Anasayfa » Yaşam » Akıllı Şehirler

Akıllı Şehirler

Akıllı Şehirler Nasıl Olur

Akıllı Şehirler yazımızda şehirlerin daha fazla insan almaya başlamasıyla sorunlarının akıllı teknolojik çözümlerle nasıl çözüleceğini, güvenlik sorunlarının çözümü, akıllı çözümler ile çöp toplama sorununun çözümü ve akıllı enerji yönetimini yazdık.

Akıllı Çözümlerin Şehirler İçin Önemi

Önümüzdeki yıllarda insanların yarısının şehirlerde yaşayacağı belirtilmektedir. Şehir hayatının sorunlarının daha da artacağı ve sağlık problemlerinin artacağı tahmin edilmektedir. Teknolojinin aynı oranda gelişmesi bu sorunların çözümü için önemli bir noktadır. Akıllı hastanelerin kurulması sağlık hizmetlerinin de kalitesini artıracaktır. Şehrin güvenliğini sağlamak da önemli bir konudur. Güvensiz bir şehirde yaşamak kimse istemez. Büyük şehirlerde belediyenin hizmetleri de akıllı sistemlere bağlanmalıdır. Elektrik, doğalgaz ve su tesisatlarının teknoloji ile birleştirilmesiyle oluşan problemlerin çözülmesi daha kolay olacaktır. Belediyenin insanlara vermiş olduğu hizmetler binlerce kişiyi ilgilendirdiği için bu alanlarda yapılacak akıllı çözümler insanların zamanlarını kazanmalarını ve oluşabilecek problemlerin sorunsuz bir şekilde çözülmesini sağlayacaktır. Akıllı şehirler içerisinde akıllı çözümler ile vatandaşlar, belediyeye gitmeden internet üzerinden başvuru işlemlerini ve diğer gerekli işlemleri halledebilecektir.

Akıllı Şehirler Akıllı Çözümler

Şehir Güvenliği Akıllı Sistemler İle Sağlanacak

Akıllı şehirler, güvenli şehirler projesi ile şehirlerde kameralar ve sensörler ile şehrin güvenliğini sağlayacak çözümler yapılacaktır. Çin gibi ülkelerde insanlar yüz tanıma sistemi ile kayıplarını rahatlıkla bulabilmektedir. Kameralar sayesinde herkesin izlenmesi ve denetlenmesi sağlanacaktır. Microsoft yazılım firması en son New York belediyesi ile şehrin güvenliği adına proje oluşturmuştur. Şehrin güvenliğinin sağlanması için kameralar ve akıllı sistemler kullanılmıştır. Şehirdeki kameraların kontrolü ile şüpheli insanlar rahatlıkla bulunabilmekte ayrıca şüpheli araç takibi yapılabilmektedir. Yapay zekanın da devreye girmesi ile yüz tanıma sistemleri güvenliği sağlamaktadır.

Önümüzdeki 100 Yılda İnsanın Evrimleşme Zorunluluğu-2100 yılı

Eğitimin Akıllı Çözümlere Katkısı

Şehirlerde bulunan üniversitelerin ve üniversite çalışanlarının akıllı çözümlerin üretilmesinde ciddi destekleri bulunmaktadır. Ülkemizde nasıl İstanbul’da Boğaziçi ve İTÜ, Ankara’da ODTÜ ve Bilkent üniversiteleri teknolojiye katkı sağlıyorsa dünya üzerinde de üniversitelerin kalkındırdığı şehirler bulunmaktadır. Üniversitelerin akıllı şehirler ve çözümler kurulmasında önemi büyüktür.

Akıllı Şehirler Çöp Toplama

Belediyelerin Çöp Toplamada Akıllı Çözümleri Kullanması

Belediyelerin çöp toplama birimleri çöp kamyonlarına ve çöp arabalarına taktıkları sensörler ile normal çöp toplama ekiplerinde 5 katı kadar daha fazla çöp topladığı gözlenmiştir. Çöp toplarken daha az eleman kullanılıyor ve düzenli çöp toplama işlemi ile şehirler temiz kalmaktadır. Sensörler sayesinde çöp tenekelerinin boş olup olmadığını belirlenerek boşuna bakılmamakta ve zamandan tasarruf sağlanmaktadır. Çöp konteynerlerin dolup taşmasını haber veren sensörlerde kullanılarak doğru zamanda çöplerin taşınmasını sağlamaktadır. Cep telefonuna yüklenen bir uygulama sayesinde hangi çöp konteynerında ne kadar çöp olduğu bilinmektedir. Böylece çirkin çöp yığınları görünümü oluşmamaktadır. Bu uygulamaların özellikle Büyük şehirlerde uygulanması gerekir. Şehirlerin temizlenmesi bu şekilde sağlanmaktadır.

Akıllı Şehirler-Akıllı Enerji Yönetimi

Enerjiyi akıllı yöneterek kullanımı daha da verimli hale getirilmesi amaçlanmıştır. Bir binanın katlarının hangi oranda enerji harcadığı ölçülerek ona göre enerji verilmesi de akıllı sistemler sayesinde çözülmektedir. Fazla enerji tüketilmesine neyin sebep olduğu ölçülerek o yönde değişiklikler yapılmaktadır. Sensörler ve ekipmanlar kullanılarak enerji tasarrufu yapılması sağlanmaktadır. Ülkemizde bu işi yapan girişimler mevcuttur.

Girişimciler içinde hangi lokasyona neyin açılacağını belirlemekte akıllı çözümler sayesinde bulunabilmektedir. Girişimciler için en büyük tehlike olan fikrin tutmaması böylece ortadan kaldırılmış olur. Akıllı sistem optimize çözüm geliştirerek buna çare olmaktadır.

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir