ABD’de Silah Kullanımı ve Silahlı Ölümlerde Ciddi Artışlar Yaşanıyor

ABD’de Silah Kullanımı ve Silahlı Ölümlerde Ciddi Artışlar Yaşanıyor yazımızda Euronews haberine göre, ABD’de gerçekleşen silah satışları ve kullanımlarında artışın olması ve ölümlerin gittikçe artmasını yazdık.

ABD’de de Artan Bireysel Silahlanma

ABD‘de bireysel silahlanma ülkenin en büyük sorunlarından biri olarak görülüyor. ABD anayasasında silah satın almaya ve taşımaya hak tanınmaktadır. Amerika’da her 3 kişiden birinde silah bulunmaktadır. Verilere göre ülkedeki toplam silah sayısı 270-310 milyon kadar ve bu rakamlara göre kişi başına düşen silah sayısı da 1. Her yıl, intihar vakaları da dahil, yaklaşık olarak 30 bin kişi silahlı saldırı sonucu yaşamanı yitiriyor. Amerika’da kalabalıklar üzerine rastgele ateş açmak artık sıradan bir olay haline geldi. Amerikan eyaletleri silah satışı konusunda kendi yasalarından sorumlu durumdadır. Kısıtlayıcı yasalara takılmayan özel silah satışlarının oranı %40. Amerika’nın eski başkanı Barack Obama, silah satışına kısıtlama getirmek için girişimlerde bulunmasına rağmen başarılı olamadı ve silahlanma her geçen gün artmaya devam ediyor. Silah lobisi NRA, silah satın alma hakkında kısıtlama getirilmesine şiddetle karşı çıkıyor.

ABD diğer ülkelere silah satıp savaşlarda insanların ölmesine katkıda bulunurken, aynı durum kendi ülkesinde de başına geliyor. Etme bulma dünyası.

ABD’de Silah Kullanımı ve Silahlı Ölümlerde Ciddi Artışlar Yaşanıyor.

Yorum yapın