Anasayfa » Haber » Açlık ve Yoksulluk Sınırı Ekim 2019 Rakamları Açıklandı

Açlık ve Yoksulluk Sınırı Ekim 2019 Rakamları Açıklandı

Yoksulluk Sınırı Aylık Ücreti

Açlık ve Yoksulluk Sınırı Ekim 2019 Rakamları Açıklandı

Açlık ve Yoksulluk Sınırı Ekim 2019

Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı ise (yoksulluk sınırı) 6.705,08 TL oldu.

ALIM GÜCÜ GERİLEDİKÇE ENFLASYON DÜŞÜYOR. DÖRT KİŞİLİK AİLENİN AÇLIK SINIRI 2.058 TL. YOKSULLUK SINIRI 6.705 TL. BİR ÇALIŞANIN AYLIK YAŞAM MALİYETİ TUTARI 2.526 TL. MUTFAK ENFLASYONU YILLIK ORTALAMA YÜZDE 19,26 ORANINDA.

TÜRK-İŞ (Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu) çalışanların geçim şartlarını otuz iki yıldan bu yana aralıksız olarak her ay düzenli olarak yaptığı “açlık ve yoksulluk sınırı” araştırması ile ortaya koymaktadır.

Günümüzde, devletin resmi tüketici fiyatları endeksinde -baz etkisiyle- ortaya çıkan gerileme tartışma konusu olmaya devam etmektedir. Aslında asıl ön plana çıkarılıp değerlendirilmesi gereken husus, ücretli çalışanların satın alma gücünde ortaya çıkan gerilemenin özellikle gıda harcamalarında bile tasarrufu zorunlu kılmasıdır. Son dönemde doğalgaz, elektrik, ulaşım gibi dar ve sabit gelirli kesimlerin harcamalarında önemli yeri olan alanlarda. Peş peşe gelen zamlar, gıda harcamalarında kısıntı yapılmasına yol açmaktadır. Nitekim pazar esnafı satışların gerilediğinden şikayetçi olurken, market sorumluları azalan sepet harcamasına dikkat çekmektedir.

TÜRK-İŞ Araştırmasının 2019 Ekim ayı sonucuna göre:

Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 2.058,46 TL. Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı ise (yoksulluk sınırı) 6.705,08 TL. Evli olmayan-çocuksuz bir çalışanın ‘yaşama maliyeti’ ise aylık 2.526,14 TL olarak hesaplandı.

Kaynak: TÜRK-İŞ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir