Bilim ve TeknolojiEkonomi ve Para

Alibaba’nın Kurucu Ortağı Jack Ma, Zhejiang Girişimciler Genel Birliği’nin Başkanlığından İstifa Etti

Alibaba‘nın Kurucu Ortağı Jack Ma, Zhejiang Girişimciler Genel Birliği’nin Başkanlığından İstifa Etti

Alibaba’nın Kurucu Ortağı Jack Ma, Zhejiang Girişimciler Genel Birliği’nin Başkanlığından İstifa Etti

Alibaba’nın kurucu ortağı Jack Ma, memleketinde kurduğu bir iş grubu olan Zhejiang Girişimciler Genel Birliği‘nin başkanlığından istifa etti. Dernek Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Çin hükümetinin teknoloji şirketlerine yönelik baskısının ardından son yıllarda halkın gözünden uzak duran Çinli milyarderin grupta danışman rolüne geçtiği bildirildi.

Ma’nın liderliği altında, etkili grup, eyalet ağından Çin genelinde ve dışında önemli bağlantıları olan bir dizi girişimciye yardım etmede etkili oldu. Ma, görev süresi boyunca Zhejiang grubunun yıllık yıl sonu partisinde sık sık canlı konuşmalar yapardı. Bu yıl etkinliğe katılmadığı bildirildi.

Ma, 2020’de Şangay’da yaptığı, devlete ait bankaları eleştirdiği ve düzenleyicileri kendi Ant Grubu gibi sektöre yeni girenlere karşı daha hoşgörülü olmaya çağırdığı rezil konuşmasından bu yana ilgi odağı olmaktan kaçındı. Sonuç olarak, Çinli lider Xi Jinping, Ant’ın 37 milyar dolarlık ilk halka arzının iptal edilmesini emretti ve fintech grubunun kapsamlı bir şekilde elden geçirilmesini talep etti. Hareketi, Ma dahil olmak üzere diğer teknoloji şirketlerine ve girişimcilere yönelik bir baskı izledi.

Ma, 2019’da Alibaba’nın yönetim kurulu başkanlığından ayrıldıktan sonra 55 yaşında resmen emekli oldu. İspanya ve Hollanda da dahil olmak üzere farklı ülkelerde yakın zamanda tespit edilene kadar Ma’dan yıllardır pek bir şey duyulmadı.

Son zamanlarda, en az son üç aydır yaşadığı bildirilen Japonya‘da görüldü. Yakınlarına göre Ma, zamanının bir kısmını Kindai Üniversitesi’nin Su Ürünleri Araştırma Enstitüsü’nde çiftlik balıkçılığı teknolojisinin nasıl çalıştığını gözlemleyerek geçirmiş ve bu da sürdürülebilir tarıma ilgi duyduğunu gösteriyor. Teknolojiyi diğer ülkelerden eve getirme planlarıyla Ma, bir sonraki yöne gideceği söylenen Güneydoğu Asya’daki tarımla ilgili işlere bakmaya devam etmeyi planlıyor.

Kaynak: nextshark

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir