İçeriğe geç
Anasayfa » Ekonomi ve Para » Açlık ve Yoksulluk Sınırı Eylül 2019 Açıklandı

Açlık ve Yoksulluk Sınırı Eylül 2019 Açıklandı

Yoksulluk Sınırı Aylık Ücreti

Açlık ve Yoksulluk Sınırı Eylül 2019 Açıklandı

Açlık ve Yoksulluk Sınırı Eylül 2019 Bilgileri

Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı Eylül ayında (açlık sınırı) 2.064,52 TL’ye yükseldi.

DÖRT KİŞİLİK AİLENİN AÇLIK SINIRI 2.065 TL iken YOKSULLUK SINIRI 6.725 TL. GIDA ENFLASYONU -BAZ ETKİSİYLE- SON ON İKİ AYLIK YÜZDE 9,05 ORANINDA. BİR ÇALIŞANIN AYLIK YAŞAM MALİYETİ TUTARI 2.536 TL. MUTFAK ENFLASYONU AYLIK YÜZDE 0,28 ve YILLIK ORTALAMA YÜZDE 20,79 ORANINDA ARTTI.

TÜRK-İŞ (Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu) çalışanların geçim şartlarını otuz iki yıldan bu yana aralıksız olarak her ay düzenli olarak yaptığı “açlık ve yoksulluk sınırı” araştırması ile ortaya koymaktadır.

Devletin resmi verilerinde de ortaya çıkan adaletsiz gelir dağılımının somut yansıması bu çalışma ile görünür olmaktadır. Anayasada ifadesini bulan “çalışanların geçim şartları”  elde edilen ücret gelirinin yetersizliği nedeniyle olumsuzdur. Toplumun temelini oluşturan ailenin -eğer gelir kaynağı ücret ise- maruz kaldıkları yaşam koşulları “insana yakışır” olmaktan uzak olmaktadır.

TÜRK-İŞ Araştırmasının 2019 Eylül ayı sonucuna göre:

  • Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 2.064,52 TL, 
  • Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı ise (yoksulluk sınırı) 6.724,81 TL,  
  • Evli olmayan-çocuksuz bir çalışanın yaşama maliyeti ise aylık 2.536,42 TL olarak hesaplandı.

Kaynak: TÜRK-İŞ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir