İçeriğe geç
Anasayfa » Ekonomi ve Para » Açlık ve Yoksulluk Sınırı Ocak 2021 Açıklandı

Açlık ve Yoksulluk Sınırı Ocak 2021 Açıklandı

Yoksulluk Sınırı Aylık Ücreti

Açlık ve Yoksulluk Sınırı Ocak 2021 Açıklandı

Açlık ve Yoksulluk Sınırı Ocak 2021

Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 2.651,87 TL olarak belirlendi.

GIDA FİYATLARINDAKİ İSTİKRARLI ARTIŞA ÜCRETLİNİN GELİRİ YETİŞEMİYOR. MUTFAK ENFLASYONUNDA ARTIŞ AYLIK YÜZDE 2,39 OLURKEN ON İKİ AYLIK YÜZDE 19,48 OLARAK TESPİT EDİLDİ. DÖRT KİŞİLİK AİLENİN AÇLIK SINIRI 2.652 TL, YOKSULLUK SINIRI İSE 8.638 TL OLDU. BEKAR BİR ÇALIŞANIN AYLIK YAŞAM MALİYETİ TUTARI 3.222 TL’YE YÜKSELDİ.

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun (TÜRK-İŞ) çalışanların ‘geçim şartlarını’ ortaya koymak amacıyla otuz dört yıldan bu yana aralıksız her ay düzenli olarak yaptığı “açlık ve yoksulluk sınırı” araştırmasının bu ay ki sonucu, gıda fiyatlarında istikrarlı artışın devam ettiğini ortaya koydu.

TÜRK-İŞ Araştırmasına göre 2021 Ocak ayında;

  • Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 2.651,87 TL,
  • Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı ise (yoksulluk sınırı) 8.638,02 TL,
  • Bekâr bir çalışanın ‘yaşama maliyeti’ ise aylık 3.222,48 TL oldu.

Kaynak: TÜRK-İŞ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir