Alerjiler Neden Çoğaldı?

Alerjiler Neden Çoğaldı? yazımızda modern yaşamla birlikte her şeyin yapaylaşması ve sanayi ürünlerinin etkisiyle alerjik rahatsızlıkların artmasını, psikolojik alerjiyi ve bitki çaylarının kararında kullanılmasını yazdık.

Alerjiler Neden Çoğaldı? Kötü Beslenmenin Etkisi

Günümüzde özellikle küçük çocuklarda her şeyden alerji kapma durumu gözlenmeye başladı. Alerjinin birkaç nedeni vardır. Öncelik kötü beslenmedir. Modern yaşamda artık insanların birçok gıdaya karşı intoleransı gelişti. Sentetik gıdalar bunda önemli faktördür. İnek sütü, buğday, gluten, kırmızı et ve çok fazla koruyucu maddeli gıda tüketildiğinde sanayi tipi beslenmeye dönüldüğü için sindirim sistemimiz buna reaksiyon vermiştir. Bu nedenle de bağırsak florası bozulmuştur. Sağlıkta bağırsaklar ikinci beyin olarak kabul edilmektedir. Beyne yakın nöron hücresi bağırsaklarımızda da bulunmaktadır. Probiyotik ve prebiyotik yiyecekler bağırsaklar için çok önemlidir. Bağırsak florası bozulan kişilerin probiyotik ve prebiyotik yiyecekleri tüketmesi önerilmektedir. Sağlıklı kişiler zaten bu tür yiyecekleri tüketiyor. Aktarlarda bulunan şahtere çayı bağırsak florasını düzeltmek için yararlı olacaktır. Kuvarsitin maddesi ette, soğanda, pırasada, elma kabuğunda, ayva kabuğunda bulunmaktadır ve bağırsak florası için yararlıdır.

Sporcu Beslenmesi İçin Öneriler

Psikolojik Alerji

Alerji oluşmasında aynı zamanda içinde bulunduğun durumu kabul etmeme, reddetme; durumuyla birlikte bunu değiştirecek gücünün olmamasıdır. Yaşanılan evi, kişileri, ortamı, maaşı v.s kabul etmeme ve değiştirememe alerjik reaksiyonlara neden olmaktadır. Tüm bunları kişi reddediyor, fakat değiştirmeye de gücü yetmiyor. Alerjinin psikolojik nedeni de olabilir.

Bitki Çaylarında Dozu Kadar Kullanım

Her şeyde önemli olan kararından tüketmektir. Bitki çaylarında da gerektiği kadar kullanılması gerekir. Örnek olarak adaçayı kadınlar için günde 2 fincan içilmesi gerekir. Haftada 1-2 kere 1 fincan erkekler için faydalıdır. 7-8 bardak içilirse zehir etkisi yapar. Bunun yanı sıra hamilelerin içmesi uygun değildir. Aşırı kullanım fayda değil, zarar verir. Erkeklere mate çayı, kadınlara adaçayı önerilmektedir.

Alerjiler Neden Çoğaldı?-Uzm. Dr. Ender Saraç’ın videosundan yardım alınmıştır.

Yorum yapın