HaberYaşam

Afrika’daki Ölümlere Benzinin Etkisi

Afrika’daki Ölümlere Benzinin Etkisi yazımızda Afrika genelinde yapılan bir araştırmada, her yıl 712 bin kişinin kirli hava nedeniyle erken öldüğü, bunun sebebinin Afrika’daki Ölümlere Benzinin Etkisinin etken olduğu anlaşıldı.

Afrika'daki Ölümlere Benzinin Etkisi-Hava kirliliği

Afrika’daki Kirli Hava Ölümlere Neden Oluyor

Bu acı oran yetersiz beslenmeden dolayı hayatını kaybedenlerin sayısından neredeyse üç kat fazla maalesef. Diğer sonuçta ise Batı için kirli bulunan benzinin Afrika’ya gönderildiği ortaya çıktı ve batının beğenmediği şeyin Afrika’da kullanıldığı sonucuna varıyoruz. Batı ülkelerinin her zaman ki Afrika’ya karşı umursamaz tavırları büyük bir vicdansızlıkla devam ediyor. Yıllarca sömürge altında yaşayan Afrika kıtasındaki 54 ülke, günümüzde de birçok ayrımcılıkla mücadele ediyor. Yoksulluk, işsizlik, kötü beslenme, iç savaşlar, darbeler, salgın hastalıklar ve dahası bu insanlara hayatı zindan ediyor. Afrika’da yaşayan 1.2 milyar kişinin yüzü bir türlü gülmüyor. Son olarak dünyanın en zengin 35 ülkesi tarafından finanse edilen Ekonomik İşbirliği ve Kalkına Örgütü (OECD), Afrika kıtası hakkında acı bir rapor yayımladı. Bu örgütün araştırmasının sonucunda aslında Afrika genelinde en önemli sorunlardan birinin hava kirliliği olduğu görüldü.

Afrika'daki Ölümlere Benzinin Etkisi-Sömürü

Kirli Hava Nedeniyle Ortaya Çıkan İnsani ve Maddi Hasar

Çalışma kapsamında 1990 ile 2013 arasında Afrika genelindeki ölüm nedenleri incelendi. 2013’te evsel atıklardan dolayı 450 binden fazla kişi yaşamını yitirmiş. Aynı yıl fazla kirli yakıtlar nedeniyle havayı saran partiküllerden dolayı erken ölenlerin sayısı yaklaşık 250 bin. 2013’te kıta genelinde yetersiz beslenme, 275 kişinin yaşamına mal oldu. Hava kirlilik oranının ölümlere etkisi yüksek seviyede oldu. 2013’te kirli sulardan ötürü 542 bin kişi hayata gözlerini yumdu. Hava kirliliğine en fazla sülfür oranları yüksek araç yakıtları, eski arabalar, sanayi atıkları, gelişmiş ülkelerden ihraç edilen araçların yeterli standartlara sahip olmaması ve elektrik yetersizliğinden dolayı sıkça kullanılan mazotlu jeneratörlerin neden olduğu belirlendi.

Afrika'daki Ölümlere Benzinin Etkisi-Ölümler

Afrika’daki Ölümlere Benzinin Etkisi-Kirli Benzini Afrika’ya Gönderiyorlar

Rapora göre, Avrupalı petrol üreticilerinin Avrupa Birliği’nin belirlediği oranların çok daha üzerinde sülfüre sahip dizel yakıtları, Afrika ülkelerinin yeteri kadar güçlü olmayan devlet yapılarını kullanarak sattığı kaydedildi. Avrupa’nın dizel standardının bir milyon kişi başına 10 partikül den daha az olduğu biliniyor. Diğer taraftan birçok Afrika ülkesinde aynı oran bir milyon kişi başına 2 bin partiküle kadar çıkıyor. Ahlaki olmayan ticari anlaşmalara son verilmesi gerektiğini söyleyen uzmanlar, “Avrupa ile Afrika arasındaki bu yakıt kalitesi farkı, sömürge dönemine dayanıyor. Afrika ülkelerinin birçoğunda bugün bile sömürge döneminden kalma standartlar geçerli. Bu nedenle yakıt kalitesinin belirlenmesi ülkelere bırakılmamalı. Küresel bir yakıt kalitesi endeksi oluşturulmalı” diyor. Sömürge ülkeler standardını koyan batılılar bu yaklaşıma devam ediyor ve bundan hiç gocunmuyorlar.

Afrika’daki Ölümlere Benzinin Etkisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir