Algı Oyunları-Yahudilik

Algının Riyaya Götürmesi ve Hastalıkların Tedavisi

Kişisel Gelişim Psikoloji Yaşam

Algının Riyaya Götürmesi ve Hastalıkların Tedavisi yazımızda algı yani riya yapmanın temel sebeplerini; övülme, başkasına özenme ve ayıplanma hastalıklarının tedavisini yazdık.

Algının Riyaya Götürmesi

Algı, göründüğü gibi olmamakla başlayıp, iki yüzlü olmaya, sonrasında ise yalan söylemeye; hatta dini, dünyalık şeyleri temin etmek için kullanarak münafıklığa kadar gider. İmam-ı Gazali Hazretleri, riyayı tehlikeli büyük bir hastalık diye tarif eder ve “tedavisi farzdır.” der. Çünkü hiçbir insan riyasız olmaz. Algı, riyakarlık hastalığını söküp atmak isteyenlere ilmi ve ameli ilaç sunar.

İlmi İlaç: İnsan, nefsinin istediği şeyleri yapar. Amam sonunda gelecek zararın dayanılmayacak derecede olduğu bilinen şeyden vazgeçmek kolay olur. Nitekim kişi balı ne kadar severse sevsin, içinde zehirleyici bir madde olduğunu bilirse yemez.
İlk önce algının sebebini ifade eder. “Riya yapmanın yani algı oluşturmanın temel sebebi dünyalık elde etmek, makam ve itibar sevgisidir.

Parayı Kendimize Çekmenin Zihinsel Yolları-Paranın frekansı

Bunun da üç sebebi vardır:

  • 1.Övülmeyi ve övünmeyi sevmek.
  • 2.Kötülenip ayıplanmaktan korkmak.
  • 3.Başkasına yapılanın, kendisine yapılmasını istemek.

Ashab-ı Kiram’dan birisi, “Ya Resulallah! Vatansever veya kahraman görünmek veya kendisinden söz ettirmek için savaşanlar hakkında ne buyurursunuz?” dedi. Peygamber Efendimiz (s.a.v.) şöyle buyurdu: “Kelime-i tevhidin yayılıp, hakim olması için cihad edenler Allah yolundadır.” Peygamber Efendimiz (s.a.v.) buyuruyor ki: “Devenin diz bağını elde etmek için savaşanın nasibi, diz bağından başka bir şey değildir.”

Retina Hastalıkları Sarı Nokta

Tedaviler

Övülme hastalığı, kıyamet gününde insan ve melek kalabalığı önünde rezil olmayı düşünmekle kırılır. O gün övgüden hoşlananlara şöyle denir: “Ey riyakar, ey günahkar, ey sapık! Yüce Allah’tan uzaklaşıp insanlara yakın olmaktan, insanlardan iltifat görmeyi, hakkın kabulüne tercih etmekten, halkın övmesi için, hakkın kötülenmesine razı olmaktan utanmadınız mı? Hepsinin hoşnutsuzluğunu istedin de Allah’ın azabından korkmadın mı?” Bunları bilen kimse, övülme arzusunu tanımaz.

İnsanlar tarafından ayıplanma korkusundan da şöyle düşünmekle kurtulunur. Hazreti Allah’ın rızasını, övgüsünü kazanana, insanların ayıplaması bir zarar vermez. Hazreti Allah yanında ayıplanan ise, insanlar tarafından övülmekle ne kazanabilir? Temiz bir kalple Allah yolunu seçen kimsenin sevgisini Allah diğer insanların kalbine yerleştirir. Yalnız Allah için olmayan kimse, belirli bir süre için insanların kalbini kazansa bile sonradan foyasının meydana çıkması ile rezil olur.

Başkasına Özenme tutkusundan kurtulmanın yolu da, özendiği kimsenin seviyesine ulaşmak için çok zahmet ve minnet gerektiğini düşünmektir. Eğer Allah’ın rızasını elde ederse zaten Allah isteklerini elde etme yolunu ona kolaylaştırır. Eğer Allah’ın rızasını kazanmazsa, sonunda rezil olur.

Ameli İlaç: İyilik ve ibadetlerini günah, kusur ve ayıplarını gizler gibi gizlemek, ibadeti yalnız Allah rızası için yapmaktır. Bu iş ilk sıralarda zor gelse bile, uğraştıkça kolaylaşır. Zamanla ibadetleri yalnız Allah için yapmış olmanın üstün zevkine varır. Öyle bir dereceye gelir ki, insanlar yaptığı ibadeti görseler bile, onun bundan haberi olmaz.

En Son Aşama

Riya ile ilgili düşünceleri teskin etmektir. Nefis ile savaşıp insanlara özenmekten, övgüden hoşlanmaktan kurtulup, bunları aşağılasa bile, şeytan ibadet sırasında şu riya düşüncelerini akla getirir:

  • Birisinin onun ibadetlerinden haberdar olduğunu bilir veya bunu umar.
  • İbadetinin insanlar tarafından bilinip, itibarının artmasını diler.
  • Bu itibarı makul görüp, gerçekleşmesi için çaba sarf eder.

Birinci düşünceden kurtulmak için; insanların ibadetini bilmeleri önemli değildir. Önemli olan, Hazreti Allah’ın bilmesidir. Onun bilmesi yeterlidir. Halka değil, Hakka muhtaç olunur.

Algının 2 Tehlikesi

  1. İnsanları kandırmakla kalmaz, kişinin karakterine ve ruhuna işler.
  2. İbadetle ilgili şeyleri, Yüce Allah için değil de sadece insanlara göstermek için yapar. Bu da dini, dünyevi ihtiraslar için kullanmaktır yani Allah’a şirk/ortak koşmaktır.

Algının Riyaya Götürmesi ve Hastalıkların Tedavisi-İnsan ve Hayat Dergisi‘nden yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir