Anasayfa » Yaşam » Aliya İzzetbegoviç Anısına

Aliya İzzetbegoviç Anısına

Aliya İzzetbegoviç Kimdir

Aliya İzzetbegoviç Anısına yazımızda bilge kral unvanlı Aliya İzzetbegoviç’in yaşamı, İslam için yaşadığı zorluklar, Bosnalılar için yaptıkları ve özelliklerini yazdık.

Aliya İzzetbegoviç Hayatı

Bosnalıların bilge kralı Aliya İzzetbegoviç, 1925 yılında doğmuştur. 24 yaşında iken İslamcılık suçu işlediği için 5 yıl hapis yattı. 5 yıl ceza evinde kaldıktan sonra önce Hukuk fakültesini ardından Ziraat fakültesini bitirmiştir. 1970 yılında İslam Manifestosunu yazmıştır. 1950 yılından önce kurulan Mladi Müslümani örgütünü yeniden örgütlemekten ve yazmış olduğu kitabın 1983 yılında kovuşturmaya uğraması sonucu tutuklanmıştır. Bilge kral, 1989 yılında Yugoslavya’nın dağılması ile ilan edilen af sayesinde serbest kalmıştır. 1990 yılında yazmış olduğu İslam Manifestosu’nu tekrardan bastırdı.

Yugoslavya’nın dağılması ile kurulan Bosna-Hersek Özerk Cumhuriyet’inde Demokratik Eylem Partisi’ni kurdu. Demokratik Eylem Partisi 1990 yılında yapılan seçimleri kazandı ve Aliya İzzetbegoviç Cumhurbaşkanı oldu. Bağımsız Bosna’nın ilk Cumhurbaşkanı’dır. Bosna-Hersek 1 Mart 1992 yılında bağımsızlığını ilan etti. Bu bağımsızlık ilanından sonra Sırplar, Bosnalılara savaş açmıştır. 2 yıl süren savaşlarda 250 bin kişi ölmüş, göç eden insan sayısı ise 1 milyona ulaşmıştı. 1995 yılında savaşı sonlandıran Dayton anlaşması‘na kadar Aliya İzzetbegoviç, Sırp ve Bosna halkını karşı karşıya getirmemek için temkinli bir politika izlemiştir. Aliya İzzetbegoviç 10 Eylül 2003 yılında evinde kalbinin yorgun düşmesi sonucu bayılarak düşmüş ve kaburgalarını kırmıştır. 2 kez kalp krizi geçiren İzzetbegoviç, kalbine yenik düşerek 19 Ekim 2003 yılında vefat etmiştir. 78 yıllık bir ömür yaşamıştır.

Aliya İzzetbegoviç Medeniyet

Aliya İzzetbegoviç’in Özellikleri

Aliya İzzetbegoviç herşeyden önce bilim insanı ve profesördü. Bosnalıların özgürlüğe erişmesinde çok yardımları dokunmuştur. Söylemiş olduğu akıl dolu sözler hala akıllardadır. Müslüman bir devlet başkanı olduğunu her zaman dile getirirdi. Korkmadan söylediği sözleri ve savunduğu dinimiz nedeniyle yıllarca hapis yatmıştır. Müslüman olduğu için gençlik yıllarında Yugoslavya’da hiç sevilmemiştir. Fakat Bosnalılar için bir kahramandır.

Aliya İzzetbegoviç’in Doğu ve Batı Arasında Kalan İslam adında bir kitabı bulunmaktadır. Toplamda 4 tane önemli eseri bulunmaktadır. Kitabında Batı kültürünün madde ve manevi güç arasında nasıl sıkışıp kaldığını anlatmaktadır. Maddeye önem veren Batının, maneviyatı da aradığını ve arada kaldığını belirtmektedir. Bu çelişkinin İslam Coğrafyasında da oluşturulduğundan bahsetmektedir. Batı kültürünün nasıl İslam topluluklarına yayıldığını ve amaçlarının ne olduğunu anlatmaktadır. Bugün gelinen noktada insan için önemli olan maddiyat mı yoksa maneviyat mı konusudur. Dinin gerektirdiği maneviyatın daha önemli olduğudur.

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir