İçeriğe geç
Anasayfa » Haber » Alok Sharma: Dünyanın Yıkıcı İklim Değişikliğini Önlemek İçin Zamanı Tükeniyor

Alok Sharma: Dünyanın Yıkıcı İklim Değişikliğini Önlemek İçin Zamanı Tükeniyor

Alok Sharma: Dünyanın Yıkıcı İklim

Alok Sharma: Dünyanın Yıkıcı İklim Değişikliğini Önlemek İçin Zamanı Tükeniyor

Cop26 Başkanı Alok Sharma: Dünyanın Yıkıcı İklim Değişikliğinin Farkına Varması Gerekiyor

Cop26 Başkanı Alok Sharma, dünyanın yıkıcı iklim değişikliğini önlemek için zamanın tükenmesine “tehlikeli bir şekilde yaklaştığını” söyledi.

Glasgow‘da yapılacak iklim görüşmelerini başarıya ulaştırmakla görevli olan Bay Sharma, ısınmayı 1.5C ile sınırlandırmamanın “felaket” olacağını söyledi.

Guardian ile yaptığı röportajda Sharma, Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli tarafından Pazartesi günü yayınlanacak bir raporun, geleceğin neler getirebileceği konusunda “şimdiye kadarki en sert uyarı” olacağını söyledi.

“Dünyada neler olduğunu günlük olarak görüyorsunuz. Geçen yıl kayıtlara geçen en sıcak yıldı, son on yıl kayıtlara geçen en sıcak on yıldı” dedi.

Cop26 ‘nın “bunu doğru anladığımız an olması gerektiğini” söyledi ve ekledi: “İki yıl, beş yıl, 10 yıl beklemeyi göze alamayız” dedi.

Bay Sharma, “Zamanımızın dolduğunu düşünmüyorum ama zamanımızın bitebileceği zamana tehlikeli bir şekilde yaklaştığımızı düşünüyorum” dedi.

“(IPCC raporundan) şimdi harekete geçmezsek ne yazık ki zamanımızın tükeneceğine dair çok, çok net bir uyarı göreceğiz.”

“Bir derece artışın her kesri bir fark yaratıyor ve bu yüzden ülkeler şimdi harekete geçmeli.”

Ormanların Yangınlardan Korunması Alo 177

“Dünya genelinde etkileri görüyoruz – İngiltere’de veya Avrupa ve Çin’de gördüğümüz korkunç sel veya orman yangınları, Kuzey Amerika’da gördüğümüz rekor sıcaklıklar” dedi.

“Her gün dünya çapında şu ya da bu şekilde yeni bir zirvenin kaydedildiğini göreceksiniz.”

Petrol Ürünleri İhracatı

Petrol ve Gaz İçin Yeni Ruhsatlar Alınıyor

Ancak güçlü uyarılarına rağmen, Bay Sharma, Shetland kıyılarında 150 ila 170 milyon varil daha çıkarılabilecek yeni bir petrol sahası planlarını kınamayı reddetti.

Cambo petrol sahası Glasgow’dan önce onaylanabilir ve potansiyel olarak 2050 yılına kadar gelecekte faaliyette olabilir.

Başka yerlerde, Hükümet, Kuzey Denizi’ndeki petrol ve gaz için yeni ruhsatları veya Cumbria’da yeni bir kömür madenini reddetmeyi reddetti.

Uluslararası Enerji Ajansı, Mayıs ayında, ısınmayı 1.5C ile sınırlandırma umuduna sahip olmak için bu yıldan itibaren petrol ve gaz projelerine ve kömür santrallerine yeni yatırım yapılmaması gerektiğini söyledi.

Ancak Bay Sharma, Birleşik Krallık Hükümeti’nin daha fazla fosil yakıt çıkarma planlarını eleştirmeyi reddetti ve şunları söyledi: “Gelecekteki [fosil yakıt] lisansları, mevzuatta 2050 yılına kadar net sıfıra gitme taahhüdümüze bağlı kalmak zorunda kalacak.”

O ekledi: “Herhangi bir lisans üzerinde bir iklim kontrolü olacak.”

Eski iş sekreteri, emisyon hedeflerine ayak uyduran ülkelerle bir anlaşma yapmak amacıyla yeni yıldan bu yana yaptığı uçuş hacmi nedeniyle bu hafta ateş altında kaldı.

Ancak siyasi rakiplerin “ikiyüzlü” çığlıklarına rağmen, yeşil gruplar onu mahkum etmeyi reddetti ve Hükümet savunmasında sağlamdı.

Bay Sharma Guardian’a şunları söyledi : “Her hafta çok sayıda sanal toplantım var, ancak size bireysel olarak bakanlarla yüz yüze görüşmelerin inanılmaz derecede hayati ve gerçekten etkili olduğunu söyleyebilirim.

“Biz fikir birliği oluşturmaya çalışırken inanılmaz derecede önemli olacak bu kişisel ilişkileri kurmak hayati bir fark yaratıyor.”

Müzakerelerde “mutfak lavabosunu fırlattığını” da sözlerine ekledi.

Cop26 iklim görüşmeleri 31 Ekim – 12 Kasım 2021 tarihleri ​​arasında Glasgow’da yapılacak.

Alok Sharma: Dünyanın Yıkıcı İklim Değişikliğini Önlemek İçin Zamanı Tükeniyor-Kaynak: telegraph.co

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir