İçeriğe geç
Anasayfa » Haber » ABD’de Bu Yıl İlk Maymun Çiçeği Vakası Bildirildi

ABD’de Bu Yıl İlk Maymun Çiçeği Vakası Bildirildi

ABD'de Bu Yıl İlk Maymun Çiçeği Vakası

ABD’de Bu Yıl İlk Maymun Çiçeği Vakası Bildirildi

ABD'de Bu Yıl İlk Maymun Çiçeği Vakası

ABD’de Bu Yıl İlk Maymun Çiçeği Vakası Massachusetts’te Görüldü

Sağlık yetkilileri Çarşamba günü, Massachusetts‘te yaşayan bir kişinin maymun çiçeği için pozitif test ettiğini doğruladı ve bu, bu yıl Amerika Birleşik Devletleri‘nde tespit edilen nadir virüsün ilk vakası oldu.

Massachusetts Halk Sağlığı Departmanından yapılan açıklamaya göre, hasta yakın zamanda Kanada’ya seyahat eden yetişkin bir erkek. Departman Salı günü ilk testi tamamladı ve Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri tarafından onaylandı.

MDPH bir basın açıklamasında, “Vaka halk için herhangi bir risk teşkil etmiyor ve birey hastaneye kaldırıldı ve iyi durumda” dedi. “DPH, hasta bulaşıcıyken hastayla temas etmiş olabilecek kişileri belirlemek için CDC, ilgili yerel sağlık kurulları ve hastanın sağlık hizmeti sağlayıcıları ile yakın bir şekilde çalışıyor.”

Son zamanlarda Birleşik Krallık’ta dört maymun çiçeği vakası daha tespit edildikten sonra geldi ve Mayıs ayının başından bu yana ülke çapındaki toplamını dokuza çıkardı.

Hastanenin enfeksiyon kontrol birimi başkan yardımcısı Dr. Erica Shenoy, bir brifing sırasında gazetecilere verdiği demeçte, sakinin 12 Mayıs’ta Boston’daki Massachusetts General Hospital’a kabul edildiğini ve “kabulleri sırasında olası bir maymun hastalığı şüphelisi olarak tanımlandıklarını” söyledi.

Shenoy, Birleşik Krallık’taki maymun çiçeği vakalarını duymak doktorları “hastanın teşhisi hakkında daha geniş düşünmeye” teşvik etti.

Hastane yetkilileri, şu anda Kanada’da herhangi bir vakadan haberdar olmadıklarını ve ikamet eden kişinin hastalığa nerede yakalanmış olabileceğini bilmediklerini söyledi.

Monkeypox, maymun çiçeği virüsünün neden olduğu nadir bir hastalıktır. İnsanlar arasında ilk vaka 1970 yılında Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde kaydedildi ve hastalık o zamandan beri çoğunlukla orta ve batı Afrika’da olmak üzere diğer birçok ülkeye yayıldı.

Kemirgen veya primat gibi enfekte bir hayvan bir kişiyi ısırdığında veya çizdiğinde hayvanlardan insanlara bulaşabilir

CDC, insanlara vahşi hayvanları avlarken veya çalı etini tüketime hazırlarken de bulaşabileceğini söyledi. Hastalık ayrıca havadaki büyük solunum damlacıkları yoluyla kişiden kişiye yayılabilir, ancak birkaç metreden fazla seyahat edemezler, bu nedenle iki kişinin uzun süre yakın temasta olması gerekir.

En sık görülen semptomlar ateş, baş ağrısı, yorgunluk ve kas ağrılarıdır.

Amerikalılar arasında çok az sayıda maymun çiçeği vakası tespit edilmiştir.

CDC’ye göre, hastalık ABD’de doğal olarak ortaya çıkmamaktadır Enfeksiyonlar genellikle son zamanlarda maymun çiçeğinin daha yaygın olarak bulunduğu ülkelere seyahat eden kişiler arasında tanımlanmaktadır.

2003 yılında, altı ABD eyaletinde 47 doğrulanmış ve olası vaka rapor edildi, Afrika dışında bildirilen ilk insan vakası.

CDC, tüm enfeksiyonların evcil çayır köpekleriyle temas ettikten sonra meydana geldiğini ve bunun da “Gana’dan ithal edilen küçük memelilerin yanına yerleştirildikten sonra” enfekte olduğunu belirtti.

O zamandan beri, ABD’de her ikisi de seyahatle ilişkili sadece iki vaka daha tespit edildi.

Temmuz 2021’de, Nijerya’dan yeni dönen bir Teksas sakininde bir vaka doğrulandı ve Kasım 2021’de, yine Nijerya’ya seyahat eden bir Maryland sakininde başka bir vaka bulundu.

ABD’de Bu Yıl İlk Maymun Çiçeği Vakası Bildirildi-Kaynak: abcnews.go.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir