Bilim ve TeknolojiEkonomi ve ParaHaber

Alphabet CEO’su Sundar Pichai, Google’ın Bünyesindeki 12.000 Kişiyi İşten Çıkardıklarını Duyurdu

Alphabet CEO’su Sundar Pichai, Google‘ın Bünyesindeki 12.000 Kişiyi İşten Çıkardıklarını Duyurdu

Alphabet CEO’su Sundar Pichai, Google’ın Bünyesindeki 12.000 Kişiyi İşten Çıkardıklarını Duyurdu

  • Alphabet CEO’su Sundar Pichai, Cuma günü Google‘ın sahibindeki 12.000 pozisyonu etkileyen işten çıkarmaları duyurdu.
  • The Information’ın bildirdiğine göre, 1 milyon dolar kadar kazanan bazı çalışanlar da işten çıkarıldı.
  • Pichai, bir notta personele “bizi buraya getiren kararların tüm sorumluluğunu üstlendiğini” söyledi.

The Information’ın bildirdiğine göre, Cuma günü Alphabet CEO’su Sundar Pichai tarafından görevden alınan 12.000 personelden bazıları hem yüksek performans gösterenleri hem de yedi rakamlı çalışanları içeriyordu.

İsminin açıklanmaması koşuluyla konuşan Google yöneticileri, işini kaybedenler arasında performans incelemelerinde yüksek puan alanlar veya yılda 500.000 ila 1 milyon dolar kazanan yönetici pozisyonlarında bulunanların da olduğunu söyledi.

İş bulma sitesi Indeed’e göre, ABD’deki teknoloji devinde bir yöneticinin ortalama maaşı yaklaşık 165.000 dolardı.

Ocak 2022’de Insider, dört yöneticinin maaş ve enflasyondan şikayet ettikten sonra 1 milyon dolara maaş artışı ve daha fazla hisse seçeneği aldığını bildirdi.

Google, Insider’dan gelen yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Pichai Cuma günü tüm çalışanlara gönderdiği bir e-postada “Bugün karşılaştığımızdan farklı bir ekonomik gerçeklik için işe aldık” dedi ve “bizi buraya getiren kararların tüm sorumluluğunu üstlendi.”

Google’da çalıştığı doğrulanan bir Insider kaynağı, şirketin geçen ay yeni bir “destek girişi” politikası getirdiğini ve bunu “kişisel sicilinizdeki bir performans uyarı işareti için şefkatli bir örtmece” olarak tanımladıklarını söyledi.

Kaynak, Insider’a yeni derecelendirme sisteminin yöneticilerden çalışanlara bir “konuşma” anlamına geldiğini söyledi: “Bu, şekillenmeniz veya yakında başka bir iş aramaya başlamanız gerektiğinin bir işareti.”

İnsan kaynaklarından birinin bunu “zorlu aşk” olarak tanımladığını ve çalışanın şu yorumu yapmasına neden olduğunu eklediler: “Bu, şirketin bizim için aile gibi olduğunu ve bizi bir ebeveyn olarak disipline edeceklerini ima etti.”

The Information’a göre Google, yöneticilere performans incelemeleri sırasında daha fazla çalışanı düşük performanslı kategorilere koymalarını söyledi.

Insider’a konuşan çalışan, sistemin özellikle yeni işe alınanlar için cezalandırıcı olduğunu söyledi. Çalışan, şirkette yalnızca üç aydır çalışan bazılarının, beklentilerinin tamamını karşılamadığına dair bir “destek kontrolü” yaptıklarını da sözlerine ekledi.

Alphabet İşçi Sendikası sözcüsü, bu ayın başlarında Insider’a yeni çalışanlardan herhangi bir şikayet gelmediğini söyledi. İşten çıkarmaların ardından duygu hakkında bir güncelleme isteyen Insider’ın yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Kaynak: businessinsider

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir