Bilim ve TeknolojiYaşam

Akıllı Şehirler Makale

Akıllı Şehirler Makale yazımızda akıllı şehirlerin insanlara katkısını, gelecek nesle faydasını, akıllı sistemleri, akıllı durak, akıllı kargo ve akıllı binaların önemini yazdık.

Akıllı Şehirler-Akıllı Sistemler

Teknoloji ve bilgi çağında olduğumuz için yaşamda da bu tür yeniliklerin hızlı bir şekilde kendini gösterdiğini görmekteyiz. Akıllı çözümler giderek yaygınlaştığı dünyada akıllı şehirler de bundan nasibini almaktadır. Akıllı çözümlerde bilgi temelli, yenilikçiliğe dayalı bir kentsel eko sistem bizleri beklemektedir. Akıllı sistemler hayatımızda birçok şeyi değiştirecektir. Akıllı Şehirler yazımızda diğer etkilenen alanları yazdık. Akıllı şehirler öncelikle tüm insanların yaşama biçimlerini değiştirecektir. Gündelik hayatta neler oluyorsa bunlar hepsinde akıllı sistemler devreye girecektir ve kalıcı bir değişim sağlanacaktır.

Akıllı Şehirler Ekonomi

Akıllı Duraklar

Ulaşımda duraklarda otobüs gibi toplu ulaşım araçlarını beklerken ekranlardan ne zaman geleceğini insanlar takip edebilmektedir. Mobil uygulaması ile hangi otobüs ne zaman durağa geleceğini son bir kaç yıldır öğrenebilmektedir. Trafiğin sıkışıklığı durumunda otobüs bekleyenlere duraklardaki ekranlarda haber verilere insanların başka ulaşım araçları tercih etmeleri sağlanmaktadır. Özellikle İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerde trafik olma ihtimali çok fazla olduğu için otobüsün ne zaman geleceği büyük önem taşımaktadır. Akıllı duraklar bu tür konularda insanlara kolaylık sağlamaktadır. Akıllı otopark çözümü ile otoparkların doluluk oranları kontrol edilerek tedbir alma sağlanmaktadır. İnsanlar boş olan otoparkları bularak rahatlıkla aracını park edebileceği yer bulabilmektedir.

Akıllı Şehirler Geliyor

Kargonun Kişiye Teslimi

İnsanları bir diğer sorunu postaları olduğu zaman, kargocular kişiyi evinde bulamaz ise kargoyu geriye götürmek zorunda kalıyorlar. Önemli evrakların elinize ulaşmaması sizi derinden etkileyebilmektedir. Bazı uygulamalar sayesinde kargo gönderimi konum bazlı çalıştığından, kişinin kargosu bulunduğu yere getirilmektedir. Adrese dayalı olmaması ve kişinin konumuna göre kargonun gönderilmesi paketin geri gitmesini engellemiştir.

Cep Telefonlarında Uygulamalara İzin

Akıllı Şehirler Katkısı

Binalardaki canlıların daha konforlu ve güvenli yaşamasını akıllı çözümler sağlamaya başlamıştır. Özellikle doğal afetlerde akıllı çözümlerin binaların ve insanların güvenliğini sağlamada büyük bir yer tutacağı belirtilmektedir. Akıllı sistemler doğayı ve çevreyi daha fazla korumamızı sağlamaktadır. Gelecek nesillere daha yaşanılabilir bir dünya kalması için hızlıca akıllı şehirlere geçilmesi gerekir. Var olan binaların akıllandırılmasının yanında yeni yapılan binalarda da akıllandırma işlemi başlamıştır. Geleceğin şehirlerinde en önemli değişim ekonomik boyutta olacaktır. İnsanlar gelecekte ihtiyaçları doğrultusunda bir araya gelecek ve yaşamlarını böyle sürdürecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir