Anasayfa » Haber » Açlık ve Yoksulluk Sınırı Mart 2021 Açıklandı

Açlık ve Yoksulluk Sınırı Mart 2021 Açıklandı

Yoksulluk Sınırı Aylık Ücreti

Açlık ve Yoksulluk Sınırı Mart 2021 Açıklandı

Açlık ve Yoksulluk Sınırı Mart 2021

Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 2.735,97 TL oldu.

MUTFAK HARCAMASINDA “PANDEMİ ŞARTLARI” DEVAM EDİYOR. DÖRT KİŞİLİK AİLENİN AÇLIK SINIRI 2.736 TL, YOKSULLUK SINIRI İSE 8.912 TL OLDU. MUTFAK ENFLASYONU AYLIK YÜZDE 0,63; ON İKİ AYLIK YÜZDE 16,66 ORANINDA. BEKAR BİR ÇALIŞANIN AYLIK YAŞAM MALİYETİ TUTARI 3.317 TL OLARAK BELİRLENDİ.

Küresel salgın Kovid-19 virüsü, başta sağlık olmak üzere ekonomik ve sosyal alanda tüm ülkeleri etkilemiştir. Yaklaşık bir yıldır ülkemizi ve özellikle çalışanları doğrudan etkileyen, iş ve yaşam şartlarını, geçmişle kıyaslanamayacak ölçüde, kötüleştiren pandeminin olumsuz etkileri halen devam etmektedir.

Çalışanların iş ve gelir güvencesi -yapılan kimi düzenlemelere karşın- gerilemiş, özellikle geçim şartları bozulmuş, satın alma güçleri önemli ölçüde azalmıştır. Özellikle gıda fiyatlarında görülen artışın genel fiyat artışlarının üzerinde gelişim göstermesi, çalışanların harcamalarında ağırlıklı yer kaplayan “mutfak” harcamalarını taşınmaz boyuta getirmiştir.

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ), çalışanların ‘geçim şartlarını’ ortaya koymak amacıyla otuz dört yıldan bu yana, aralıksız olarak her ay düzenli bir şekilde “açlık ve yoksulluk sınırı” araştırmasını yapmaktadır. Fiyatlar doğrudan piyasadan toplanmaktadır. Çalışma bu yönüyle, resmi kurumlar tarafından açıklanan fiyat verilerinin dışında, tamamıyla bağımsız niteliktedir. Araştırma bu ay “400. Bülten”e erişmiştir.

TÜRK-İŞ Araştırmasının Mart 2021 ayı sonucuna göre;

  • Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 2.735,97 TL,
  • Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı ise (yoksulluk sınırı) 8.911,97 TL,
  • Bekâr bir çalışanın ‘yaşama maliyeti’ ise aylık 3.316,59 TL oldu.

Açlık ve Yoksulluk Sınırı Mart 2021 Açıklandı-Kaynak: TÜRK-İŞ

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir