İçeriğe geç
Anasayfa » Haber » ABD’li Tekne Üreticileri, Pandemideki Talebin Kalıcı Olduğunu ve Tekne Karlarının Devam Ettiğini Söylüyor

ABD’li Tekne Üreticileri, Pandemideki Talebin Kalıcı Olduğunu ve Tekne Karlarının Devam Ettiğini Söylüyor

Avrasya Boat Show-Majesty 110

ABD’li Tekne Üreticileri, Pandemideki Talebin Kalıcı Olduğunu ve Tekne Karlarının Devam Ettiğini Söylüyor

ABD’li Tekne Üreticileri, Pandemideki Talebin Kalıcı Olduğunu ve Tekne Karlarının Devam Ettiğini Söylüyor

ABD’li tekne üreticileri, açık hava rekreasyonundaki pandemi kaynaklı patlamaya hevesle tırmanıyor. Bir teknecilik ticaret grubu olan Ulusal Denizcilik Üreticileri Derneği’ne (NMMA) göre, eğlence amaçlı teknecilik sektörü, satışların 2021’de 56,7 milyar dolara ulaştığını gördü ve bu, yaklaşık yirmi yıldır teknelere yapılan harcamaların en yüksek olduğu ikinci yıl oldu. (NMMA henüz 2022 istatistiklerini yayınlamadı.) Tekne üreticileri bu ivmenin 2023’te de devam etmesini bekliyor ve tedarik zincirindeki aksaklıkların talep dalgasını bastırmaya yetmediğini söylüyor.

Ulusal Denizcilik Üreticileri Derneği başkanı Frank Hugelmeyer, New York’taki Javits Center’daki New York Boat Show’da “Pandemi boyunca tüketici harcamalarında ve davranışlarında büyük değişimler oldu” dedi. “Orada biraz varoluşsal bir an yaşarken, ‘Aman Tanrım, ne kadar yaşayacağım, ailem ne kadar yaşayacak’ diye düşündüğünüzde, sağlık ve zindelik endüstrileri ve yaşam kalitesi endüstrileri bu dönemde patladı.” dedi.

Tekne ‘Tedarik Zinciri Berbattı’

Sektörün büyümesine rağmen bazı inşaatçılar, yüksek talep, eksik parçalar ve hatta anormal hava koşullarının bir araya gelerek üretimi kesintiye uğrattığını ve bu da aşırı talepten yararlanmayı zorlaştırdığını söylüyor.

Regulator Marine başkanı Joan Maxwell: “Tedarik zinciri berbattı” dedi. “Müşterilerimize bir tekneyi ne zaman teslim edeceğimizi söyleyemedik çünkü elimizdeki şeyler bitiyordu.”

Kıtlıklarla mücadele etmek için Maxwell’in şirketi, Avustralya’dan parçalar tedarik etti ve hangi eksikliklerin üretimi engellediğini keşfetmek için belirli parça ve malzemeleri takip etti. Örneğin, Maxwell, Regulator’ın bir keresinde Teksas’ta teknelerini su geçirmez hale getirmek için kullandığı reçinede bir eksiklik bulduğunu açıkladı. “Bir pandeminin ortasında Teksas’ta bir tekne sürecini kesintiye uğratacak bir buz fırtınasının olacağı kimin aklına gelirdi” dedi.

Yine de inşaatçılar, salgının eğlence tekneleri için bir nimet sağladığı konusunda hemfikir.

Chaparral Boats’ın kıdemli başkan yardımcısı Ann Baldree, “40 yıllık kariyerimde hatırlayabildiğim en büyük artış pandemiydi” dedi. Talebin, şirketinin yeni gemiler inşa etme kabiliyetini çok geride bıraktığını ve tarihinde ilk kez Chaparral’ın adil dağıtım sağlamak için tekneleri bayilere tahsis etmeye geçmek zorunda kaldığını ekledi. Baldree, “Bir felaket olacağını düşündüğümüz şey, gördüğüm en büyük fırsata dönüştü” dedi.

Bununla birlikte, bazı geri çekilme ipuçları var. Ulusal Denizcilik Üreticileri Derneği, 2022’de yeni sürat teknesi satışlarının salgın öncesi yıllarda görülen büyüme oranlarına geri döndüğünü ve ticaret grubunun 2023’ün aynısını getirmesini beklediğini belirtti.

Bununla birlikte, NMMA’dan Hugelmeyer, yakıt fiyatları, enflasyon ve iki yıla varan bekleme süreleri gibi dış baskılara rağmen tekneler için verilen siparişlerle talebin güçlü kaldığını söylüyor. Hugelmeyer, “Bu müşteriler bunları karşılayabilir ve onlar için beklemeye isteklidirler,” dedi.

Kaynak: yahoo

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir