Bilim ve TeknolojiHaber

Adil Kullanım Kotası Kalkıyor

Adil Kullanım Kotası Kalkıyor yazımızda BTK Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan, resmi Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşım ile belli bir indirme oranını geçince yürürlüğe giren sınırlamanın kalkacağını belirtti.

Adil Kullanım
Hız düşürme işlemi

Adil Kullanım Kotası Kalkıyor-İçeriği Nedir?

Hepimizin başına dert olan saçma bir uygula olan AKN’yi sonunda kaldırmayı planlıyorlar. İnternete bağlanmak için ücret ödüyoruz ve sınırsız internet hizmeti aldığımızdan dolayı da her şeyin sınırsız olmasını bekleriz. Fakat internetin herkese eşit gitmesi için bir sınırlama uyguluyorlar. Bunun neresi sınırsız biri söylesin. Artı bide internet sağlayıcılar 50 gb, 75 gb, 100gb gibi sınırsız paketlere ekstra fiyat biçmişlerdir. Yine internetiniz 3 mb hızına düşüyor, fakat 50 gb indirmeden sonra düşüyor. O kadar para alıyorlar fakat hizmetlerinde kendilerine göre kısıtlama getiriyorlar. Sonunda 2018 yılının sonlarında bu uygulamayı kaldıracaklarını duyurdular. 2019 yılı diyebiliriz. İnternet servis sağlayıcıları fiber internet hizmeti veriyor, şuanda AKN uygulaması var. 50 gb kotan varsa , hemen zaten onu geçiyorsun tekrar dan hızın 3 mb de sınırlandırılıyor. Normal de hızın 8,16, 25 gibi hızlarda olması gerekir. Artık tüm resim ve videoların kalitesi yüksek ve 50 gb’lık bir veri hiç bir şeydir. Bunun gibi bir saçma uygulamanın hiç olmaması gerekirdi.

Video Oyunlarının Çıkışı-Ethernet
İnternet

Uygulamanın İçeriği

Adil kullanım noktası veya kotası internet kullanıcılarının yıllardır en çok şikayetçi olduğu konudur. Bağlantı kopmalarından sonra gelir. 2018 öncesi, 1 Mayıs 2017 tarihinden itibaren gece 02:00 ile sabah 08:00 arası saatlerde AKK (AKN) tarifesi geçerli olmayacaktır. Yani kullanıcıların bu saatler aralığında yapacağı internet kullanımları toplam internet kullanımlarını etkilemeyecektir. 1 Mayıs 2017 tarihinde yeni kısıtlama hızları yapılacaktır.

Bunlar; 8 – 16 Mbps arası AKK’den sonra 5 Mbps(normalde 3 mbps), 16 – 24 Mbps arası AKK’den sonra 8 Mbps, 24 – 50 Mbps arası AKK’den sonra 16 Mbps, 50 – 100 Mbps arası AKK’den sonra 24 Mbps, 100 – 500 Mbps arası AKK’den sonra 32 Mbps, 500 – 1000 Mbps arası AKK’den sonra 64 Mbps olacaktır. Tabi ki bunlar yükseltilmiş oranlardır.

Rahatlayın çünkü 2018 sonrası bunlarla da uğraşmak zorunda kalmayacaksınız. Tümüyle AKK kaldırılacaktır. Sonrasında tekrardan getirilir mi sanmıyorum. İnternet sistemi böyle bir kota olmadan var olabilir mi tam olarak bilinmiyor fakat Türk Telekom‘un alt yapısını yeni fiber alt yapıyla değiştirdiği bilinmektedir. İnternet abone sayısının her geçen gün artması ve yüksek kaliteli içerikli verilerin internette olması, alt yapının sağlam olması gerektirir. Yoksa tekrar kotalı sisteme dönmek zorunda kalırlar.

Adil Kullanım Kotası
İnternet

Kotalı Sistem

Kotalı sistem çoğu ülkelerde bulunmaktadır. Bazı gelişmiş ülkelerde böyle bir kota uygulaması yoktur. Alt yapıları sağlam olduğu için gerek duymamışlardır. Bizde de kotanın kaldırılması çok iyi bir karar olmuştur. Fakat istediğimiz gibi yüksek boyutlu şeyleri indireceğimizi düşünmek hata olur. Diğer gelişmiş ülkelerde sınırsız ve kotasız internet olabilir fakat sürekli olarak yüksek boyutlu dosyalar indirmenize izin vermezler. Altyapıyı çökertmenize neden olur. Düşünsenize öyle bir durumda tüm internet alt yapısı işlemez hale geliyor. Diğer kullanıcılar bu durumdan hiç de hoşnut kalmazlar. Yine bir iki ayarlamalar yapılacaktır.

Adil Kullanım Kotası Kalkıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir