İçeriğe geç
Anasayfa » Haber » Açlık ve Yoksulluk Sınırı Mayıs 2020 Rakamları Açıklandı

Açlık ve Yoksulluk Sınırı Mayıs 2020 Rakamları Açıklandı

Yoksulluk Sınırı Aylık Ücreti

Açlık ve Yoksulluk Sınırı Mayıs 2020 Rakamları Açıklandı

Açlık ve Yoksulluk Sınırı Mayıs 2020

Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 2.438,24 TL oldu.

DÜŞÜK GELİRLİLERİN TEMEL HARCAMASI OLAN GIDADA FİYAT ARTIŞI DEVAM EDİYOR. MUTFAK ENFLASYONUNDA ARTIŞ ORANI AYLIK YÜZDE 2,71 ON İKİ AYLIK YÜZDE 14,80. DÖRT KİŞİLİK AİLENİN AÇLIK SINIRI 2.438 TL, YOKSULLUK SINIRI 7.942 TL. BİR ÇALIŞANIN AYLIK YAŞAM MALİYETİ TUTARI 2.961 TL.

TÜRK-İŞ (Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu) çalışanların geçim şartlarını otuz üç yıldan bu yana aralıksız olarak her ay düzenli olarak yaptığı “açlık ve yoksulluk sınırı” araştırmasıyla ortaya koymaktadır.

Covid-19 olarak tanımlanan küresel salgın dönemi, başta dar ve sabit gelirli kesimler olmak üzere tüm toplumu olumsuz etkilemiştir. Alınan önlemlerle sağlık alanında koruyucu politikalar uygulanırken, ekonomik ve sosyal alanda özellikle işsizlik ve düşük gelir veya gelirsizlik en önemli sorun olmuştur. Bu dönemde sosyal politika uygulaması olarak ‘temel gelir’ önem kazanmıştır. Yoksullara yönelik destek geliri uygulaması ile birlikte merkezi ve yerel yönetimlerin yaptıkları yardımlar yaygınlaştırılmıştır. Burada temel sorun, yoksullara yönelik yapılan yardımların temel ihtiyaçları ne ölçüde karşılayabildiğidir. Yoksul kesimin harcamaları gıda ağırlıklıdır. Dört kişilik bir ailenin sadece gıda için yapması gereken harcama tutarı net asgari ücretin üzerindedir.

TÜRK-İŞ Araştırmasının 2020 Mayıs Ayı Sonucuna Göre: 

Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 2.438,24 TL.

Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı ise (yoksulluk sınırı) 7.942,17 TL.

Bekar bir çalışanın ‘yaşama maliyeti’ ise aylık 2.961,13 TL olarak hesaplandı.

Açlık ve Yoksulluk Sınırı Mayıs 2020 Rakamları Açıklandı-TÜRK-İŞ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir