MutfakSağlıkYaşam

Akciğer Temizleyen Besinler Nelerdir?

Akciğer Temizleyen Besinler Nelerdir? yazımızda insan vücudunun önemli organlarından olan akciğerlere nelerin zarar verdiğini ve hangi besinlerin akciğerleri temizlediğini yazdık.

Vücudumuzda bulunan akciğerlerin temel vazifesi, oksijeni almak ve vücutta kullanmaktır. Bütün diğer kanser türlerine baktığımızda, en çok ölüme neden olan akciğer kanseridir. Buna sebep olan en büyük faktörler ise sırasıyla; sigara, kirli havaya maruz kalmak ve sağlıklı beslenmemektir. Bu nedenle sigarayı mutlaka bırakmak gerekir. Kirli havanın insana sigara içmekten kat be kat zararı bulunmaktadır. Bu hususlara dikkat edildiği takdirde akciğerlerimiz kendilerini temizlemektedir. Geleceğin ve günümüzün en büyük sorunları arasında kuralık ve kirli hava gelmektedir. Covid-19 virüsüne karşı da akciğer sağlığımıza daha çok dikkat etmeliyiz.

Akciğer Temizleyen Besinler

Araştırmacılar, öncelikle bol su tüketiminin önemine dikkat çekiyor. C vitamini açısından zengin besinlere ağırlık vermek akıllıca olacaktır. Maydanoz, kırmızı kapya biber, turunçgiller bunlardandır.

Çinko kaynağı yoğurt ve tam tahıl ürünleri

Çinko, solunum yolu enfeksiyonlarına karşı bağışıklık kazanmaya yardımcı olur. Zengin çinko kaynağı yoğurt, her gün 2-3 porsiyon olarak, tam tahıl ürünleri ise günlük 3-4 porsiyon şeklinde tüketilmelidir. Evde kendinizin yapmış olduğu doğal yoğurdu sofranızdan eksik etmeyin, büyük şifa kaynağıdır.

Üzüm çekirdeği

İçeriğindeki “resveratrol” bileşeni, serbest radikallere karşı akciğerlere bir kalkan görevi görür. İçeriğindeki bileşenin vücut tarafından tam kullanımı için, üzüm çekirdeği çiğnenerek tüketilmelidir.

Kereviz

C vitamini bakımından zengin olması, antioksidan özellik göstermesini sağlar. C vitamininin anti-inflamatuar etkisi, akciğerlerde serbest radikal hasarına mani olur. Aynı zamanda içeriğindeki “kumarin” adlı bileşikler ile de bağışıklık hücrelerinin görevini destekleyerek serbest radikallerin büyümesini önler.

Zencefil ve zerdeçal

Hem zencefil hem de zerdeçal, güçlü antiviral etkilere sahiptir. Zencefilin etken maddesi olan “gingerol” ve zerdeçalın etken maddesi olan “curcumin”, akciğerleri, virüs enfeksiyonuna karşı korur.

Sarımsak

Sarımsak, akciğerler için tabii antibiyotik etkisi oluşturmaktadır. Sarımsak, içerdiği pek çok vitamin ile akciğer kanserine karşı koruyucudur. Sebze ile pişirilerek her yemekte tüketilebilen birkaç diş sarımsak ya da yemeklerin yanında tüketilebilen çiğ sarımsak akciğerlerinizi temizleyecektir.

Akciğer Temizleyen Besinler Nelerdir?-Kaynak: İnsan ve Hayat Dergisi‘nden yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir