Anasayfa » Ekonomi ve Para » Açlık ve Yoksulluk Sınırı Haziran 2020 Açıklandı

Açlık ve Yoksulluk Sınırı Haziran 2020 Açıklandı

Yoksulluk Sınırı Aylık Ücreti

Açlık ve Yoksulluk Sınırı Haziran 2020 Açıklandı

Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 2.431,08 TL oldu.

YILLIK GIDA ENFLASYONU DÜŞMÜYOR! MUTFAK ENFLASYONUNDA ARTIŞ ORANI ON İKİ AYLIK YÜZDE 17,60 OLDU. DÖRT KİŞİLİK AİLENİN AÇLIK SINIRI 2.431 TL, YOKSULLUK SINIRI 7.919 TL seviyelerinde olduğu belirlendi. BİR ÇALIŞANIN AYLIK YAŞAM MALİYETİ TUTARI 2.952 TL oldu.

TÜRK-İŞ (Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu) çalışanların geçim şartlarını otuz üç yıldan bu yana aralıksız olarak her ay düzenli olarak yapmaktadır. Yaptığı “açlık ve yoksulluk sınırı” araştırmasıyla ortaya koymaktadır.

TÜRK-İŞ Araştırmasının 2020 Haziran ayı sonucuna göre:

Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 2.431,08 TL oldu. Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı ise (yoksulluk sınırı) 7.918,82 TL olarak hesaplandı. Bekar bir çalışanın ‘yaşama maliyeti’ ise aylık 2.952,41 TL olarak hesaplandı.

Açlık ve Yoksulluk Sınırı Haziran 2020 Açıklandı-Kaynak: TÜRK-İŞ

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir