiz oranları, külçe tutmanın fırsat maliyetini azaltıyor ve altının fiyatlandığı ABD para birimi üzerinde baskı yaratıyor. [AMERİKAN DOLARI/]

Evangelista, “Birkaç Fed yetkilisinin bu hafta kamuya açık konuşma yapması planlandığından, altın tüccarları merkez bankasının para politikası gidişatına ilişkin daha fazla içgörüyü sabırsızlıkla dinleyecekler” dedi ve Orta Doğu gerilimlerinin de destek sağladığını ekledi.

İsrail ordusu, ‘sınırlı kapsamlı’ bir operasyon kapsamında Filistinli sivillere Refah’ı boşaltma çağrısında bulundu.

OANDA Asya Pasifik kıdemli piyasa analisti Kelvin Wong, teknik açıdan bakıldığında, altın boğalarının karşılaştığı ilk kısa vadeli engelin muhtemelen 2.350/365 dolarlık kısa vadeli direnç bölgesi olacağını söyledi.

“Bunun üzerinde bir açıklık, bir sonraki ani direncin 2.420 $ (mevcut tüm zamanların en yüksek bölgesi) ve ilk adımda 2.450 $ olacağını görüyor.”

Spot gümüş ons başına %2,3 artışla 27,14 dolara, platin %1,4 artışla 968,50 dolara ve paladyum %1,1 artışla 956,25 dolara yükseldi.

Uyarı: Yatırım tavsiyesi değildir.

Kaynak: reuters

Yorum yapın