Alman Premium Araç Üreticisi Mercedes, Gelirini Artırmanın Yaratıcı Bir Yolunu Buldu

Alman Premium Araç Üreticisi Mercedes, Gelirini Artırmanın Yaratıcı Bir Yolunu Buldu

Alman Premium Araç Üreticisi Mercedes, Gelirini Artırmanın Yaratıcı Bir Yolunu Buldu

Elektrikli araçların fiyatı, tüketicilerin yeşil bir araba satın almayı düşündüğünde genellikle en yaygın düşünce noktalarından biridir. Fiyatları benzinli arabaların fiyatlarıyla karşılaştırdıklarında çoğu zaman dalmalarını engelleyen son engellerden biridir. 

Çevreyi daha az kirleten arabalar ile önemli ölçüde CO2 emisyonuna sahip olanlar arasındaki fiyat farkı, yeşil araçların savunucuları, kullanım ömürleri boyunca maliyetlerin yeşil araçlar lehine yeniden dengelenme eğiliminde olduğu iddiasını ileri sürme eğiliminde olsalar bile, önemlidir.

Ancak araç satın alındığında genellikle benzinli araç öne çıkıyor. Bu durum, şu anda olduğu gibi ekonomik yavaşlama dönemlerinde daha da belirginleşiyor. Tüketiciler mümkün olduğu kadar çok tasarruf etmeyi ve gerekli olmayan alımları sınırlamayı tercih ediyor. Otomobil söz konusu olduğunda, fiyatın çok önemli bir faktör haline gelmesinin yanı sıra tüketiciler, ücretli özelliklerin eklenmesini de sınırlama eğilimindedir.

Bu bağlamda Mercedes-Benz, Mercedes-EQ elektrikli modellerinin – Mercedes-EQ-EQE ve Mercedes-EQ-EQS – alıcıları için yeni bir opsiyonellik eklemiştir. Ekstra hız için yıllık abonelik ödemek zorunda kalacaklar. Bu aboneliğin maliyeti vergi öncesi 1.200 ABD dolarıdır. Temel olarak, biraz daha fazla hız isteyen müşteriler bunun için fazladan ödeme yapmak zorunda kalacaklar.

Mercedes-Benz EQS 580 İçi

‘Daha Güçlü’

Alman otomobil üreticisinin Amerikan yan kuruluşu Mercedes-Benz USA’ya göre bu özellik “Hızlanma Artışı” olarak adlandırılıyor. Şirket “yakında gelecek” dedi.  Firma, “Daha güçlü bir şekilde hızlanın: Mercedes-EQ’nuzun torkunu ve maksimum çıkışını artırın” diyerek otomobilin performansını çeşitli şekillerde artıracağını ekledi.

Firma, “Mercedes-EQ’nuzu kullanma hissi, her gün yeni bir deneyimdir – özellikle de güçlü, ani hızlanma” dedi. “Hızlanma Artışı, bu performansı daha da artırıyor: motorun çıkışını elektronik olarak artırmak aynı zamanda torku da önemli ölçüde artırarak size 0’dan 60 mil/sa hıza daha hızlı ulaşmanızı sağlıyor.”

Ek olarak, “elektrik motorlarının ince ayarı, fabrikadan orijinal çıkışa bağlı olarak Mercedes-EQ’nuzun maksimum motor çıkışını (kW) %20 ila 24 oranında artırır. Tork da artırılarak aracınızın belirgin şekilde daha hızlı hızlanması sağlanır ve daha güçlü” diyor Mercedes-Benz.

“Bu, 0’dan 60 mil/sa hıza yaklaşık 0,8 ila 0,9 saniye hızlanmak için gereken süreyi kısaltır.”

Araç zaten ekstra hız sağlama yeteneğine sahip olduğundan, Mercedes’in eklenti olmayan bir özellik için ücret aldığını görmek şaşırtıcı. Karar, rakip ve yurttaş BMW’nin geçen Temmuz ayında yaptığı benzer bir hamleye benziyor.

BMW’nin İzinde

BMW, araç sahiplerine arka koltuklarını ısıtmak için koltuklarını ısıtma hizmeti sunmaya karar vermişti — ayda 18 Dolar veya yılda 180 Dolar. Müşteriler ayrıca yaklaşık 300$’a üç yıllığına abone olabilir veya yaklaşık 415$’a ömür boyu opsiyon satın alabilir.

Hizmet, Fransa, Almanya, İngiltere ve Güney Afrika gibi birçok ülkede sunuldu. Fiyat karşılığında Alman şirket, koltukları ısıtacak bir yazılım güncellemesi sunacağının sözünü verdi. Bu müşterilerin zaten ödediği her şeyin üzerinde bir hizmetti.

Yeni hizmet, o zamanlar BMW için bir halkla ilişkiler baş ağrısı yarattı ve strateji, check-in bagajından bagaja kadar koltuk seçimi v.s değişen hemen hemen her ek hizmet için yolculardan ücret alan düşük maliyetli havayollarının stratejisine benziyordu.

BMW’nin ve Mercedes-Benz’in hamleleri, otomobil üreticilerinin kablosuz yazılım güncellemelerini daha karlı bir şekilde kullanmaya çalıştıklarını gösteriyor. Tesla tarafından başlatılan bu strateji, Wi-Fi üzerinden yeni özellikler ve geliştirmeler getiriyor.

Bu taktikle, tüketicilerden gelişmiş donanım özellikleri için zaten ekstra para talep eden otomobil üreticileri, artık aynısını yazılım odaklı özellikler için de yapabilecek ve kar marjlarını şişirebilecek.

Alman Premium Araç Üreticisi Mercedes, Gelirini Artırmanın Yaratıcı Bir Yolunu Buldu-Kaynak: thestreet

Yorum yapın