Anasayfa » Çocuk Gelişimi » Aileler Çocuklarını Nasıl Sevmeli?

Aileler Çocuklarını Nasıl Sevmeli?

Aile Hayatında İdeal Erkek
Paylaş:

Aileler Çocuklarını Nasıl Sevmeli? yazımızda ailelerin çocuklarını severken yapmış oldukları hatalar, anne ve babaların kullanmaması gereken hitap şekilleri, dudaktan öpmenin zararları ve çocuklarda benlik duygusunun gelişmesini yazdık.

Aileler Çocuklarını Nasıl Sevmeli?

Her ailenin kendilerine özgü bir sevme biçimi vardır. Bu sevme biçimi ülkelerin kültürlerine göre de değişmektedir. Ülkemizde de çocuk sevme yöreye göre, nesillere göre, alınan eğitime göre değişmektedir. Herkesin sevgi dili birbirinden farklıdır. Ailelerin sevgilerini göstermede dikkat edecekleri bazı genel kurallar bulunmaktadır. Her kişi de aynı zamanda kendine özgü davranmaktadır. Bu ikisinin birleştirilmesi ile sevgi gösterimi bulunmalıdır. Anne ve babaların çocuklarına anneciğim ve babacığım gibi sözlerle hitap etmesi çocuğun yanılsamasına neden olabilir. Özellikle de aşkım ve sevgilim sözleri çocuklara kullanılmamalıdır. Bu sözler aşıkların birbirlerine kullandıkları sözler olarak kalmalıdır. Bu gibi hitap şekillerinde anne ve babalar otoritelerine korumalıdır ve çocuğun şımarmasını engellemelidir.

Anne ve babalar çocuklarıyla arkadaşlık ilişkisinde olmamalıdır. Çocuğun arkadaşlık kuracağı yaşıtları mevcuttur. Anne ve babanın görevi anne ve babalık yapmaktır. Anne ve baba yukarıda bulunurken, çocuğun bir tık aşağıda durması gerekir. Anne ve baba kuralları koyar ve çocuğa seçim şansı tanır. Anne ve babalar çocuklarını severken aşırıya kaçarak kucağa oturtmalar ve dudaktan öpme gibi durumlar söz konusu olmaktadır. Bu gibi durumlar çocuklarda olumsuz izler bırakabilir.

Ailelerde Sevginin Önemi Hakkında

Çocukları Dudaktan Öpmenin Oluşturduğu Olumsuzluklar

Dudaktan öpmeyi eşler birbirlerine yapmaktadır. Anne ve babaların çocuklarını çok sevmesiyle dudaktan öpmesi, çocuklarda sevginin göstergesi olarak dudaktan öpmeyi kodlamaktadır. Bunun böyle yaşanmasıyla çocuk daha kreşteyken sevgiden dolayı diğer çocukların onu dudaktan öpmesini yadırgamaz. Arkadaşını çok seven çocuk gidip onu dudağından öpebilir. Dışarından çocuğa kötü niyetli kişilerin ona yaklaşmasını kolaylaştırabilir. Çocukların yakınlara karşı zorla öptürülmemesi gerekir. Anne ve baba çocuğuyla nasıl ilgilenirse ve sevgisini nasıl gösterirse, o çocuk ileri de çocuklarına aynı şekilde sevgi göstermektedir. Sevgi dilini nasıl öğrendiyse o şekilde göstermektedir.

Aileler Çocuklarını Nasıl Sevmeli Yazısı

Çocuklarda Benlik Algısının Oluşması

Çocukların bir şeyleri itiraz etmesi iyi bir şekilde büyüdüklerinin göstergesidir. Her şeyi kabul eden çocuklar da ileride terslikler yaşanabilir. Çocukların kişisel gelişimini sürdürmesi ve benlik algısının normal olduğunun göstergesi itiraz etmeleridir. Anne ve babaların çocuklarının kendilerini itmelerinden şikayetçi olmamaları gerekir. Çocukların özellikle 3 yaşından sonra bir birey gibi ailesi tarafından hissettirilmeleri gerekir. 3 yaşından önce istediğiniz gibi hitap edebilirsiniz, daha sonra ise çocuklara isimleriyle ve bir birey gibi davranış göstermeniz gerekir.

Yapılan araştırmalara göre; çocuklara erkek ise “benim zeki oğlum” ve kız çocuk ise “benim güzel kızım” diye sevilmemesi gerekir. Çocuklar ileride bu gibi durumların başına gelmesi ve başarısız olmasıyla artık olumsuz durum yaşayacağını hissettiği şeylerden kaçmaya başlar. Bu durumu genellikle anneler oluşturmaktadır. Bu sözler yerine çalışkan oğlum ve canım kızım sözleri kullanılabilir.

Aileler Çocuklarını Nasıl Sevmeli?-Uzman Psikolog Aslı Karasaç Özkaya’nın videosundan yardım alınmıştır.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top