PsikolojiYaşam

Ailelerde Sevginin Önemi

Ailelerde Sevginin Önemi yazımızda ailelerde sevginin ne zaman devreye girdiği, zor anlarda gerçek sevginin görüldüğü, sevginin bütünü temsil ettiği ve çocuklara geçmişin anlatılmasının önemini yazdık.

Ailelerde Sevginin Önemi

Sevgi duygusunu en son ne zaman gösterdiniz ve yaşadınız? İnsanoğlu dünyaya yalnız geliyor, fakat bir ailesi oluyor ve onlarla yaşıyor. Toplumda yaşaması da aynı şekilde birlikte oluyor. İnsanlar sürekli olarak sevgi ve korku ile baş etmek zorunda kalmaktadır. Korku bir şeylerden uzak kalarak korunma hissi verirken sevgi de birilerine tutunma hissini yaşatmaktadır. Dünyanın zorluğuna aile olup birlikte göğüs gerilerek katlanılabilmektedir. İnsanlar bir aile kurma gereği duymaktadır. Öyle ya da böyle ailenin hakkını vermek gerekiyor.

Ailede sevgi, saygı, sabır, sorumluluk ve sadakat olması gerekir. Ailede sevginin tek başına olması bireyleri zorlamaktadır. Tüm durumların olduğu aileler birbirlerine iyice bağlıdır ve her türlü sorunun üstünden gelirler. Genel olarak sevgi yaşanıldığı zannedilmektedir. Güzel günlerde insanlar birbirlerini sever ve bu her şeye katlanılabileceği izlenimi verir. Ne zaman sıkıntılı ve zor süreçler yaşanır asıl o zaman gerçek sevginin olup olmadığı görülür. Sevgi her zaman sürmeyebilir. Belirli zaman sonra sevginin azalması ve bitmesi de gerçekleşebilir fakat sevgisiz de dünya hayatına katlanmak çok zordur.

Aile Hayatında İdeal Erkek-Örnek aile

Sevgi Bütünü Temsil Eder

İnsanlar bir şeyi öncelikle beğenir. Beğenme kişiye özeldir ve parçaları beğeniriz. Beğeniden sonra hoşlanma başlar. Hoşlanmada kişiye özeldir. Hoşlanılan şeyde bulunan bir takım özellikler kişiyi etkiler. Daha sonra sevgi başlar. Sevgi de ise kişi bütünü sever.

Çocuklara Geçmişin Anlatılmasının Önemi

Anne ve babalar çocuklarına geçmişlerini anlatmalıdır. Geçmişte yaşanılan olaylar ve zorlukları içten bir şekilde çocukları ile paylaşmalı ve vatanın ne kadar değerli olduğunu onlara aktarmalıdır. Vatanın değerinin bilmeyen nesiller kıymetini de bilmez. Anne ve babasının geçmişini bilmeyen çocuklar, en ufak problemlerde ailesini suçlamaya başlar. Halbuki anne ve babası çocuğunu yetiştirene kadar neler çekmiştir. Bu geçmişin mutlaka yeni nesillere aktarılması çocukların ve ülkenin geleceği için çok önemlidir. İnsanlar gerçek sebepleri geçmişte bulur. Ailelerin en büyük hatası geçmişlerini çocuklarına anlatmamaktır. Biz çektik siz çekmeyin düşüncesi çok yanlıştır. Elindekinin kıymetini çocuklar bu yüzden çok zor anlarlar veya anlamazlar. Aileler çocuklarına geçmişlerini anlatırken onlar masal gibi dinleyebilir fakat içlerine işleyecektir. Yaşamış olduğu olaylarda geçmiş ile bağlantı kurup kıyaslama yapacaktır.

Ailelerde Sevginin Önemi-Türk yazar ve Davranış Bilimleri Uzmanı Aşkım Kapışmak’ın videosundan yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir