MutfakSağlıkYaşam

Abur Cuburlarda Toksinler Var mı? Tükettiğimiz Gıdaların İçinde Neler Olduğuna Bakmalıyız

Abur Cuburlarda Toksinler Var mı? Tükettiğimiz Gıdaların İçinde Neler Olduğuna Bakmalıyız

Abur Cuburlarda Toksinler

Abur Cuburlarda Toksinler Var mı?

Abur cubur ve fast food canlıdır ve lezzetlidir, ancak bu yemeklerin ve atıştırmalıkların bir sonraki sağlıklı öğününüzün parçası olması gerektiğini düşündüğünüzde akla gelen ilk şey olmaması şaşırtıcı değildir. Hareket halindeyken almayı sevdiğimiz yiyeceklerde bulunan toksin raporlarını bağlayın ve karar daha karmaşık hale gelir.

Ancak tavuk kanadı, şekerleme ve peynirli pizza gibi yiyecekler en besleyici seçenekler değil mi, yoksa tüketildiğinde insan sağlığı için bir risk oluşturuyorlar mı?

İkramlarımızdaki toksinler?

Geçen ay bir California davası, popüler meyve aromalı şekerlemelerin, şekerlerin renkli tonlarını korumalarına yardımcı olmak için kullanılan bir kimyasal olan titanyum dioksit nedeniyle “insan tüketimine uygun olmadığını” iddia etti. New York merkezli kayıtlı bir diyetisyen ve Illuminate Labs’ta tıbbi inceleme yapan DJ Mazzoni, davanın şaşırtıcı olmadığını söylüyor.

Mazzoni, içerik etiketlerine bakarken ABD’deki tüketicilerin, özellikle titanyum dioksit olarak adlandırılan diğer ülkelerde yasaklanan içerik ve katkı maddelerini izlemesi gerektiğini söylüyor. “ABD’den çok daha iyi tüketici korumasına sahip olan Avrupa Birliği’nde gıda katkı maddesi olarak yasaklandı” diyor. “Bu bileşen insanlar için toksik olabilir ve besleyici bir fayda sağlamaz, bu yüzden titanyum dioksit içeren tüm işlenmiş gıdalardan kaçınmanızı tavsiye ederim.”

Tabii ki, titanyum dioksit, muhtemelen abur cuburlarda bulunan tek zararlı katkı maddesi değildir. Ve bu dava, ABD’de gıdanın insan sağlığına potansiyel olarak zararlı olduğunun ilk kez ortaya çıkması değil. Örneğin, Super Size Me gibi belgeseller, tüketicilerin McDonald’s tavuk nugget’larına ve tüm fast food endüstrisine olan aşklarını 2004’e kadar yeniden değerlendirmelerini sağladı.

Çin Tuzu Zararları Nelerdir

Ftalatlarla İlgili Sorun

2021’de, çevre sağlığı bilimcisi Lariah Edwards da dahil olmak üzere George Washington Üniversitesi’nden araştırmacılar, ABD’de fast foodlarda tespit edilen potansiyel olarak zararlı endüstriyel kimyasallar hakkında bir araştırma yaptı Sonuç mu? Çalışma, sevilen zincirlerden popüler fast food ürünlerinin, endokrin sistemini bozduğu bilinen, plastikleri yumuşatmak için kullanılan bir grup kimyasal olan ftalat içerdiğini buldu.

Edwards, “Ftalatlar, gıda paketleme ve gıda işleme ekipmanları gibi plastik malzemelerde yoğun olarak kullanılan bir kimyasallar sınıfıdır” diyor. “Ftalat olmayan plastikleştiriciler olarak da bilinen ikame plastikleştiriciler, bazı ftalatların kullanımı yasaklandığından, ftalatların yerine kullanılan kimyasallardır.”

“Tespit ettiğimiz ftalatlar endişe verici çünkü DEHP ve DnBP gibi – hem hayvan hem de insan çalışmalarında üreme, gelişim ve endokrin sağlık sorunlarıyla tutarlı bir şekilde bağlantılı” diye ekliyor.

Edwards’a göre, ftalatların aksine, üzerinde çalışılan yedek yumuşatıcılar – DEHT, DEHA ve DINCH – daha az anlaşılmıştır. Mevcut bilimsel çalışmalar toksisite ve insanlara sağlığa etkileri konusunda sınırlı bilgi sağladığından, bu kimyasalların kullanımındaki artış ve insan sağlığı üzerindeki etkileri tam olarak anlaşılamamıştır. Yine de, olası uzun vadeli etkilerin derinden endişe verici olduğuna inanıyor.

Edwards, “İnsanların ftalatlara maruz kalmasının birincil yolu beslenmedir” diyor. “Ve ABD’deki bazı ırksal ve etnik gruplar, örneğin Hispanik olmayan Siyahlar gibi, onlarca yıllık ırk ayrımcılığı gibi birçok faktör nedeniyle, fast food yemeye diğerlerinden daha yatkındır.”

“Bu, maruz kalma eşitsizliklerine yol açabilir,” diye devam ediyor, “bu nedenle, eğer diğer kimyasallar fast food tüketimiyle bağlantılıysa, belirli ırk gruplarının da bunlara yüksek oranda maruz kalma olasılığı vardır.”

Bitki ve Hayvan Kaynaklı Gıda Katkı Maddeleri

Tükettiğimiz Gıdalar Hakkında Bilgi Eksikliği

Ortalama bir tüketici, günden güne ne yediğini gerçekten ne kadar biliyor? Anthony Zirfas, Orlando, Florida’da yaşıyor ve bazen sizin için iyi olmayan ile genel sağlığınıza gerçekten zararlı olan arasındaki farkı bilmenin zor olabileceğini söylüyor.

“Her yıl kanser veya başka bir hastalıkla potansiyel olarak bağlantılı belirli ürünler üzerinde yeni bir çalışma var” diyor. “Ertesi yıl değişiyor. Bilgi ve dezenformasyon çağındayız. Büyük şirketler, geçmişteki düzenlemelerin bedelini ödüyor ve zaman zaman kendi gündemlerini destekleyen düzenlemeler yaratıyor. Neyin gerçek, neyin doğru ve gerçekte neyin büyük olduğunu söylemek zor. Sağlık açısından üzerinizde etkisi var.”

Andrew Livesay, halkı, özellikle sağlıklı gıda seçimleri konusunda tavsiyelerde bulunarak, yaşamlarında yapabilecekleri sağlık bilinciyle iyileştirmeler konusunda bilgilendirmeyi amaçlayan Chicago merkezli bir fiziksel ve zihinsel sağlık blogu olan Ouch My Body’nin arkasındaki sestir. Livesay, birçok popüler abur cuburun tehlikeli olabilecek zararlı kimyasallar ve boyalar içerdiğini söylüyor.

“Sevdiğimiz bu kimyasallardan bazıları yapay tatlar ve renkler, koruyucular ve sentetik tatlandırıcılar içeriyor” diyor. “Bu kimyasallar kanser, doğum kusurları ve nörolojik hasar dahil olmak üzere çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilir.”

Şekerler ve tatlandırıcılar ne olacak?

LifeMD’nin Kentucky merkezli klinik direktörü Dr. David Culpepper, 30 yılı aşkın bir süredir genel dahiliye pratiği yapmaktadır. Culpepper, şekerlerin çoğu abur cuburda gerçek bir sorun olduğunu kabul ediyor.

Culpepper, “Bu, sakaroz, fruktoz ve yüksek fruktozlu mısır şurubu içerir” diyor. “Bu katkı maddeleri özellikle tehlikeli çünkü isimlerin basit şekerlere karşılık geldiğini herkes bilmiyor. Tam tahıllar gibi karmaşık karbonhidratların aksine çok fazla basit şeker, obezite, diyabet ve artan kanser riski dahil olmak üzere herhangi bir sayıda hastalıkla ilişkilidir. “

Manevi Yolculuk İçin Yapılan Seyahatler

Katkı Maddeleri ve Ambalaj Önemli

Miami, Florida’lı bir doktor ve USA RX’e katkıda bulunan Dr. Naheed Ali, gıdadaki katkı maddelerine ek olarak, ambalajın sorunun bir parçası olabileceği konusunda uyarıyor. Ali, “Birçok işlenmiş ve paketlenmiş gıda, tehlikeli kimyasallar ve boyalar içerir” diyor, “örneğin, şeker ambalajları, içecek şişeleri ve hatta konserve mantı, tehlikeli bir plastik toksin olan bisfenol A (BPA) içerebilir. BPA vücuda ‘damlar’ ve beyin ve üreme sorunlarına neden olabilen hormon reseptörlerini etkiler.”

Günümüzde işlenmiş gıdalarda çok sayıda farklı katkı maddesi ve kimyasal bulunduğundan, tüketicilerin her ne pahasına olursa olsun bunların çoğundan kaçınmak istemeleri anlaşılabilir bir durumdur. Lincoln Park, NJ’de yaşayan Maura Caruth, işlenmiş gıdaların çoğundan kaçındığını söylüyor. “Vücuduma ne koyduğuma gerçekten öncelik veriyorum” diye paylaşıyor. “Bazen dışarıda yemek yemeye gittiğimde ya da ailem ve arkadaşlarımla vakit geçirdiğimde rahatlıyorum ama her gün evde her şeyden kaçınıyorum. Bunun uzun ve kısa vadede sağlık açısıından çok büyük bir fark yarattığını düşünüyorum.”

Abur Cuburlarda Bulunan Etkileri Dengeleyebilir Misiniz?

Abur cubur ve fast food’dan kaçınmanın imkansız olduğu zamanlarda, bir günlük fast food koşularının ve abur cubur yemenin etkisini azaltmak için herhangi bir şey yapılabilir mi?

Mazzoni, “Antioksidanları yüksek gıdalar yemek, iltihaplı işlenmiş gıdaların bazı zararlı etkilerini iyileştirmeye yardımcı olabilir” diyor. “Bir fast food pizza yedikten sonra salata yemek, tek başına pizza yemekten çok daha sağlıklı.” Mazzoni, içtiklerimizin de faydalı olabileceğini ekliyor: “Yeterince su içmek, işlenmiş gıdalar tüketirken özellikle önemlidir, çünkü bu gıdalar sodyumda yüksek olma eğilimindedir.”

Edwards’a göre, riski azaltmanın bir başka harika yolu da et içeren fast food ve abur cubur yemeklerini seçmekten kaçınmaktır. “Genel olarak, daha az fast food yemek yemek de maruziyeti azaltmak için iyi bir yoldur” diyor. “Fakat bu herkes için uygun bir seçenek değil, çünkü fast food yemekleri masaya yemek getirmenin ucuz ve kullanışlı bir yolu.”

“Sonuçlarımıza göre, fast food’da ftalatlara ve ikame plastikleştiricilere maruziyetlerini azaltmak isteyen insanlar için – etsiz öğünleri seçmek bu kimyasallara maruz kalmayı azaltmak için iyi bir yoldur” diye devam ediyor.

Livesay, ne yerseniz yiyin, vücudunuzun beslenme ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlamak önemlidir.

Livesay, “Abur cubur yemeniz gerekiyorsa, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu tüm önemli vitaminleri reçetesiz satılan haplardan almanızı tavsiye ederim” diyor. “Kesin bir cevap olmamakla birlikte, çoğu uzman abur cuburları yalnızca ara sıra şımartmakla sınırlandırmayı öneriyor: Bu, fast food veya işlenmiş yiyecekleri yalnızca ara sıra yemek ve çoğu zaman daha sağlıklı seçimleri tercih etmek anlamına geliyor. Ne yediğinizin farkında olmak önemlidir. Mümkün olduğunca daha sağlıklı seçenekler seçin.”

Abur Cuburlarda Toksinler Var mı? Tükettiğimiz Gıdaların İçinde Neler Olduğuna Bakmalıyız-Kaynak: yahoo.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir