Anasayfa » Bilim ve Teknoloji » Alman Yazılım Devi SAP’nin Çalışanları, Şirketin Ofise Dönüş Politikalarına İsyan Ediyor

Alman Yazılım Devi SAP’nin Çalışanları, Şirketin Ofise Dönüş Politikalarına İsyan Ediyor

Alman Yazılım Devi SAP'nin Çalışanları

Alman Yazılım Devi SAP’nin Çalışanları, Şirketin Ofise Dönüş Politikalarına İsyan Ediyor

Alman Yazılım Devi SAP’nin Çalışanları, Şirketin Ofise Dönüş Politikalarına İsyan Ediyor

Teknoloji devi SAP‘nin binlerce çalışanı, şirketin ‘radikal’ ofise dönüş U dönüşü nedeniyle ‘ihanete uğramış’ hissettiklerini belirten bir dilekçe imzaladı.

  • Binlerce personel, “radikal” pivotun “ihanete uğradığını” hissettiklerini belirten bir şirket içi mektuba imza attı.
  • Ancak SAP’nin CEO’su geçtiğimiz günlerde sanal toplantıların işyeri kültürünü geliştirebileceğine inanmadığını söyledi.

Bloomberg’in Çarşamba günü bildirdiğine göre, Alman yazılım devi SAP yakın zamanda ofise dönüş talimatını duyurdu ve bu karar binlerce çalışan tarafından tepkiyle karşılandı.

5.000’den fazla SAP çalışanı, şirket içinde yayınlanan ve Bloomberg tarafından görüntülenen, şirketin RTO politikalarını eleştiren bir mektubu imzaladı ve bunun sonucunda istifa tehdidinde bulundu.

SAP’nin Avrupa çalışma konseyinden gelen mektupta, “Yakın zamana kadar bizi evden çalışmaya teşvik eden, yalnızca yön konusunda radikal bir değişiklik talep eden bir şirket tarafından ihanete uğradığımızı hissediyoruz” dedi.

Şirket, Ocak ayında 100.000’den fazla küresel personeline Nisan ayından itibaren ofise dönmeleri veya haftanın üç günü sahada çalışmaları talimatını verdi. Bu, Haziran 2021’de uygulamaya konulan ve personelin evden, uzaktan veya ofisten çalışmasına olanak tanıyan esnek çalışma politikalarından bir dönüm noktasıdır.

Konsey ayrıca mektubunda, yıllar içinde “önemli maaş artışlarının olmamasının” personeli uyum sağlamanın yollarını bulmaya zorladığını da belirtti.

“Bunu telafi etmek için uzaktan çalışma olanağından yararlandık ve yaşam maliyetlerinin daha düşük olduğu, pahalı metropollerden uzak bir yere taşındık” diye yazdı.

SAP CEO’su Christian Klein geçen hafta, iyi bir çalışma kültürünün sanal toplantılar yoluyla geliştirilebileceğini düşünmediğini söyledi.

Bloomberg’e göre Klein, “Bir video konferans platformunda kültürümüzü anlayabileceğinize, eğitim alabileceğinize ve işinizi en iyi şekilde yapabileceğinize pek inanmıyorum” dedi.

Geçtiğimiz yıl işçilerin ofise geri getirilmesi yönünde önemli bir baskı yapıldı. Aralarında Google, Amazon, Citigroup ve JPMorgan’ın da bulunduğu bir dizi büyük firma katı ofise dönüş politikaları uygulamaya koydu ve hatta çalışanların katılımını bile takip ediyor.

Kaynak: businessinsider

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir