Ekonomi ve ParaHaber

ABD’de Aylık Tüketici Fiyatları Beklenmedik Bir Şekilde Ağustos’ta Yükseliyor

ABD‘de Aylık Tüketici Fiyatları Beklenmedik Bir Şekilde Ağustos’ta Yükseliyor

Marketlerin Daha Fazla Para Harcamanızı Sağlaması

ABD’de Aylık Tüketici Fiyatları Ağustos’ta Yükseliyor

Düşen benzin fiyatlarının kira ve gıda maliyetlerindeki artışlarla dengelenmesiyle birlikte ABD’de aylık tüketici fiyatları Ağustos ayında beklenmedik bir şekilde yükseldi ve Federal Rezerv’in önümüzdeki Çarşamba günü yeni bir yüksek faiz oranı artırımı yapmasını güvence altına aldı.

Çalışma Bakanlığı Salı günü yaptığı açıklamada, tüketici fiyat endeksinin Temmuz ayında değişmeden geçen ay %0.1 arttığını söyledi. Reuters tarafından ankete katılan ekonomistler, TÜFE’nin %0,1 düşüşünü tahmin ediyorlardı.

Ağustos ayına kadar olan 12 aylık dönemde TÜFE %8.3 arttı. Bu, Temmuz’daki %8.5’lik artışın yavaşlamasıydı. Yıllık TÜFE, Kasım 1981’den bu yana en büyük artış olan Haziran ayında %9.1 ile zirve yaptı.

Genel enflasyon, küresel tedarik zincirlerindeki darboğazların gevşemesi ve harcamaların hizmetlere geri dönmesi nedeniyle bu yılın başlarında yükseldikten sonra geri çekilirken yavaşlıyor.

AAA’dan alınan verilere göre, ABD benzin fiyatları Haziran ayında galon başına 5 doların üzerindeki ortalama rekor seviyeden düştü. Salı günü galon başına ortalama 3.707 dolardı.

Fed yetkilileri, enflasyonun ABD merkez bankasının %2 hedefinin çok üzerinde kalmasıyla önümüzdeki Salı ve Çarşamba günü olağan politika toplantısı için bir araya gelecek. Fed Başkanı Jerome Powell, geçen hafta merkez bankasının enflasyonla mücadeleye “güçlü bir şekilde bağlı” olduğunu yineledi.

CME’nin FedWatch Tool’una göre, finans piyasaları önümüzdeki Çarşamba günü neredeyse 75 baz puanlık bir artışla fiyatlandı. Fed, politika faizini Haziran ve Temmuz aylarında iki kez dörtte üç oranında artırdı. Mart ayından bu yana, bu oranı sıfıra yakın seviyeden şu anki %2,25 ile %2,50 aralığına yükseltti.

Enflasyon raporu, geçen hafta işgücü piyasasının dayanıklılığının sürdüğünü gösteren verileri izledi. İşsizlik yardımı için ilk kez başvurular üç ayın en düşük seviyesinde ve iş büyümesi sağlamlığını koruyor. Temmuz ayının son gününde her işsiz için iki iş ilanı vardı.

Bu, güçlü ücret artışlarını destekliyor, hizmetler için daha yüksek fiyatlara katkıda bulunuyor ve temel enflasyonu yüksek tutuyor.

Uçucu gıda ve enerji bileşenleri hariç tutulduğunda, TÜFE Temmuz ayındaki %0.3’lük artışın ardından Ağustos’ta %0.6 arttı. Sözde çekirdek TÜFE, Temmuz ayında %5,9 yükseldikten sonra Ağustos ayına kadar 12 ayda %6,3 arttı.

Kaynak: reuters.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir