İçeriğe geç
Anasayfa » Sağlık » Alkol, Her Yıl Aşırı Dozda Uyuşturucudan Daha Fazla Amerikalıyı Öldürüyor

Alkol, Her Yıl Aşırı Dozda Uyuşturucudan Daha Fazla Amerikalıyı Öldürüyor

Alkol, Her Yıl Aşırı Dozda Uyuşturucudan

Alkol, Her Yıl Aşırı Dozda Uyuşturucudan Daha Fazla Amerikalıyı Öldürüyor

Alkol, Her Yıl Aşırı Dozda Uyuşturucudan Daha Fazla İnsanın Ölümüne Neden Oluyor

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri tarafından Temmuz ayında yayınlanan ön istatistiklere göre, aşırı dozda uyuşturucu ölümleri Amerika’da 2020’de yaklaşık %30 artarak 93.000’e yükseldi.

Ancak Ulusal Alkol Suistimali ve Alkolizm Enstitüsü’ne (NIAAA) göre, yılda yaklaşık 95.000 kişi alkolle ilgili nedenlerden dolayı ölüyor. Alkol, Amerika Birleşik Devletleri’nde üçüncü önde gelen önlenebilir ölüm nedenidir.

Eylül ayı boyunca Ulusal İyileşme Ayını gözlemlediğimiz gibi, Amerika’nın alkol bağımlılığının kapsamını tanımak ve alkol kullanım bozukluğu olanlara yardım etmek önemlidir.

Amerikalıların Büyük Sorunu: Alkol Bağımlılığı

İnsanların üzüntülerini boğmak istemelerine şaşmamalı. Salgın birçok aileyi perişan etti. Muazzam bir stres ve ekonomik belirsizlik yarattı. Yaygın korku, ıstırap ve gereksiz siyasi savaşlara neden oldu. COVID-19 ile başa çıkacağımızı düşündüğümüzde delta varyantı geldi.

Amerikan Psikoloji Derneği tarafından Şubat ayında yaptırılan ülke çapında bir anket, yaklaşık 4 yetişkinden 1’inin streslerini yönetmek için geçen yıl daha fazla içtiğini bildirdiğini buldu.

Kar amacı gütmeyen araştırma enstitüsü RTI International tarafından yürütülen ve NIAAA tarafından finanse edilen yeni bir araştırmaya göre, genel alkol tüketimi Şubat 2020’den Kasım’a kadar %39 arttı. Aynı dönemde aşırı içki içmek %30 arttı. NIAAA’ya göre, 18 yaş ve üstü 14 milyondan fazla yetişkin 2019’da alkol kullanım bozukluğu yaşadı.

İşte meydan okumamız – içmeyi normalleştirdik. En sevdiğimiz barlarda, yemek yemeklerinde, düğünlerde, doğum günü partilerinde, beyzbol maçlarında ve bagaj kapısında mutlu saatler, adını siz koyun – soğuk bir günün tadını çıkarmak için birçok fırsat buluyoruz. Veya üç. Ve çoğu zaman sadece anı kucaklarız.

Ancak alkol bağımlılığı, sağlığımız, ailelerimiz ve geçim kaynaklarımız için kabul etmeye istekli olduğumuzdan daha sinsi bir tehdit oluşturuyor. Kadınlar ve azınlıklar için bu daha da büyük bir tehdit.

RTI International çalışması Ortalama tüketimdeki en büyük artışın 5 yaşından küçük çocukları olan kadınlar (%323), Siyah kadınlar (%173), Siyah erkekler (%173) ve İspanyol kadınlar (%148) arasında gerçekleştiğini buldu.

Hazır İçeceklerde Alkol

Ayılma Zamanı

Ne yazık ki, alkol kullanım bozukluğu Amerika’da tartışılması zor bir konudur. İçki içmek geniş çapta kabul görmeye devam ediyor ve alkol elde etmek kolay. Akıllı pazarlama ile birleştiğinde alkolün yaygın olarak bulunması, kaçınmayı neredeyse imkansız hale getiriyor. Tüketiciler, bir kadeh kaldırmaları beklentisiyle – beklentiden bahsetmiyorum bile – sürekli olarak mücadele etmelidir.

Burası Amerika ve parti asla bitmez. Fentanil gibi tehlikeli opioidler de halk sağlığı görevlilerinin dikkatini çekiyor. Alkol daha az tehlikeli değildir. Sadece izin veriliyor, yaygın ve sosyal olarak kabul edilebilir. Alkol pazarlamacıları anlatıyı kontrol ediyor. Tüketicileri gerici görünmeden alkol tüketimini azaltmaya ikna etmek için gereken yapılmalıdır.

Alkol, Her Yıl Aşırı Dozda Uyuşturucudan Daha Fazla Amerikalıyı Öldürüyor-Kaynak: Chuck İngogliausatoday.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir