İçeriğe geç
Anasayfa » Ekonomi ve Para » Açlık ve Yoksulluk Sınırı Ağustos 2021 Açıklandı

Açlık ve Yoksulluk Sınırı Ağustos 2021 Açıklandı

Yoksulluk Sınırı Aylık Ücreti

Açlık ve Yoksulluk Sınırı Ağustos 2021 Açıklandı

Açlık ve Yoksulluk Sınırı Ağustos 2021

Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 2.926,72 TL oldu.

FİYAT ARTIŞLARI TATİL YAPMIYOR. DÖRT KİŞİLİK AİLENİN AÇLIK SINIRI 2.927 TL, YOKSULLUK SINIRI İSE 9.533 TL. MUTFAK ENFLASYONU AYLIK YÜZDE 0,80; ON İKİ AYLIK YÜZDE 22,78 ORANINDA…BEKAR BİR ÇALIŞANIN AYLIK YAŞAM MALİYETİ TUTARI 3.573 TL. KÜRESEL İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ, ARTAN KURAKLIK ve ÜLKEMİZDEKİ YANGINLAR GIDA  GÜVENLİĞİNİ TEHDİT EDİYOR.

Başta gıda maddeleri olmak üzere, zorunlu harcamalara yönelik mal ve hizmetlerdeki fiyat artışları dar ve sabit gelirli kesimlerin geçim şartlarını doğrudan etkilemektedir. Enflasyondaki gelişmeler özellikle ücret/maaş gelirlerindeki artışların da temel gerekçesi olmaktadır. Uygulanan ekonomik ve sosyal politikaların önceliği “insana yakışır yaşam şartları” sağlamak, bu yolla adaletsizliği ortadan kaldırarak refahı daha geniş kesimlere yaygınlaştırmaktır.

TÜRK-İŞ tarafından 34 yıldan bu yana her ay düzenli olarak yapılan, bu alanda öncü ve diğer çalışmalara örnek olan “Açlık ve Yoksulluk Sınırı” araştırması, ücretli çalışanların “geçim şartlarını” ortaya koyan önemli bir çalışma olmaya devam etmektedir. Çoğu zaman ücret geliri seviyesi ile yapılması zorunlu harcama tutarı arasındaki fark, çalışanların içinde bulunduğu geçim şartlarını açıkça ortaya koymaktadır. 

TÜRK-İŞ Araştırmasının Ağustos 2021 ayı sonucuna göre;

  • Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 2.926,72 TL,
  • Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı ise (yoksulluk sınırı) 9.533,28 TL,
  • Bekâr bir çalışanın ‘yaşama maliyeti’ ise aylık 3.572,79 TL olmuştur.

Açlık ve Yoksulluk Sınırı Ağustos 2021 Açıklandı-Kaynak: TÜRK-İŞ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir