İçeriğe geç
Anasayfa » Haber » Açlık ve Yoksulluk Sınırı Aralık 2020 Açıklandı

Açlık ve Yoksulluk Sınırı Aralık 2020 Açıklandı

Yoksulluk Sınırı Aylık Ücreti

Açlık ve Yoksulluk Sınırı Aralık 2020 Açıklandı

Açlık ve Yoksulluk Sınırı Aralık 2020

Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 2.589,94 TL olarak belirlendi.

ASGARİ ÜCRET İNSAN ONURUNA YARAŞIR BİR GEÇİMİ YİNE SAĞLAMADI. DÖRT KİŞİLİK AİLENİN AÇLIK SINIRI 2.590 TL, YOKSULLUK SINIRI 8.436 TL OLDU. MUTFAK ENFLASYONU BİR AYLIK YÜZDE 2,91; ON İKİ AYLIK YÜZDE 19,75 ARTTI. BEKAR BİR ÇALIŞANIN AYLIK YAŞAM MALİYETİ TUTARI İSE 3.147 TL OLARAK BELİRLENDİ.

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun (TÜRK-İŞ) çalışanların ‘geçim şartlarını’ ortaya koymak amacıyla otuz üç yıldan bu yana aralıksız her ay düzenli olarak yaptığı “açlık ve yoksulluk sınırı” araştırması bu bültenle 34’üncü yılına girmiştir.

Asgari ücret tartışmalarının gündemde ağırlıklı yer kapladığı yılın son ayında “asgari ücret insan onuruna yaraşır geçim şartları sağlamalıdır” talebi işçi kesimi tarafından kamuoyunda yoğun olarak seslendirilmiş ve fakat işveren-hükümet kesiminin belirlemesi düşük olmuştur.

TÜRK-İŞ Araştırmasına Göre 2020 Aralık Ayında;

  • Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 2.589,94 TL,
  • Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı ise (yoksulluk sınırı) 8.436,27 TL,
  • Bekâr bir çalışanın ‘yaşama maliyeti’ ise aylık 3.146,98 TL olmuştur.

Aralık 1987’den bu yana her ay düzenli olarak yapılan araştırma bu bültenle otuz dördüncü yılına girmiştir. TÜRK-İŞ’in bu çalışması alanında ilktir ve özgündür. Bu alanda yapılan benzeri çalışmalara da örnek olmuştur/olmaktadır. Araştırmanın temel girdisi fiyatlar, işçilerin yoğun olarak alış-veriş yaptıkları market ve çarşı-pazar dolaşılarak piyasadan derlenmektedir. Gelişmeler ve fiyat eğilimleri doğrudan piyasadan izlenmektedir. Bu yönüyle verisel açıdan bağımsızdır. Devletin resmi istatistik kurumu TÜİK’in belirlediği fiyatlardaki değişimin izlenmesi açısından da önemli bir gösterge olarak bilimsel çalışmalarda kullanılmaktadır.

TÜRK-İŞ’in bu çalışması, “insan onuruna yaraşır yaşam”, “yetecek ücret”, “insana yakışır geçim koşulları”, “açlık ve yoksulluk sınırı”, “yaşam maliyeti” gibi kavramların kamuoyunda yerleşmesine, benimsenmesine ve yaygın kullanılmasına katkı sağladığı düşünülmektedir. Vurgulamak gerekir ki açıklanan harcama tutarı ücret seviyesi olmayıp, haneye girmesi gereken toplam gelirin karşılığıdır. Ancak ne yazık ki, ülkemizde istihdama katılım oranı genel olarak ve özellikle de kadınlar da son derece düşüktür. Ücretli çalışanlarda haneye gelir sağlayan kişi sayısı ağırlıklı olarak bir kişi olmaktadır.

Açlık ve Yoksulluk Sınırı Aralık 2020 Açıklandı-Kaynak: TÜRK-İŞ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir