İçeriğe geç
Anasayfa » Ekonomi ve Para » ABD, Venezuela Petrol Üretiminde Chevron’a Onay Verdi

ABD, Venezuela Petrol Üretiminde Chevron’a Onay Verdi

ABD, Venezuela Petrol Üretimi

ABD, Venezuela Petrol Üretiminde Chevron’a Onay Verdi

ABD, Venezuela Petrol Üretiminde Chevron’a Onay Verdi

Chevron, Venezuela’nın petrol üretimi ve ihracatındaki kilit rolünü sürdürebilir.

Chevron Corp Cumartesi günü, ikinci en büyük ABD petrol şirketinin Venezuela’daki üretimini genişletmesine ve Güney Amerika ülkesinin ham petrolünü ABD’ye getirmesine izin veren bir ABD lisansı aldı.

Karar, halen ABD yaptırımı uygulanan Venezuela‘da faaliyet gösteren son büyük ABD petrol şirketine daha geniş haklar veriyor. Ancak, Venezuela’ya yapılacak nakit ödemeleri kısıtlıyor, bu da ihraç edilebilecek petrolü azaltabilir.

ABD’li yetkililer, lisans koşullarının, PDVSA olarak bilinen devlet petrol şirketi Petróleos de Venezuela’nın Chevron’un petrol satışlarından gelir elde etmesini engellemek için tasarlandığını söyledi. ABD Hazinesi, lisansın altı ay süreyle geçerli olduğunu ve bundan sonra her ay otomatik olarak yenileneceğini söyledi.

California merkezli şirket yaptığı açıklamada, ABD izninin “Venezuela petrol sektörüne daha fazla şeffaflık getirdiğini” ve Chevron’un PDVSA ile ortak girişimleri tarafından “şu anda üretilmekte olan petrolün” satışından yararlanmasına izin verdiğini söyledi.

SİYASİ KONUŞMALAR

2019’da Venezuela’ya yönelik petrol yaptırımlarının ardından Chevron, bekleyen borçlarını telafi etmek için Venezüella ham petrolünün ticaretini yapmak için bir muafiyet aldı. Ancak bu ayrıcalıklar bir yıl sonra askıya alındı. Chevron’un dört PDVSA ortak girişimi, yaptırımlardan önce günde yaklaşık 200.000 varil ham petrol üretti ve ham petrolü dünyanın dört bir yanına ihraç etti.

ABD, Venezuela ve muhalefet liderlerinin Birleşmiş Milletler’den Venezuelalılara gıda, sağlık ve altyapı sağlayan bir fonu denetlemesini istemeyi kabul ederek Mexico City’de siyasi diyalog başlatmasıyla aynı gün ruhsatı verdi.

Şartlar, Chevron’un OPEC üyesinin yeni petrol sahaları geliştirmesine yardım etmesini engelliyor, ancak şirketin petrol satışları yoluyla PDVSA’nın borçlu olduğu milyarlarca doların bir kısmını telafi etmesi için bir yol sağlıyor. Ayrıca, ABD şirketinin ülkenin ham petrolünü ihraç edilebilir kalitelere dönüştürmesine yardımcı olmak için malzeme ithal etmesine izin veriyor.

Petrol sahası hizmet firmaları Baker Hughes, Halliburton, Schlumberger ve Weatherford International’ın ABD lisansları yenilendi ancak genişletilmedi. Bu, Venezüella petrol üretiminin daha geniş bir şekilde genişlemesini sınırlıyor.

Ülkede sadece ikisinin ekipmanı bulunan dördünün sözcüleri, yorum taleplerine hemen yanıt vermedi veya hemen yorum yapmadı.

İlk olarak 2017’de PDVSA’ya yaptırım uygulayan ABD, lisansı istediği zaman iptal etme veya iptal etme hakkını saklı tuttuğunu söyledi. Bir sözcü, yetkilendirmenin bu yıl enerji fiyatlarında yaşanan keskin artışa bir yanıt olmadığı konusunda ısrar etti.

ABD Hazine Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Bu eylem, ABD’nin Venezuela halkının acılarını hafifleten ve demokrasinin restorasyonunu destekleyen somut adımlara dayalı, hedeflenen yaptırımları hafifletme yönündeki uzun süredir devam eden politikasını yansıtıyor.”

Amerika Birleşik Devletleri, Batı tarafından tanınmayan 2018’de yeniden seçilmesi nedeniyle sosyalist Devlet Başkanı Nicolas Maduro’yu devirmek için Venezüella’ya yönelik yaptırımları yıllar içinde artırdı. Maduro, PDVSA, Rusya ve İran’ın yardımıyla iktidara geldi.

Maduro, Latin Amerika’da solcu liderlerin yükselişi ve parasızlıkla mücadele eden parçalanmış bir muhalefet ve liderlerin sürgüne gönderilmesi veya hapsedilmesiyle yeni bir nüfuz kazandı.

ABD’li yetkililer bu yıl Karakas’a gitti ve Maduro’nun uyuşturucu mahkumiyetinden tutuklu iki akrabasının serbest bırakılması karşılığında Venezuela hapishanelerinde tutulan yedi Amerikalının serbest bırakılmasına yol açan görüşmeler yaptı.

ABD RAFİNERİCİLERİ

Yetki, Batılı alıcıların Ukrayna’yı işgali nedeniyle kaçındığı Rus varillerini yenilemek için mücadele eden bir pazara sınırlı yeni ham petrol arzı sağlıyor. Chevron ve diğer ABD petrol rafinerileri, Venezuela’nın ABD Körfez Kıyısı işleme tesislerine akan ağır ham petrolünden yararlanabilir.

Analistler, Maduro’nun, yönetiminin istediği nakit ödemelerin olmaması da dahil olmak üzere lisans kısıtlamalarına muhtemelen kızacağı konusunda uyardılar.

Yetki, Venezüella hükümetine her türlü petrol telif hakkı ve vergi ödemesini veya PDVSA’ya ayni ödemeleri yasaklıyor. Ayrıca Chevron’un Venezuela’da faaliyet gösteren Rus kontrolündeki şirketlerle işlem yapmasını da yasaklıyor.

ABD’li bir yetkili, şartların “şeffaflığı sağlamak için ortak girişimlerinin mali operasyonları hakkında Chevron tarafından önemli raporlama gerektireceğini” söyledi ve Venezuela ve yetkililerine yönelik diğer yaptırımların yürürlükte kaldığını da sözlerine ekledi.

Rice Üniversitesi Baker Kamu Politikası Enstitüsü’nde Latin Amerika enerji politikası uzmanı Francisco Monaldi, “Venezuela için kısa vadede büyük bir teşvik yok” dedi. Şartların zamanla gevşetilebileceğini de sözlerine ekledi.

Monaldi, “Maduro hükümetinin buna nasıl tepki vereceğini ve daha sonra Chevron’a kaç kargo atanacağını göreceğiz” dedi.

ABD, bu yılın başlarında Chevron’un operasyonlarını genişletme talebini daha acil bir şekilde değerlendirmeye başladı. Washington, Ukrayna’yı işgal etmesi nedeniyle Rusya’ya uygulanan yaptırımların vurduğu petrol arzını değiştirmek için petrol ararken ve son zamanlarda OPEC üretimini keserken.

Venezuela, dünyanın en büyük rezervi olan yaklaşık 300 milyar varil petrol rezervine sahip, ancak yetersiz yatırım, kötü bakım, tedarik eksikliği ve ABD yaptırımları nedeniyle üretim hedeflerini tutturamadı.

Kaynak: reuters

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir