İçeriğe geç
Anasayfa » Ekonomi ve Para » Altın, ABD Doları ve Getirilerin Artmasıyla Birlikte Geriliyor

Altın, ABD Doları ve Getirilerin Artmasıyla Birlikte Geriliyor

Dünyanın En Zengin 15 Ülkesi 2022

Altın, ABD Doları ve Getirilerin Artmasıyla Birlikte Geriliyor

Altın, ABD Doları ve Getirilerin Artmasıyla Birlikte Geriliyor

Piyasalar, merkez bankasının para politikası rotasını daha fazla ölçmek için bu hafta çok sayıda Fed yetkilisinin açıklamalarını duymayı beklerken, güçlenen dolar ve Hazine tahvil getirilerinden zarar gören altın fiyatları Salı günü düştü.

Spot altın GMT 0958 itibarıyla %0,7 düşüşle ons başına 2.041,09 dolara geriledi. ABD altın vadeli işlemleri %0,3 düşüşle 2.045,00 dolara geriledi.

ActivTrades’in kıdemli analisti Ricardo Evangelista, “Piyasalarda olup bitenlere baktığımda, söylemin büyük ölçüde doların gücü üzerine olduğunu ve bunun da altın fiyatlarını cezalandırdığını söyleyebilirim” dedi.

“Altının 2.000 dolar seviyesinin hemen üzerinde bir miktar desteğe sahip olduğunu görüyorum, ancak şu anda ABD dolarının güçlenmesi ve artan hazine getirileri nedeniyle pek fazla yükseliş görmüyorum.”

Dolar endeksi %0,5 artışla bir aydan fazla bir sürenin en yüksek seviyesine ulaşarak külçeyi diğer döviz sahipleri için daha az cazip hale getirirken, ABD 10 yıllık Hazine tahvillerinin getirileri %4’ün üzerine çıktı. [ABD/] [USD/]

Fed Guvernörü Christopher Waller’ın, bu hafta en az altı yetkilinin daha konuşma yapmasıyla birlikte, Brookings Enstitüsü önünde saat 16:00 GMT’de ekonomik görünüme ilişkin bir konuşma yapması planlanıyor.

UBS analisti Giovanni Staunovo, “Fed yetkilileri muhtemelen tarafsız bir yönlendirmeyi sürdürecek ve gelen verilere göre tüm seçenekleri masada tutacak. Bu nedenle altın fiyatlarının yükselişini görmek için yumuşak bir iniş yolunda kalmamız gerekiyor” dedi.

ABD merkez bankasının 30-31 Ocak’taki toplantısının sonunda politika faizini sabit tutması bekleniyor. CME Fedwatch aracına göre yatırımcılar artık Mart ayında faiz indirimi olasılığını %70 olarak görüyor.

Düşük faiz oranları getirisi olmayan külçenin cazibesini artırıyor.

Diğer yandan Avrupa Merkez Bankası yetkilileri piyasanın bu yıl hızlı faiz indirimi beklentilerine karşı çıktı.

Spot gümüş %0,5 düşüşle ons başına 23,09 dolara, platin %1,4 düşüşle 902,51 dolara, paladyum ise %1,9 düşüşle 953,38 dolara geriledi.

Kaynak: reuters

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir