İçeriğe geç
Anasayfa » Haber » Akıllı Kömür Dönemi

Akıllı Kömür Dönemi

Katı Yakıtlar Ağustos 2019

Akıllı Kömür Dönemi yazımızda Berat Albayrak’ın ülkemizde kömür üretiminin denetimlerin nasıl olduğunu açıkladığı ve kömürün akıllanmasının neler getireceğini yazdık.

Akıllı Kömür Dönemi

Kömür, enerji üretiminde dünyada birinci sırada gelmektedir. Yeni enerjilerin yavaş yavaş hayatımıza girmesinden önce kömürden enerji üretimi yapılırken, günümüzde de kömürden vazgeçilememektedir. Enerji Bakanı Berat Albayrak, kömürün önemine tekrardan vurgu yapmıştır. Yerli kömür çalıştayı’nda konuşan Albayrak, yerli kömürün önemine ve kömürü çıkartmanın bilimsel olmasının önemine dikkat çekti. Türk kömür madenciliğinde, akıllı kömürün amacı bilek gücü yerine akıllı sistemler kullanılarak daha fazla kömürün çıkarılması ve daha verimli elde edilmesi hedeftir. Günde 11 tonu iş güvenliği çerçevesinde teknolojik sistemlerle çıkarabilmeye akıllı kömür denilmektedir. Proje insan odaklı, bilim odaklı ve şeffaf ve açık yönetim olmak üzere üç başlık üzerinde işleyecektir.

Akıllı Kömür

Maden Ocaklarında Denetimlerin Artırılması

Berat Albayrak, güvenilir madenciliği temin etmek, Türkiye’nin ulaşması gereken en önemli noktalardan biri olduğunu açıkladı. Yıllardır madenlerin çökmesinden kaynaklı ölümlerin yaşanması da madenlerin daha güvenilir ve akıllı sistemlere geçmesinin zorunluluğunu göstermektedir. Yeni yapılacak denetimlerde 3 ayda bir maden ocakları kontrol edilecektir. Cezai yaptırımlar ise en sıkı şekilde uygulanacaktır. Berat Albayrak “0” tolerans uygulamasını başlatarak eksiği olan madenlere mutlaka cezalar yazacaklarını ve işletmelerin durdurulacaklarını belirtti. Madenlerde risk yönetimi hayata geçirildi. 3 gruba ayrılan madenler, risk grubuna göre yılda bir kez denetimden, yılda bir, iki ve dört keze kadar denetime alınarak kontrolleri yapılmaktadır. Güvenlik önlemlerini almayan ve risk yönetimini yapamayan madenlerde kapatma cezaları sonrasında, ruhsat iptaline kadar gidilmektedir.

Madencilik sektörünün önde gelenleri ise denetimlerden memnun olduklarını belirttiler. Madenlerdeki işletmelerin sıfır kaza ile devam etmesi için ellerinden geleni yaptıklarını belirtiyorlar. Ülkemiz kömürden elektrik üretmede ciddi oranda yararlanmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir